Tipuri De Pesti Pentru Iazuri

ghimpe--

Member
Atentie mare la stramutari, exista riscul de soc termic. Pestii trebuiesc acomodati termic, altfel riscati sa ii pierdeti.

Cel mai simplu este sa luati o galeata de apa din bazin in care bagati pestele, si treptat (pe parcursul zilei) sa il mutati in camera unde vor sta pe timpul iernii. (incepeti prin ai muta in camera cea mai racoroasa si apoi spre cea finala)

Dupa ce ati realizat acomodarea termica, daca este nevoie (daca apa provine din surse diferite) trebuie sa faceti si acomodarea chimica. Cu alte cuvinte, tot treptat, inlocuiti 50% din apa din galeata cu apa din acvariu.

PS: In acvariu trebuie sa ajunga doar pestele, fara apa din galeata!
 

mihai_c

Member
Foarte adevarat, doar ca nu trebuie sa fie asa de drastica aclimatizarea termica, sunt suficiente cateva ore cu conditia ca temperatura sa creasca treptat.
 

vatany

Member
frumos iaz mirelush!! cine se ocupa de el?ce soiuri de pesti ai in el?
este cineva care sa ne poata da informatii despre inmultirea crapilor Koi sau carasilor rosiatici? :)

eu am in iazul meu soiuri de carasi romanesti normali si carasi rosi simplu si cu voal,in vara trecuta am observat ca miau aparut cativa pestisori mici rosi..ce mam bucurat,dar intr o noapte mia intrat o broasca in iaz..si cred ca sa dat la pestisori..asa ca acum au mai ramas..doar 2 pui de caras rosu..e bine si macar 2 decat niciunul..
in vara am cumparat 5 crapi Koi de la armonia..si iam pus in acvariu...la ingrasat ..asa repede cresc..si asa frumosi sunt..abia astept la primavara sai bag in iaz :oops:

pe mine mar interesa inmultirea crapilor Koi :? , dac poate cineva sa ne dea niste informatii referitoare la inmultire, as fi tare bucuross
O zi bunaa!!!
 

Sparow

Member
Am citit undeva pe net ca cresc mari de tot [crapii Koy] si traiesc peste 30 de ani.La mama lor in Japonia cica a trait unul mai mult de 100 de ani ca era pasat de la o generatie la alta.Ajunse la peste 60 de Kg.Daca nu iti mor ai loc pentru asemenea matahale?Plus ca fac o mizerie crunta.Eu am renuntat la idee desi am vreo 35 de mp de iaz de aprox 60cm adancime.
 

Yanquapin

Member
Daca la topicul asta discutati de Koi, despre ce veti discuta la un eventual "pesti de iaz si bazine mari"? Despre somni :eek: ??
Cel mai batran Koi a fost femela Hanako, de 226 ani.
Eu ma tin de pesti mici. Am carasi- sa zicem ca intra la "mici". Dar si mai mic e Macropodus ocellatus, care a dovedit ca poate indura multe- gheata, imputiciune anaeroba etc. Asta mi-a dovedit-o un pui pe care l-am gasit acum, cand am golit bazinul meu de folie de cca 2 mc. Mai erau cateva Gambusia- majoritatea (cca 90%!) au murit, cred ca din lipsa de oxigen. Puiul de ocellatus a ajuns acolo intamplator, cel mai probabil in vara, cand era de vreo 5 mm si a fost sifonat din bazinul cu pui, cu mizerii cu tot, apa respectiva fiind aruncata in iaz. Cum o fi scapat de socul chimic, termic si voracele Gambusii, numai el stie. Micutul supravietuitor are 4 cm, e urat, pamantiu si camuflat de mai mare dragul :rofl: . Incredibil peste- daca e rasfatat, crapa; daca e lasat sa se descurce singur in conditii dure, prospera!
Abia astept noul sezon de reproducere, sa am din nou pui de la cei doi timizi ai mei, si sa nu mai reusesc sa-i masacrez pe toti, ca anul trecut- bine, cu exceptia "Evadatului". Prevedea el dezastrul, de s-a lasat tras de furtun :( ...
Parintii au fost scosi afara zilele trecute si le-am oferit ganganii si larve din iazul desfiintat- colcaia de ele. Nu am vazut sa atace hrana imediat, dar azi femela avea un rahatel de vreo 4 cm :rofl: :rofl: , ceea ce arata ca mi-au apreciat oferta. Ecuatia ar trebui sa fie simpla: papa-> icre-> pui. Cat de multi!
 

Sparow

Member
E o chestie nasoala:Am pesti [putini si mici] dar sta tot ascunsi!Nu mai apar odata nuferii de vanzare sa am ce pune si eu in centrul iazului!Abia seara dupa apusul soarelui se ridica populatia la suprafata.Ma gandesc sa ma razgandesc :rofl: si sa iau vreo 6 crapi koy am vazut in piata de vreo 15 cm cu 10 ron bucata aia mai maricei de vreo 20-25 si mai colorati erau 20 ron.
Se pare ca am uitat sa spun ca am putina vegatatie mai ales pe mijlocul iazului.
 

Sparow

Member
Apropo de Koy i-am vazut in Piata Iozefin [Timisoara] si tipul era venit cu ei prima zi in piata asa ca s-ar putea sa mai jongleze cu preturile.Daca am inteles pe langa Medias ar fi o balta unde poti chiar pescui crapi Koy.... nu sant sigur totusi...
 

vatany

Member
re

la Dumbraveni mai exact..au ceva clipuri pe youtube pescuit la amurii albi'
ar fi o castana de day un drum pan acolo..dar ramnane de vazut..sa vad poat apar si pe piata la arad... :)
 

Sparow

Member
Acu de la Lipova ce mi sa meri pana la Arad si ce mi pana la Timisoara.Eu ma duc sa imi iau azi Koy 6 buc la 32 de mp sper sa fie bine.dupa ce trec si pe la expozitie de flori 8-12 apr.In fata la kaufland -circumvalatiunii, POATE GASESC CEVA NUFERI.
 

vatany

Member
re

sa ai bafta cu koi..si abia astept sa vad niste poze cu ei 8) ..sa compar pretu cu calitatea si dimensiunea sa vad dac sa dau o fuga sau nu pan in timisoara :) si in privinta nuferilor...eu am 2 nuferi si un lotus..dar inca sunt tineri..si nu iam despartit..mis curios cand voi scoate apa..sa vad cum se prezinta..
 

mihai_c

Member
Ieftini tare Koii la TM, aici am gasit (drept nu in piata) cu 50 ron carasi si Koi mici (~10 cm) iar cei mari nu am inteles cat sunt dar cred ca aveau pret piperat. De frumosi sunt foarte frumosi...
 

Sparow

Member
Frumosi da cu conditia sa se lase vazuti!Excroci mei sta la apa adanca de 1m unde am si crengute se salcie in apa.Nu prea se mai lasa vazuti :x
 

mihai_c

Member
Mi-am mai luat pana la urma 2 carasi, de fapt mi i-a adus iepurasu', dar si ai mei sunt scumpi la vedere uneori si au doar 60 cm de apa, cand vreau sa-i vad de obiciei ii momesc cu mancare :wink: ...
 

Sparow

Member
De cand apa nu mai e limpede se plimba toti pesti prin iaz si la miezul zilei!
Si acu ...nedumerire.Mi-a spus un vanzator de hrana de pesti ca daca Koy au peste 10 cm [deci 2 ani sau mai mult] si vegetatie pe maluri se depun icre!!Si acu , sa vezi....3 dintre ai mei se fugaresc prin tot iazul unul mai mare care cred eu ca e femela si doi un pic mai mici ca ea si agresivi[cu carasei]se tin de ea.
Nu cred ca o sa am pui de la ei dar....nu se stie niciodata.Chiar daca apar ii mananca astia mai mari.
 
Sus