Scoarta pentru orhidee

Kati

Active Member
Mersi pentru ajutor Danero.
Scoarta simpla la noi la Brasov inca nu am vazut, doar pamant pentru orhidee (si din acela foarte rar), sau scoarta vopsita.
 

marean

Active Member
danero2004 a spus:
Kati a spus:
Nu stiu scoarta cat de mult isi pierde din calitati, dar nu ma bag in discutie fiindca nu cunosc foarte bine tema. :oops: Atat pot sa spun ca, si pamantul din gradina l-am fiert in bain-marin inainte sa-l folosesc, si plantelor le merge super grozav, nu "s-au plans" niciodata.
Cert este, ca arsul la cuptor il recomanda un colectionar de orhidee, care are acasa un fel de sera - cred. Nu i-am vazut plantele, insa stiu ca este colectionar de zeci de ani.
De fapt, cel mai simplu ar fi daca s-ar gasi in magazine scoarta tratata :| atunci nu ne-am mai bate capul cu aceste lucruri.
Tehnologia de ardere saraceste pamantul de acel liant care leaga "hrana" plantelor , plus ca, se stie f bine ca pamantul are nevoie de ceva microorganisme care sa descompuna substantele nutritive facindu le accesibile de radacinile firave ale plantutelor.
Metoda fierberii este totusi mai preferata celei de uscare in cuptor.
Scoarta exista la multe firme si sub multe denumiri , de prefereat e pinus martimus.
Bafta 8)
Scoarta de calitate nu se gasesti aproape deloc .
Nu e acelasi lucru cu scoarta care se gaseste in saci mari,la Practiker,Brico si mai stiu eu,sub numele de scoarta decorativa,mulch,aceea e foarte proasta,se foloseste la acoperirea plantelor sensibile la inghet,toamna tarziu , si se descompune rapid .
Danero,ne spui si noua de unde ai comandat tu,poate ai gasit o sursa de incredere :wink: . Multumim !
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Marean, eu am gasit substrat de orhidee COMPO SANA la Hornbach sau Obi in Buc si am vazut si la Romstal Garden. Avea scoarta, perlit si muschi - e mult mai bun decat substratul de orhidee de la Agro, de ex.

Si totusi, eu ma gandeam sa incerc o combinatie de genul trunchi de conifer (nu stiu cum sa explic, nu e putrezit dar e trunchiul copacilor doborati de furtuni in padure si care se descompun incet) combinat cu muschi. E o idee mult prea "creativa"??? (asta ca sa fiu draguta cu mine :) )
 

marean

Active Member
Pai daca ai gasit acel Compo Sana,de ce sa il schimbi ?
Nu as incerca cu acea scoarta de care spui tu,cred ca e deja degradata cand incepe sa se jumuleasca de pe trunchi .
Iar muchiul adunat din padure,desi poate fi perfect ok,poate avea o gramada de taratoare si seminte,virusei si alte cele care sa afecteze plantele .
Amu cum doreste caprioara,multi au folosit si astfel de combinatii si plantele sunt foarte bine , trebuie bine pregatite materialele inainte ( stiu ca scoarta se fierbe in clocot ,apoi se lasa la uscat si se foloseste , muschiul trebuie sa fie din acela cu fibra lunga,care creste pe pietre , nu din cel scurt de pe cpopaci si crred ca merge decat spalat bine - eu am pus un strat pe ghiveciul unei ferigi :wink: ) .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Marean ai dreptate , nu trebuie confundata , iar marea mea eroare cu cea din praktiker :roll: :roll: mare pacaleala , parca maturase unu la un atelier de tamplarie , atat mulch cit si scoarta de pin calitate f proasta.
Eu am luat din Iasi de la mine un sac mare e vreo 50 lei parca 80 l , nu mai retin dar e super , poze sunt mai sus.
Bafta si flori frumoase
 

marean

Active Member
Am inteles,multumim pt detalii .Ramane doar sa fie disponibila acea marca si prin partile astea de tara :mrgreen: .
Numai bine !
 

costinescu

New Member
scoarta de salcam nu e buna cam seamana cu ce se gaseste in pungi daca se amesteca cu turba scoarta de salcam are cineva idee?
 

costinescu

New Member
eu voriam sa pun pentru o planta de vanilia care ii tot o orhidee deci totusi sa fac cu scoarta de conifere?
destul de greu de maruntit oricum si la conifere e si subtire scoarta da am o rindea nui problema:rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Poate am inteles eu gresit, Costinescu, tu ai nevoie de scoarta pentru a face mixul, amestecul pe care il vei folosi ca substrat pentru orhidee, nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ajutor! Nu gasesc sa cumpar scoarta pentru orhidee, imi da cineva vreun pont? Singurul care l-am gasit e Florimo, dar nu-i bun pentru Phale, ca nu are doar scoarta si la Phale nu le-a placut. La mine la cluj nu am gasit altul,in perioada asta nimeni nu aduce. Poate in ceva oras din tara mai este!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am vazut la Bricostore ca au dar nu mai retin firma.
Ma gandesc ca aveti Brico la Cluj, nu?

Numai bine!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Eu am vazut la Bricostore ca au dar nu mai retin firma.
Ma gandesc ca aveti Brico la Cluj, nu?

Numai bine!

Nu, nu avem Brico. Am umblat pe la Baumax, Praktike, Metro, Magnolia si nu au din pacate
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
din cate stiu scoarta profesionala doar la garden center-e se gaseste , cel putin la noi in oras, ce aduc astia la market e o scoarta decorativa si nu de substrat , Mare Atentie! cea decorativa e doar de mulcire si nu de orhidee
 

ghia_don

Active Member
La Baumax au substrat pentru orhidee de la Compo..am inteles ca e bun, dar destul de scump, vreo 26 lei un sac de 5 l.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca nu contine pinus maritimus = 0, acel compost sufoca orhideea , probat >testat>aruncat

ce folosesc? scoarta pura de pin + muschi de brad de la munte , si orhideele adora acest "compozit"

Dar e la alegerea fiecaruia cum si ce pune in "ciorba"

Succes tuturor
 

anne`mary

Member
buna. Am si eu o singura orhidee primita anul trecut de 1 martie, pe care nu am aruncat-o atunci cand i s-a uscat tija pentru ca am observat ca frunzele sunt inca verzi si m-am gandit ca nu e moarta. Am aflat ulterior ca asta e ciclul ei normal. Acum daca tot a scapat de moarte :) vreau sa ma ocup cum trebuie de ea. In momentul de fata are 5 frunze si i-au crescut mai multe radacini aeriene. Tot aud ca pentru orhidee e nevoie de scoarta de copac. Nu am sa gasesc in Buzau dar stiu ca am acasa ceai din scoarta de stejar. As putea sa folosesc scoarta aceea?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nuuuuu!
Mai cauta pe la magazinele de specialitate Praktiker, Obi, Bricstore ca se gaseste scoarta de orhidee.Nu incerca altceva pentru ca sunt tare sensibile si ai risca sa o omori.
Eventual arata-ne si o poza cu ea ca poate iti vom spune ca nici macar nu e necesar sa o schimbi in alt vas.Orhideelor le place la inghesuiala si daca tot ii merge bine si are 5 frunze eu una nu te-as prea sfatui sa o schimbi.
Dar daca poti arata-ne o poza cu ea.
 

anne`mary

Member
stai ca-i fac poza dar sper apoi sa stiu cum sa o postez. NU am sa gasesc scoarta in BUzau (am o presimtire) si nici nu as cumpara un sac de 10 l pt ca e o singura plantuta.
Vreau sa le schimb pamantul la toate florile pt ca nu-mi pace pamantul in care sunt acum (apa balteste cand le ud nu pentru ca le ud frecvent si abundent ci pentru ca se absoarbe foarte greu).
De acum ar trebui sa-i dea tija pt floare nu? trebuie sa fac ceva anume pt ea?
 
Sus