Scoarta pentru orhidee

isabella

Active Member
Zilele astea am cautat scoarta pentru orhidee in tot orasul si nu am gasit :eek: . Am fost in Brithouse, Metro, Real, Selgross, Praktiker :( Nu stiu unde sa ma mai duc. Se pare ca magazinele din orasul nostru nu sunt prea bine aprovizionate cu articole pentru flori :(
 

isabella

Active Member
nu , Sash, nu am vazut niciodata :( , as fi observat pentru ca ma perind destul de des prin magazinele astea :(
 

nimf3

Member
Eu mi-am luat scoarta din parc :roll: si i-a mers tare bine..concluzia: inca putin si am sa o vad inflorita
 

nimf3

Member
din I.O.R,am luat scoarta de pe trunchiul unui pin (nu mai gasesc denumirea exacta),este inalt...nu ajungi la coroana,iar apoi am tratat-o
 

nimf3

Member
Si eu luasem la inceput pamant pt orhidee,Cornelia a zis ca nu e bun..eu nu am crezut-o.
Mai tarziu am constatat ca retine umezeala si unele radacini erau distruse...noroc ca am schimbat la timp substratul,asa ca ai grija!!Sper ca pamantul pe care l-ai luat sa fie unul bun
 
A

Anonymous

Guest
nimf3 a spus:
Si eu luasem la inceput pamant pt orhidee,Cornelia a zis ca nu e bun..eu nu am crezut-o.
Mai tarziu am constatat ca retine umezeala si unele radacini erau distruse...noroc ca am schimbat la timp substratul,asa ca ai grija!!Sper ca pamantul pe care l-ai luat sa fie unul bun
io am vazut la hornbach pamant pt orihidee si la obi ....scoartza de conifere ,deci acida
cred ca-i buna si pt orhidee
io oricum vreau sa o folosesc la rododendronii din curte
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
M-a rugat Sash sa va arat scoarta mea , pe care o consider pina la momentul de fata super ok atat ca aspect , calitate cit si ca utilitate

Peste amestec am dat din greseala si pina la ora actuala nu am gasit un amestec de turba sau de scoarta mai dedicat cum e cel de la Vigorplant si am incercat destule.
Nu stiu unde se gaseste in tara , banuiesc ca mai peste tot dar la noi in Iasi e doar la Floraline si stiu ca sefu de acolo e maniac cu calitatea la produse.
Poate e mai scump dar poate e cineva din italia si prin atlasssib poate aduce mai ieftin.
La Floraline e 19.90 sacul de turba dedicata diferitelor specii de plante inclusiv amestecuri de orhidee (momentan nu stiu cit era pe vechi ca nu a mai primit din decembrie din Italia) si 19.90 scoarta de 20l si 49.90 scoarta la 80 L

Prima oara am luat la 20 dar e destul de putina asa ca am acum ditamai sacul in balcon , dar e folosit de mine si la infrumusetarea ghivecelor , care apropo nu se mai usuca asa de des.
Sa nu faceti confuzia sa luati Coaja de COnifere din pracktiker caci e super nasoala , e coaja bruta putreda , si fara valoare calitativa artistica sau utila





http://www.vigorplant.it/

eu am asta de citrice cu pietricele cu azot si cel cu scoarta de pinus maritimus (la 80 l sacul e albastru)



special de orhidee


Scoarta de la pe la tamplarii si gatere nu e buna caci nu e tratata contra mucegaiurilor si a bolilor pe care copacul cu siguranta le a avut si riscati sa transmiteti virusul plantei
Sper sa ajute pe cine trebuie :D
 

Kati

Active Member
Am cules niste scoarta de pin, si am folosit-o la o orhidee, dar unele dintre bucatele s-au inverzit/mucegait. Deocamdata am dezinfectat tot substratul cu Rubigan (bun contra fainarii), caci altceva nu am avut pe moment. Inca nu am avut curajul sa folosesc substratul. Orhideea nu are nimic, face boboci, deci nu s-a suparat pe mucegaiul verde, dar nu doresc sa risc, mai ales ca am de gand sa mai fac rost de scoarta din padure. Din moment ce nu se gaseste in magazine - cel putin la Brasov nu am vazut.
Un colectionar de orhidee mi-a spus ca scoarta se poate pune in cuptor si "praji", asa am si procedat. Dar... :(
As dori sa stiu de unde as putea procura Formalin? Si cum, si in ce cantitate se foloseste?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
scoarta de pin netratata nu prea e sanatoasa , mucegaiul "" verde pe care il ai e de fapt benefic orhideelor , ce nu e bun e ca , luat asa din padure , iei si "virusi" sau alte boli ale copacului si care nu intotdeauna vor fi "arse", ca sa nu mai zic ca odata cu arderea in cuptor isi pierde si din calitatile sale respectivul pamant/scoarta.

sper sa te ajute
 

Kati

Active Member
Nu stiu scoarta cat de mult isi pierde din calitati, dar nu ma bag in discutie fiindca nu cunosc foarte bine tema. :oops: Atat pot sa spun ca, si pamantul din gradina l-am fiert in bain-marin inainte sa-l folosesc, si plantelor le merge super grozav, nu "s-au plans" niciodata.
Cert este, ca arsul la cuptor il recomanda un colectionar de orhidee, care are acasa un fel de sera - cred. Nu i-am vazut plantele, insa stiu ca este colectionar de zeci de ani.
De fapt, cel mai simplu ar fi daca s-ar gasi in magazine scoarta tratata :| atunci nu ne-am mai bate capul cu aceste lucruri.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Kati a spus:
Nu stiu scoarta cat de mult isi pierde din calitati, dar nu ma bag in discutie fiindca nu cunosc foarte bine tema. :oops: Atat pot sa spun ca, si pamantul din gradina l-am fiert in bain-marin inainte sa-l folosesc, si plantelor le merge super grozav, nu "s-au plans" niciodata.
Cert este, ca arsul la cuptor il recomanda un colectionar de orhidee, care are acasa un fel de sera - cred. Nu i-am vazut plantele, insa stiu ca este colectionar de zeci de ani.
De fapt, cel mai simplu ar fi daca s-ar gasi in magazine scoarta tratata :| atunci nu ne-am mai bate capul cu aceste lucruri.
Tehnologia de ardere saraceste pamantul de acel liant care leaga "hrana" plantelor , plus ca, se stie f bine ca pamantul are nevoie de ceva microorganisme care sa descompuna substantele nutritive facindu le accesibile de radacinile firave ale plantutelor.
Metoda fierberii este totusi mai preferata celei de uscare in cuptor.
Scoarta exista la multe firme si sub multe denumiri , de prefereat e pinus martimus.
Bafta 8)
 
Sus