Spathiphyllum wallisii - Crinul pacii

adinal

Member
Acum nu-l intoxica si tu cu atata "mancare". Pune-i ingrasamant pentru plante decorative. Spati nu e planta de balcon. :wink:
Va face mai multe flori doar daca in ghiveci sunt mai multe "cuiburi".
 

oana_oana

Member
Plantuta asta este de umbra si ii place apa la nebunie. Eu o tin in baie(am gemulet) si ii merge foarte bine. Nu are soare direct pe ea, iar temperatura este foarte buna pentru ea.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si al meu tot in baie sta, impreuna cu platycerium si un lastar de ctenanthe la inradacinat. impreuna formeaza un trio fericit si multumit.
 

michaela

Active Member
Am facut poza la cei doi pe care-i am.... sa va intreb...unul este mai mititel iar celalalt mai mare ai mei sunt putin parliti de soarele din toamna pentru ca eu vara-i tin pe terasa si pentru ca anul trecut a fost mai cald frunzele lor au avut ceva de suferit insa tot timpul infloresc. Urmarind discutiile anterioare am observat ca ar fi mai multe varietati. Oare eu sunt fericita posesoare a doua soiuri? :D]
 

karmenutza

Member
Eu stiu ca sunt doar de diferite marimi. Unii mai mari, altii mai mici. Se pare ca tu ai de doua feluri :wink:
Dar nu luat de buna tot ce zic eu, ca nu-s mare priceputa. Asta am spus doar privind pozele tale.
 

miki70

Active Member
Revin cu pozici , spathi inflorit cu frunzele sterse si dat cu luciu de plante :wink:


Am obs ca dc are un pamant prost nu-i merge, i se usuca frunzele si nu face flori. Nu-i place nici acumularea de saruri, dc vedeti ca se formeaza inlocuiti repede pamantul de la suprafata.
 

Roxana

Active Member
eu nu as folosi luciu pentru frunze pentru ca este daunator plantelor.
eu am primit-o pe asta prin posta si cred ca de atunci nu se simte ea prea bine. cum am pus-o la umbra si-a mai revenit putin, dar acum ca are ceva lumina iar nu este bine. cred ca o sa o pun la umbra iarasi.
 

mimish

Active Member
Roxana, din ce stiu eu, nu trebuie sa stea in plina lumina. Ale mele au perioade cand lasa impresia ca le merge mai rau, insa ele, in tot acel timp, s epregatesc sa faca flori. Deja m-am invatat - cand le vad mai... "triste", ma astept la floricele de la ele.
 

Roxana

Active Member
a mea in nici un caz nu va face flori (cred :rofl: )
nu sta in plina lumina, ci sta la un loc semi-umbros.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Vara prefera umbra. La soare frunzele se pleostesc repede.
Iarna insa are nevoie de multa lumina pentru a-si "incarca bateriile".
 

oana_oana

Member
Michaela nu cred ca sunt 2 soiuri diferite. Si eu cand am cumparat plantuta era ca a ta de mica si avea frunzele usor crete pe margini, dar acum cand a crescut are frunzele normale. Poate ma insel!
 

marean

Active Member
Nu-i asa Oana,exista 2 specii de spathy (eee,probabil sunt mai multe),una cu frunze normale,marisoare ce-i drept (cand sunt cumparate plantele sunt chiar micute,dar cresc in timp),si una cu frunze mari...adica MARI ,au si floarea dubla,tripla poate.Pe cea mare,eu am vazut-o comercializata sub denumirea de Spathy alfa ...
 

michaela

Active Member
Eu parca asa am descoperit pe-aici c-ar fi 2 tipuri..... acum nu-mi ramane decat sa-l astept pe cel mic sa creasca... :rofl:
In orice caz amandoi infloresc si sunt asa de haiosi, ca parca i-as ierta daca sunt " frati".
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sunt mai multe varietati de spaty, eu de exemplu a unul de ~ 30 cm, dar am vazut in urma cu ceva vreme unul de 60 cm, foarte foarte frumos. deci este posibil sa fie vorba de doua soiuri diferite.
 

karmenutza

Member
Da, Eu am vazut la Medsana in laboratorul de analize, la fereastra. Un Spathy maare! Cu niste frunze imense, si florila aproape cat cele de cala.
A mea a inflorit. Dar nu a mai facut 2 flori, ci una. E tare dragalasa!
 

angela draganoiu

Active Member
Karmenutza lui spathy ii place penumbra, apa mai multicia si la inghesuiala ca sa infloreasca. ii trebuie si putin ingrasamint.
al meu se pregateste de inflorit.
 

karmenutza

Member
La mine in sufragerie unde sta ea e umbra oricum, la nord. Nu bate soarele deloc. Ingrasamant nu i-am pus ca nu stiam de care: pt plante cu flori sau decorative prin frunze? Cand am luat-o acu' vreo 2 luni i-am schimbat ghiveciul cu unul doar putin mai mare (cu vreo 4 cm). Am pus-o la fereastra pe pervaz si acu' a scos o floricica :D
 

angela draganoiu

Active Member
acum nu cred ca are nevoie de ingrasamint pt ca avea ingrasamint de la producator iar tu i-ai schimbat ghiveciul si deci ai adaugat pamint care are substante nutritive destule. cind ii vei pune ingrasamint trebuie unul pt plante cu flori.
 

IULIA

Active Member
sint mai multe tipuri si 5 specii.
in romanica se aduce o singura specie si 3 tipuri de marime. :D
 
Sus