Sporul casei (Impatiens)

amita

New Member
Gabiuta a spus:
Ti-as da cu cea mai mare placere dar ...........mesajul a fost scris intr-o dimineata de iulie .8 iulie mai exact.
De atunci si pina acum puiutii s-au transformat in flori mature nu numai la mine dar si la multi alti doritori sositi ca si tine noi pe forum.
Imi pare rau ca nu pot sa te incint si pe tine.Dar..........daca vrei cu placere ne intilnim sa iti dau lastar.
Ce zici??? Asa ne-am si cunoaste mai bine si am face un schimb de plantute :oops:
Multumesc
Stiu ca mesajul era din iulie, dar n-am gasit nici un post in care sa specifici vanzarea puiutilor, si m-am gandit ca poate mai ai.
Mi-as dori un lastar, contra cost bine-nteles, ca nimic nu e mocca in ziua de azi, si mai ales ca nu ne cunoastem.
Dar vad ca au sarit altii pe mine ( albela) care imi zice ca nu-i fair-play ceea ce fac. Eu doresc sa cumpar, de la cineva care le ingrijeste si le iubeste (nu de la florarii cu ingrasaminte), ca asa sansele sunt mai mari sa iti traiasca planta. Daca incalc vreo regula, asta e, ma bucur ca ne-am "cunoscut" si ma duc sa cumpar floricica din florarie. De luat tot imi iau.

Multumesc
 
D

dyayzh

Guest
Gabiuta tocmai ti-a scris ca iti daruieste cu placere lastari daca va intalniti pe undeva, caci nu are rost sa puna la posta fiind amandoua din Bucuresti :wink:
 

albela

Active Member
Amita, eu nu ti-am zis ca esti sau nu fair-play. Eu te-am directionat spre a afla regulile aplicabile membrilor acestui forum, pe care am presupus ca nu ai avut timp sa le citesti.
 

amita

New Member
Da, asa e. Nu am apucat sa citesc regulile. De fapt, nu ma gandeam ca poate exista astfel de regula. Ma gandesc ca daca cineva vrea sa vanda, pune anunt, sau daca vrea sa daruiasca, da. Nu e nimeni obligat sa dea sau sa vanda ceva daca nu vrea.
Asa am considerat.
Ma rog, imi cer scuze, sper sa nu fii deranjat.
Deci, sunt noua pe acest forum, mi-au placut mult discutiile voastre cu pareri pro si contra in ale gradinaritului. Sincer, de anu acesta m-am mutat in casa mea, si acum incep sa-mi aduc cateva floricele, mai frumoase sau nu, sau cele care imi specifica ceva. Nu sunt as in ale gradinaritului si nici nu vreau mulllltttteeee flori, de care sa nu pot avea grija, sau de care sa ma plictisesc si sa le arunc. Vreau doar cateva, cele care mi se par mie mai frumoase. In prezent am doar o "urzica" ( nu stiu cum se numeste-cu frunze rosii), Dieffenbachia, si mai am una, dar...nu stiu cum ii zice. Am la prins arborele umbrela si un lucky bambus, si am pus un sambure de avocado la incoltit. C-am atat de florile mele. Imi doresc f mult sporul casei, si , cred ca in primavara iau si niste viorele sau azalee, ceva mai speciale. Nu imi plac florire clasice, doresc ceva "ciudat".

Daca Gabiuta doreste sa-mi mai vanda un lastar, il iau cu mare placere, si promit sa fac tot posibilul sa-l fac mare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ok Amita. Exista aceste reguli pentru ca oamenii tind sa exagereze. Nu e nici o placere sa refuzi pe cineva cand iti cere o floare, dar daca iti cere cateva in fiecare zi incepi sa obosesti. Asta e motivul pentru care exista acele reguli.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu cea mai mare placere iti daruiesc lastar fiindca plantele deja au crescut mari.Asa ca scrie-mi pe MP modalitatea de a ne intilni.
Astept :D
 

amita

New Member
Multumesc mult Gabiuta. Raman datoare.
Oricum, la ce am vorbit aseara, m-ai lasat cu gura deschisa. Esti un fenomen rar intalnit. Sanatate multa, si tine-o tot asa. Felicitari!!!
 

sorina

Active Member
a

Gabiuta , inmultesti impatiensul in apa sau direct in pamint ? Si unde ii ti dupe ce au facut radacini ??? :| :mrgreen:
 

amita

New Member
Datorita Gabiutei, am primit lastari de sporul casei, au facut radacini, si acu sunt pusi bine la locul lor, adica in ghivece cu pamant. Unu din ei are si o floricia roz. Astept sa infloreasca cei batuti, sa vezi atunci minunatie. Multumesc Gabiuta, si promit sa te tin la curent cu starea lor, si sa pun si poze.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
pina ieri au fost afara.Le-as mai fi lasat daca sotului meu nu i s-ar fi facut mila de ele :rofl:
 

amita

New Member
Foarte frumoase, Gabiuta. Sa-ti traiasca. Ale mele...dau semne de suparare, se usuca din varf. Le-am scos afara, ca ai zis ca le place frigu, sa vedem ,ca in casa e caldut, am 22 de grade..Ce sa le mai fac??
 

Roxana

Active Member
La micii mei Impatiensi am observat ca au niste panze mici de paianjeni si frunzele sunt cam pleostite. m-am uitat cu atentie pe frunze dupa daunatori si nu am vazut nimic. ce poate sa fie?
 

Roxana

Active Member
offff. astia se formeaza de la caldura, nu?
si se iau si la celelalte plante ca momentan nu am nissorum, iar mospilan nu stiu daca e bun pentru combaterea lor?
 

Amadeo

Member
Bravo Gabiuta....felicitari pentru impatiensii aceia mov, sunt minunati. da stii ce ar merge pe langa? tot niste impatiensi albi dublii.....ar face o combinatie super :wink:
 

Amadeo

Member
Da sigur ca am de dat :) .....am pus astavara cativa lastari la inmultit, si s-au prins foarte frumos, acum sunt chias si cu flori.
Deci, daca te intereseaza........
 
Sus