Weigela

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca si a mea cea variegata cu flori rosii a inflorit.Nici nu am facut poze ca m-am gindit ca la vremea cind trebuia sa infloreasca ,florile care s-au deschis acum erau boboci in formare si abia acum le-a venit sorocul si :nu stiu: s-au deschis.... :gandit:
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta superb si multe felicitari pentru frumusetile avutesi care inca te mai rasfata cu inflorirea.Vad ca si Caramell te urmeaza in frumusete.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell si Gabiuta...eu cred ca unele plante se manifesta mai ciudat anul acesta, si la mine salcamul roz are iarasi flori, a 2-a oara anul acesta. Cred ca sunt si plantele confuze, saracele :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Uite, Gabiuta: poza aceasta e din 10 mai, cand era plina de flori.

Acum florile acelea s-au uscat, insa de atunci in continuare face altele.
Claude, ai dreptate, e un an tare ciudat. Multe plante au fost date peste cap.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu ca fost stupar de 34 ani, stiam din popor ca reinflorirea salcamului inseamna toamna lunga; deci asa se pare dupa primavara capricioasa ce a fost.
 

Roxana Peled

Active Member
Re: Re:

dumitza a spus:
adrianam a spus:
Weigela ar trebui tunsa dupa inflorire, ca infloreste pe ramurile de anul trecut, nu pe ramuri noi.
Ca si forsythia daca nu ma insel.
Scuze ca ma bag si eu in vorba,dar sunt minunate tufele astea pline de flori :indragostit:
Eu nu inteleg de ce spune toata lumea aici ca infloreste pe lemn vechi. Eu am vazut-o pe a mea inflorind in primavara si a inflorit pe lastarii noi, abea dati. Nu contest ca prin tunderea de primavara sunt inlaturati odata cu lastarii vechi si muguri din care in anul in curs ar fi dat lastari noi, purtatori de flori dar nu vad nici o asemanare cu forsythia :?

Ba chiar am vazut, inclusiv prin pozele voastre, lastari infloriti care erau proaspat iesiti din pamant (complet verzi si nelemnificati)... ce lemn vechi e implicat acolo? :eek:

Stiti vorba aceea: cand realitatea contrazice teoria e timpul sa renunti la realitate...
 

destetptuulet

New Member
Simina a spus:
Weigela este una din plantele mele preferate. Imi aminteste de vremea copilariei cand mergeam la bunica, iar pomisorul acesta era plin cu flori.

Azi am gasit mai multe imagini aici. Merita sa le vedeti si voi.

Eu am de anul acesta doua astfel de plantute: una primita in martie de la o mai veche membra a acestui forum, iar alta gasita pur intamplator, la o expozitie din aceasta toamna. Ma incapatanez sa le tin pe balcon, neavand gradina.
Super,cred că anul viitor merg la vânătoare! :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Frumos, Gabiuta! Si a mea are flori. :D
Se mai pregăteşte de înflorit si un rhododendron :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe mine m-a uimit ca am mutat-o aprox. acum o luna si credeam ca o sa sufere putin.Si desi mutarea am facut-o cu balot,planta tot are o "nemultumire".Dar iata ca mi-a aratat ca nu i s-a intimplat nimic.
Multe plante acum isi etaleaza florile.Firav dar infloresc :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Atunci bucuria înfloririi e cu atât mai mare. Aţi scăpat de o grijă.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
O variegata impreuna cu o caldarusa


Cand sunt mature floricelele sunt albe


Iar cand sunt proaspat deschise sunt roz


Si aici se vede tufa, obtinuta din lastar
 

sorina

Active Member
Ce frumuseti aveti voi aici Adina si Popgeo :visator: Am si eu una dar poate ca din cauza ca am tuns-o drastic nu am observat inca flori . Or aparea mai tarziu ????
 
Sus