Weigela

Floria

Active Member
Re: w

As fi tare fericta sa am atatea plante de Weigela incat sa pot sa dau din ele. Eu sunt acum in faza de inmultire, peste doi ani voi avea plante aranjate frumos cu ghiveci si eticheta. Mesajul de mai sus era doar de indrumare in ale butasirii.
 

albela

Active Member
Weigelia mea si-a gasit pe vremea asta sa faca boboci. Nu stiu daca mai apuca sa si infloreasca, daca nu se grabeste.
 

elenafles

Active Member
Va rog sa-mi spuneti si mie ce le faceti de sunt asa frumoase.Am cumparat si eu o Weigelia cu frunze bicolore (verde cu galben ).Are 3 ani si o inaltime de 50 cm.Este plantata intr-un loc cu semiumbra dar are soare in prima parte a zilei.O ud la fel ca pe celelalte plante o data pe saptamana.A facut anul acesta 3 floricele amarate.Ce sa fac sa-i mearga mai bine? :?
 

Floria

Active Member
Eu am pus in primavara acestui an cinci butasi de Weigela variegata in sera. S-au prins foarte usor, au crescut repede si au inflorit toata vara, acum au 70 cm inaltime.
Aceasta este o fotografie din luna iulie.
Pot doar sa-ti spun ca au avut pe timpul zilei 40 C si soare tot timpul. Poate ca aceasta ar putea fi explicatia.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu prefer soiourile cu flori rosii. In iunie 2006 am plantat in gradina parintilor mei 4 exemplare in grupuri de cate doua. Atunci aveau in inaltime 70cm si aratau mai mult ca niste bete lungi. In doi ani au crescut si s-au dezvoltat foarte frumos si in fiecare an, in mai-iunie, ne incanta cu florile lor

Weigela florida Newport Red
http://s59.photobucket.com/albums/g284/ ... 006134.jpg
 

The Gardener

New Member
elenafles a spus:
Va rog sa-mi spuneti si mie ce le faceti de sunt asa frumoase.Am cumparat si eu o Weigelia cu frunze bicolore (verde cu galben ).Are 3 ani si o inaltime de 50 cm.Este plantata intr-un loc cu semiumbra dar are soare in prima parte a zilei.O ud la fel ca pe celelalte plante o data pe saptamana.A facut anul acesta 3 floricele amarate.Ce sa fac sa-i mearga mai bine? :?
Nu fi disperata! O singura greseala ai facut. N-AI TUNS-O!!! :) Varitatea de Weigela cu frunzele bicolor nici nu cresc de obicei mai mari de un metru! Si asta dintr-un singur motiv: ca sa infloreasca cat mai multa vreme, dupa perioada de inflorire din mai-iunie se tund, iar tufa iti va inflori din nou in august-septembrie si chiar si octombrie! Deci, in primavara o tunzi la aprox. 25-40cm(depinde cat te lasa sufletul), in iulie cel tarziu, o tunzi din nou la fel.
Niciodata n-o sa aiba flori cat are una cu flori rosii, de exemplu. Daaaaar, fiecare planta cu frumusetea ei! Nu-i asa?

Succes!
 
mii de weigelii

mici lamuriri:

Weigela are nevoie de expozitii cat mai insorite si soluri bogate, acesti factori sunt esentiali ca arbustii sa aiba o inflorire aproape continua. De obicei plantele au crestere viguroasa, ating 2-3 m iar soiurile cu frunze colorate sunt ceva mai scunde si compacte.
In iernile reci ramurile degerea pana la jumatate din lungimea lor astfel ca tunderea de primavara este obligatorie servind atat la curatarea tufelor cat si pentru stimularea ramificarii. Tunderea "de vara" se practica doar la soiurile viguroase (Eva Ratke, Bristol Ruby, Newport Red, Rosea Elegans, Rose Prince) si se face dupa primul val de inflorire(iulie); rostul acestei tunderi este pentru a da tufelor un aspect mai compact, mai ingrijit. In conditii favorabile, ca urmare a acestei tunderi apar numerosi lastari anticipati care vor inflori in septembrie. Varietatile vargate cu alb si galben sau cele purpurii nu necesita tunderea de vara decat daca dorim sa le inmultim. :wink:
Ca recomandare personala: tundeti corect acesti arbusti primavara (atat taieri de toaletare cat si cele de regenerare) si lasati ramurile formate vara sa se dezvolte natural; rezistenta peste iarna a acestor arbusti depinde foarte mult de dezvoltarea ramurilor anuale pe parcursul verii. Aceasta se aplica la si la Kolkwitzia, Deutzia, Exocorda, Buddleja...etc
Tunderile puternice din timpul verii la aceste specii are acelasi efect ca tunderile de toamna la trandafiri, adica slabirea, debilitarea tufelor.

Marginile brunificate pot aparea in conditii de exces de umiditate (pe care weigela nu-l tolereaza) sau din lipsa de fosfor-potasiu. Problema se rezolva cu ingrasaminte complexe simple --- weigela este o planta vorace!

...aaaaahhh iara m-a luat gura pe dinainte...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
.".............aaaaahhh iara m-a luat gura pe dinainte..."
noroc ca te-a adus inapoi la noi :rofl:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
:tavalit:
chrystalwaters, tu scri rar, dar cand o faci nu esti in pericolul de a trece neobservat :rofl: . glumesc, desigur. informatiile si completarile sunt mereu bine venite.
 
no seerioooss!!!

Multumesc!!! scurt

sunt inginer horticol de ceva vreme si practicant de si mai multa...dar nu conteaza titulaturile

incerc sa fiu de folos, atat cat am timp sa ajung pe la site (ma delectez si ma bucur foarte mult)

entuziasmul si pasiunea celor care viziteaza si scriu aici imi intareste convingerea ca nu lucrez degeaba.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gata. Iti dadu' mama rangul potrivit. :oops: Rangul reflecta ceea ce faci si ceea ce scrii. Si cand vine vorba de gradinarit, poti sa ai ceeeeea mai mare gura (apropo de semnatura). :wink:
 

tranda09

Member
Chrystalwaters, am citit cu sufletul la gura ce ai scris. Foarte interesant, mai ales ca mi-am dat seama ca am si eu o plantuta din asta, sadita asta primavara. Incerc sa nu am mila de ea si sa o tund!!!!!!!! :nu stiu:
 
Sus