Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
eu daca le-as tzine asa, in 2 zile mi-ar mucegai.
acum...... :? :? :? ........fiecare cum poate................. :eek:
daca merge, de ce nu ?
eu una exact de asta fug. :D
 

IULIA

Active Member
acum, daca Cristian va fi amabil, vom vedea mai multe poze cu ele, o mica poveste, de cind le are, cum le ingrijeste......
eu astept, sint rabdatoare. :D
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
Foarte frumoase vandele tale CristianG , dar nu numai, am vazut si Paphiopedilum :oops: :D
am o intrebare.... :) prima poza ,stanga vandei, sus.... ce-i?? tot o vanda?
Da,.., este Vanda mov deschis.I-am pus vata sa aiba umiditate.Din pacate tot timpul trebuie sa o ud si nu am intotdeauna timp.Asa ca am pus-o din nou in vasul in care era.Am pus muschi sfagnum pentru ca stiu ca de obicei ii place.Astfel mentin umiditatea inauntrul vasului.Pe ambele le ud odata pe zi.Nu am probleme cu ele deocamdata.Ventilatia este buna in camera pentru ca las mereu geamul deschis usor.Lumina au destula chiar si soare pana la ora 12.... 8)
 

CristianG

Well-Known Member
IULIA a spus:
e o vanda cu pansament pe radacini, zic eu.
:? :? :? :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Da o Vanda cu pansament... :rofl: Am renuntat pentru ca udatul este mai des efectuat.In vas nu trebuie sa le uzi tot timpul.Inauntru se creaza un climat propice pentru mentinerea umiditatii....
 

CristianG

Well-Known Member
IULIA a spus:
eu daca le-as tzine asa, in 2 zile mi-ar mucegai.
acum...... :? :? :? ........fiecare cum poate................. :eek:
daca merge, de ce nu ?
eu una exact de asta fug. :D
Ai dreptate...Sti de ce mucegaiesc? Pentru ca nu exista aerisire..Apoi printre radacini exista si unele care sunt pe cale sa moara sau sunt moarte.Acestea intotdeauna vor face mucegai. Cele verzi nu fac mucegai. Pe una dintre ele am curatat-o de toate radacinile moarte. Am observat fenomenul amintit de tine de doua ori; insa doar pe radacinile care nu se mai aflau in stare buna. Asa ca le-am eliminat definitiv. Apa din vas se evapora in cateva ore datorita ventilatiei si soarelui de dimineata. Deocamdata acesta nu este foarte puternic insa atunci cand vine vara o sa le umbresc sa nu le arda soarele.... Am trecut astazi din nou pe la Hornbach si vreau sa-ti spun ca nu mai existau Vande....Acum o saptamana starea lor nu era foarte buna. Cei de acolo ori le-au luat definitiv de la vanzare, ori s-au vandut toate.... :)
 

IULIA

Active Member
dispar pt ca si cei de acolo au acelasi sistem de udare..pe care il am si eu cu cele pe care le tin in vaze(ca am 3 deja si asa puse).
adica, se face baie, jumatate de ora, se lasa la scurs multeeee ore. pina se "zvinta", nu usuca.
apoi se pun in vazele perfect uscate.
aerisire.....eu am. :D
 

CristianG

Well-Known Member
Iata ca unii au succes cu cresterea Vandelor in vase...Priviti si voi...Sunt convins ca cei de la ANCO nu spun prostii....
 

radu

Member
Va rog mult, ma poate ajuta cineva cu o informatie ?
M-ar interesa un pret aproximativ, fiindca vreau si eu sa comand o Vanda dintr-o florarie din Alba Iulia, si n-as vrea sa ma jecmaneasca de banii sau sa-si umfle adaosul pe seama pasiunii mele pentru flori !

Multumesc !!!
 

lili

Member
In Deva , anul trecut a fost 99-100 RON. Culoarea a fost grena...din cate imi amintesc!! :oops:
 

radu

Member
Tocmai sunt fericitul posesor a 2 Vanda. Dar as avea o intrebare, din ceea ce am citit, dimensiunea florilor variaza intre 5 si 10 cm. Acesta e unul din motivele pentru care imi doream acesta varietate de orhidee.
Dar dimensiunea florilor al orhideelor cumparate nu trec de 4 cm. Or sa mai creasca in dimensiune, sau sunt o varietate mai pitica ?
;;

Multumesc anticipat !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus