Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si spaty al meu a inflorit in aceasta vara pentru prima data de cand l-am cumparat in 2006. nu ma asteptam la asa o surpriza, imi pierduse deja orice speranta. se pare ca locul din baie alaturi de platycerium ii prieste.
 

angela draganoiu

Active Member
da pt ca e cam "betiv' ii place umiditatea din aer si in pamint dar nu exagerat. ii place mai la umbra ca e rusinos si ii place la inghesuiala. eu uibesc mult planta asta ca n-are fitze in cap ca altele.
 

miki70

Active Member
Am si eu 2 ghivece cu spatiphilium , vara imi mai fac flori dar ma supara pt ca i se usuca frunzele la varf si nu de uscaciune, il pulverizez si apa am obs ca ii place putina si f des. Ii pun apa statuta dar cred ca vrea plata :(
Cand se formeaza chestia aia alba dezgustatoare de deasupra pamantului incep sa i se strice frunzele :cry: . Voi cum procedati? Exista ceva cu care sa dau sa nu se mai formeze?
 

Simina

Active Member
Am fost azi la o matusa care are un spathiphyllum foarte des si viguros.
M-a uimit cat de bine ii merge acestei plantute.
A zis ca singurul lucru care l-a facut, a fost sa-i cumpere un ghiveci mare in care planta sa se dezvolte cum trebuie. Si a meritat.
Acum ma ambitionez si eu sa iau un ghiveci mare si sa schimb pamantul la planta mea. Nu m-am gandit ca poate deveni atat de frumoasa daca are conditiile prielnice.
 

oana_oana

Member
Eu de cand am mutat plantuta in baie(stau la curte si am gemulet) ii merge super. A crescut ceva de vis. Am sa-i fac poza sa o vedeti.
 

miki70

Active Member
Ale mele (am 2) incep sa faca floricele :wink: . Ii merge bine de cand ii pun in f zi putina apa cu ingrsamant pt flori vitaflora (sticlutele ac mici verzi). Apa cat o cescuta de cafea mica. Am obs ca ii place sa o uzi f des dar cu f putina apa.
 

miki70

Active Member
Vin cu pozica, deocamdata au doar 2 floricele dar o sa mai apara alte 2 in curand :D . Cam putine dar decat deloc e bine si asa.
 

daisy111

Active Member
:eek: :eek: Ce frunze mari are!!!Sa-ti traiasca!!! :clap: Al meu nu are asa mari frunzele...vrei sa facem un schimb de pui? :oops:
 

cory_helen

Active Member
sunt mai multe talii de spati... unele sunt cu frunze mici de tot, unele intermediare si unele imense... cam de jumate de metru...

s-ar putea sa nu aveti aceeasi talie de planta... asta e tot... eu am vazut in florarii numai pitice...

eu am acum la prins ceva intermediar si as vrea la schimb mare... sa vedem daca mi se va prinde, ca nu prea e sezonul de inmultit...
 

miki70

Active Member
Daisy111 ti-as da dar deocamdata nu are pui. Fiecare ghiveci are fix 5 plantute, asta vara le-am rarit si le-am pastrat pe cele mai mature, pb de ac are frunze mari. Sa stiti ca nu e steph de talie mare , l-am vazut si eu pe ala, e superb :hipnotizat: . Am indepartat multi pui de stephi din ghivece si i-am dus la servici carora din pacate nu le merge deloc bine din cauza pamantului si apei calcaroase. Am postat ieri la topicul plante cu pb si am cerut un sfat pt stephi de la servici.
 

karmenutza

Member
Al meu avea frunzele inegrite pe margini. Le-am decupat, ca-mi stateau pe creier :) . Frunzele noi care au mai crescut dupa aceea nu s-au mai inegrit. L-am udat mai rar, ca citisem pe undeva pe aici ca asa se manifesta spathi cand are prea multa apa. Acum il ud cam la o saptamana, cand se usuca pamantul.
 

karmenutza

Member
Nu stiu.Poate fi si caloriferul. Eu oricum l-am udat mai rar si nu s-a mai inegrit. Unele frunze ale mele asa se inegrisera, pe lungime. Nu doar varful. Asa mai am si un anthurium luat de la maica-mea ca il tinea pe intuneric pe hol si era pliiiin de apa. Era tot ud si farfuria de sub el plina de apa. Si asta are frunzele inegrite. Toate cele mari sunt asa. Frunzele mai mici care au aparut ulterior nu mai sunt negre. Si tot mai rar il ud decat ea.
 
D

dyayzh

Guest
Anthurium trebuie udat foarte rar. Spati e o planta mult mai putin pretentioasa. Eu in primul rand i-as muta locul de langa calorifer, apoi as vericica un pic radacinile.
 

IULIA

Active Member
si l-as pune in bucatarie. sau in baie. ii place, o minune..........daca e geam pe acolo :wink:
 

miki70

Active Member
dyayzh a spus:
oare nu caldura emanata de calorifer sa fie problema lui?
Dyayzh dc te referi la spathy meu bolnavior de la servici ce vezi in poza nu e calorifer. El este pus pe un frigider mic intr-o bucatarie. Caloriferul nu merge deloc acolo, deci nu are exces de caldura. Il stropesc mereu si il ud moderat. Sunt sigura ca pb e pamantul si apa calcaroasa.
 

karmenutza

Member
Al meu se pregateste de inflorit! L-am luat azi sa-i spal frunzele cu vata umeda si am vazut ca tulpina unei frunze s-a spart si se vede ceva alb acolo, cred ca e floare. Ca e destul de mare si se vad vreo 2 cm. Eu l-am cumparat inflorit deja si nu am mai vazut cum "iese" floarea. E o premiera!
 

karmenutza

Member
Face o floare. Am cumparat niste ingrasaminte pentru plante - niste batoane pentru plante de balcon si o sticla cu ingrasamant pt. plante decorative prin frunze. Pot sa-i pun un baton? Scrie pe ele ca sunt universale, pentru toate felurile de plante. Poate il ajut sa faca mai mult decat o floare. Sau sa-i pun din ala care sa-l ajute sa faca mai multe frunze?
Sau nici unul?
 
Sus