Scoarta pentru orhidee

claude

Well-Known Member
Moderator
Sarselia, la tine in zona se gaseste scoarta pentru orhidee? Dar de-aia adevarata, nu amestec de turba fibroasa si cu 5 bucati de scoarta in ea...Ca eu am cautat de nebuna in ultima perioada si nu gasesc nicaieri...Substratul Florimo nu imi place, are mai mult turba fibroasa...Si ce am adus eu din Italia e la fel :x Ce naiba, nu vinde nimeni substrat bun pentru epifite? :x
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am vazut ceva scoarta de vanzare la Obi dar mi s-a parut cam scumpa -parca 28ron pentru 10L.
Eu mi-am luat niste saci cu scoarta de la ceva depozit de flori din Oradea.
Mi-am luat 5l cu 10 ron parca??Nu mai tin minte...Dar daca vrei cand mai ajung pe acolo ma uit si daca vrei iti si iau.
E numai scoarta nu si alte cele pe dianuntru.Parca era ceva firma nemteasca?sau frantuzeasca?Nu mai stiu sigur... :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Eu am vazut ceva scoarta de vanzare la Obi dar mi s-a parut cam scumpa -parca 28ron pentru 10L.
Eu mi-am luat niste saci cu scoarta de la ceva depozit de flori din Oradea.
Mi-am luat 5l cu 10 ron parca??Nu mai tin minte...Dar daca vrei cand mai ajung pe acolo ma uit si daca vrei iti si iau.
E numai scoarta nu si alte cele pe dianuntru.Parca era ceva firma nemteasca?sau frantuzeasca?Nu mai stiu sigur... :(
Daca mai gasesti din acela, doar scoarta, te rog din suflet sa-mi cumperi, chiar si aceea mai scumpa, de la Obi, daca e din cea ca lumea, ca aici nu este nicaieri si trebuie neaparat sa schimb ceva substraturi. Am primit de la un prieten un pic de scoarta de pin, recoltata de el, dar e tare uscata si nu absoarbe apa aproape deloc, mi-e tare greu sa tin sub control udarea :(
 
Sus