Trandafiri bebe Iris

bradut

Well-Known Member
Minunati! Ce frumos ti-au inflorit Flastaff si Queen of Hearts! La mine sunt in stadiul de boboci, dar nu mai au mult pana-si arata florile. Totusi la Falstaff nu am mari ateptari, fiindca a iesit din iarna mai mult mort decat viu.
 

gabrielais

Active Member
Bebe, ce frumuseti!!! il ador pe Falstaff...imi spui te rog daca e plantat mai la umbra? are o culoare...si Rotkapchen..ce rosu frumos..al meu abia bobocei mici are...Sa te bucuri de infloriciosii tai...si inca o intrebare te rog...ce ingrasamant folosesti? ca toti vad ca sunt "grasuni"... :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Carmen, draguta mea...am cautat pozele sa verific :D
S-a deschis prima floare in 29.05. si inca nu s-a scuturat, a schimbat doar culoarea staminelor de la galben la maron. Uite:
30 mai
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012/73989234
2 iunie
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012/74175928
4 iunie
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012/74386315
Se vede ca intre timp a mai deschis cateva floricele, dar prima floare nu s-a scuturat, cu toate ca ba sunt 30 de grade Celsius, ba 15 grade si ploaie muuuuulta... deci rezista (coafura :) )
Vai, cat e de frumos!!! E o minunatie!!!
 

bebe Iris

Active Member
Si mie mi-e tare drag de el Madalina! Nici acum nu s-a scuturat prima floare deschisa...doar deschide altele pe langa ea, deja este buchetel :D
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc mult!!! :hug: :*
Dalia, sper sa iti infloreasca cat mai repede, arata demential florile :D
Anna, de la Coral, acum 2 ani l-am cumparat.
Gabi, normal ca la umbra...crezi ca am eu cumva soare plin, undeva in jungla mea? :rofl: Anul acesta le-am pus ingrasamant granular, de la Lidel cumparat (nu stiu ce marca, dar nu aveau mai multe tipuri decat acesta); anul trecut gunoi de grajd. Eu nu vad nicio diferenta...
 

bebe Iris

Active Member
bebe Iris a spus:
Si astazi:
http://bebeiris.sunphoto.ro/Trandafiri_2012/pagina28
Furtunile astea de vara imi dau de furca...am tuns toate boltele cu roze urcatoare, asa ca e jale in gradina :roll: Au fost bogate, prea bogate si pline de apa (datorita lianelor clematitei Montana Rubens), asa ca boltele nu au mai putut sustine greutatea. Am sa le refac cum pot, dar nu stiu ce o sa fac cu montana, o s-o mut sau o s-o tund drastic dupa inflorire, in fiecare primavara :|
 

gabrielais

Active Member
superbi Ramona!
pare rau ca furtuna ti-a facut probleme :( iti trebuie niste suporturi zdravene..uite ce mi-a comandat sotul meu nu stiu pe unde..sunt din fier din acela rasucit..nu stiu ce grosime dar pot intreba..astea nu au moarte...la mine le mai leagana vantul ca nu l-am lasat sa faca gaura cu beton inaintru si sa le infiga acolo..le-am pus in paman pur si simplu
http://gabrielabis.sunphoto.ro/vara_2012/74698474
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebe, imi pare tare rau de stricaciunile de la tine :( Adica a trebuit sa tai scurt urcatorii? ca mi se pare ingrozitor :eek:f:

Gabi, ia intreaba-l tu pe sotul tau amanunte despre arcadele acelea :wink:
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Gabi, ia intreaba-l tu pe sotul tau amanunte despre arcadele acelea :wink:
Claude, stiu ca fierul l-a cumparat din Dedeman..o sa il intreb ce grosime..."modelul" l-a conceput el si i-a zis la unul sa i le sudeze; apoi ala le-a vospit cu grund si vopsea neagra (am avut de ales intre negru si verde.. :rofl: ) si mi le-a adus acasa; la mine ardea anu' trecut ca aveam o lonicera care se facuse de vreo 3 metri si se tara si catara pe unde putea...trandafirii au binevoit sa inghete peste iarna si de-acum sa trecem din nou la acoperit :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Minunati, Ramona, ai numai trandafiri deosebiti! Iar florile lui American Pillar sunt neasteptat de rezistente. Ma bucur foarte mult pentru tine. La anul va arata superb, ramblerii cresc in general foarte repede!
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc! :D
Da Gabi, ale tale sunt valabile, nu gluma :D Din pacate ale mele sunt de vreo 6 ani in gradina si trandafirii au crescut incolaciti pe ele...acum ar trebui sa gasesc o modalitate sa bag sub ele o alta bolta mai rezistenta, sau sa tund complet trandafirii si apoi sa-i conduc dinnou pe bolta noua. Stiu ca suna destul de drastic, dar daca radacinile sunt mari, ma gandesc ca vor creste destul de repede. Parca nu as lua-o de la 0 :roll: , ca si asa tunse mi-e rau cand le vad :nu stiu:
Claudelu' nu le-am taiat de jos, dar le-am coafat rau de tot...sunt doar lastarii principali si 10-20cm din lastarii laterali...frunze ioc :| Arata groaznic din cauza boltelor rupte si strambe lipite cu banda izolatoare, legate cu sarme si sprijinite de tevi si de pari...iti poti imagina...daca nu, fac poze si va arat :)
 

bebe Iris

Active Member
Caramell a spus:
Minunati, Ramona, ai numai trandafiri deosebiti! Iar florile lui American Pillar sunt neasteptat de rezistente. Ma bucur foarte mult pentru tine. La anul va arata superb, ramblerii cresc in general foarte repede!
Chiar ca am nimerit-o cu American Pillar, sunt tare bucuroasa! :D
 

ghia_don

Active Member
Vai Bebe...ce rau imi pare de trandafirii tai !! Sper sa rezolvi repede situatia, sa nu sufere mult nici rozele tale , nici noi, admiratorii! :wink:
Eu am noroc..sotul meu imi mestereste toate suporturile asa cum vreau, si le face solide sa n-am probleme...ca daca nu-s cum trebuie, are el probleme :p :rofl:
 
Sus