Streptocarpusi infloriti

Sash

Active Member
Si eu pierd unul... tot asa... cu frunzele arse si rasucite desi a stat pe pervaz N-E si a mai mers si aerul conditionat :x Si nici n-am ce sa tai sa pun la inmultit... Cred ca unele varietati sunt mai sensibile ca fix langa el a stat alt strepto care e ok... chiar a reinceput sa infloreasca...
 

diana999

Active Member
Primele mele frunze de streptocarpusi au inceput sa faca frunzulitze, probabil sunt pui :D Cand trebuie sa-i despart si cum procedez? :oops:
Multzumesc anticipat
 

ghia_don

Active Member
Eu am "scapat" de majoritatea in vara asta :cry: ..
Mai am citiva care nu stiu daca vor mai rezista mult :( ..
 

diana999

Active Member
eu am avut noroc cu primele frunze de strepto. Le-am tzinut pe balcon unde n-au avut soare decat dimineatza. Se pare ca le-a placut pt ca mi-au facut puiutzi :wink:
 

Simina

Active Member
In fata Salii Sporturilor din Iosia.
Serele Dacardi sunt prezente, de la ei am luat.
Au si hibiscusi frumosi, cam 20 cm inaltime, la 8 lei/bucata.
Am vazut si hoya inflorita la 25 lei. Orhidee foarte frumoase, cu tije mari, la 25 lei.
Streptocarpusul a fost la 5 lei. Cred ca i-am luat pe ultimii.

Este targ si-n interiorul Salii Antonio Alexe, dar acolo e cu bilet de intrare/5 lei/persoana si e pe alte domenii. (mobila, imbracaminte, alimentare)
Deschis si maine.
 

diana999

Active Member
multzumesc pt lamuriri ;-) chiar nu am stiut ca este targ.... si de flori. Foarte bine ai facut ca i-ai luat la pretzul asta. Sunt foarte frumosi.
 

Simina

Active Member
Multumesc.
Eu nu ma pricep la varietatile de hoya, dar cred ca era cea clasica, carnosa, cu toate ca mi s-au parut frunzele mici (in lungime doar 2-3cm)
Candva am avut hoya carnosa dar cu frunze mult mai mari.

N-avea decat doua inflorescente si nu mi-a trecut prin cap sa intreb de care-i.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa iti traiasca Simina!
Cine ma poate sfatui si pe mine legat de temperatura la care trebuie tinuti peste iarna.Le place caldura sau le-ar placea cama 10 grade.
Multumesc mult!
 

ena

Member
Mi se pare cam putin 10 grade. Oricum asta e temperatura minima la care rezista (conform cartilor de specialitate). Oricum, trebuie avut mare grija cu umiditatea la temperaturi asa reduse.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc,Ena!
Pot sa le ofer si cam 22-23 de grade de aceea nu stiam pe unde as putea sa ii tin.Va fi prima noastra iarna impreuna si de aceea ma tot gandesc la un loc potrivit pentru ei.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca cel mai bine le va fi cam la 15 grade. In casa se vor brunifica frunzele la varfuri.

Simina merci.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Merci si eu Cornelia.Numai ca acum chiar ca sunt in ceata ca nu stiu unde as gasi eu 15 grade...
Phuuu...
Trebuie sa le caut locul potrivit...
Mare dilema mai am...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arselia, eu ii tin ca pe violete in timpul iernii - la temperatura camerei dar nu langa surse de caldura. Si sunt ok
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Gradinar1!
Sper sa le mearga bine si pe timpul iernii pentru ca vara acesta au fost superbi.Eu i-am scos afara pe o terasa spre nord si au fost non-stop infloriti.
 
Sus