Teposi infloriti

adite

Active Member
Mi-a inflorit azi un cactus si n-am vazut la timp. Pe la ora 14 deja se vestejeau florile. Stiti cum se numeste cactusul?
 

Mariabt

Member
Marioara, chiar e o frumoasa lobivia !
Dane, dar ce delicatete roz ai tu si ce va mai urma dupa bobocii care se vad ! Felicitari :clap: !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
fff frumosi , Maria mersi , pe departe cele mai simple dar spectaculoase plante , nu le bagi in seama iarna dar nu ai cum sa le eviti din priviri vara

frumusete la superlativ! :D
 

adite

Active Member
Frumoase flori, Dane! Ce cactus este?
Blitz, iese in evidenta „coada de vulpe”. Nu stiam denumirea populara, dar nici pe cea stiintifica. Si ceilalti au flori minunate.
Suportul metalic pe care se afla unii cactusi, l-ai cumparat anul acesta? Am vazut anul trecut, dar in primavara, cand am vrut sa cumpar, nu mai aveau si nici n-au mai gasit prin depozite.
 

Roxana

Active Member
Foarte frumosi cactuseii vostri! Sa va traiasca!
Si teposul meu este tare harnicut. :indragostit: Mi-a inflorit de cateva ori vara asta. Dar mereu isi deschide florile noaptea si nu pot sa-l pozez prea bine.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
a inflorit si la mine un tepos ,din pacate etichele le-am pierdut ,deci nu mai stiu ce este :oops: dar e frumos :)


si mi-a adus sotul inca cativa ,partial infloriti sau cu florile trecute ,parca sunt la fel doar culoarea florilor difera ,unii sint roz altii ciclam .


si asta cred ca e o suculenta :? foarte interesanta de altfel .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Annamaria! Super tzeposii tai. :indragostit:
Primul este Rebutia si cei adusi de sot sunt Gymnocalycium mihanovichii.
In ultima fotografie ai spus bine este o suculenta, dar nu stiu denumirea, stiu ca e de vis. Parca are si ceva spadice pe acolo?!? :nu stiu: :incapatanat: Incearca sa faci niste fotografii macro ca sa se vada mai bine, poate-i gasim numele pe undeva.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
daisy111 a spus:
Ii am pe frumosii astia ce ma bucura in fiecare vara :indragostit:
lelia a spus:
Chiar frumosi ! :visator: sa-ti traiasca !
daisy111 a spus:
Multumesc !!! :hug: Vrei serpisori din astia?
daisy111 a spus:
Atunci sa ii certam ca nu infloresc si ei mai repede! :suparat: :hug:
lelia a spus:
Da .... :rofl: am avut candva si din cei cu flori siclam ,erau putin diferiti dar la fel de frumosi si fara pretentii ....
daisy111 a spus:
Diferiti,adica erau mai lungi "bratele" acelea?ca am si unul cu asa brate,nu prea i-a placut in iarna si l-am scos cam smotocit,dar mai este ceva de el.Daca de acela vorbesti,am de unde rupe un brat.
Adina-Ioana a spus:
Cred ca lelia se refera la aporocactus flagelliformis care infloreste asa .
 
Sus