wisteria

maresmarian

Member
a mea vs salcie :

am pus-o saptamana trecuta, crescuse pana la coroana aia bombata.
acuma are deja 2 fire intinse spre prima creanga, vreun metru.
nu stiu cine castiga :rofl:.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Wisteria mea de 4 ani a inghetat. Anul trecut a facut o multime de flori. Acum va trebui sa o tai, a dat multi muguri pe tija principala pana 1.5m deasupra pamantului. In rest nimic. Adio flori.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Recupereaza ea chiar prea repede :rofl:. Sper macar prin vara sa mai vad cate o floricica pe ici-colo.
 

maresmarian

Member
nick1971 a spus:
cred ca ea :) salcia mie mi se pare firava, nu a ta, in general
salcia e mai elastica, la o forta de rupere, stejarul se rupe posibil, la aceeasi forta, salcia se indoaie.sa vedem la anul, ca daca o sa creasca in ritmul asta o acopera pana in toamna. numai sa treaca peste iarna.
voi o protejati ?
 

riana

Active Member
a fost cam frig pt wisteria iarna asta. a mea nu a inflorit deloc si nici la altii nu am vazut inflorite
 

elixir

Member
In toamna am cules cateva pastai dintr-o planta de la un vecin, le-am pastrat la rece- intr-o magazie:rofl: iar in primavara le-am pus in pamant. de vreo saptamana, am o planta- are deja peste 10cm inaltine- :wink: sper ca in curand sa am ce sa fotografiez!
 

Roxana Peled

Active Member
In Bucuresti, pe un bulevard de langa mama mea, sunt plantate wisterii din 50 in 50 de metrii pe tot bulevardul. As zice ca sunt vreo 30 de plante cu totul si sunt acolo de mai bine de 5-6 ani, nefiind plantate chiar mici. Dintre ele numai cateva in unul din capetele bulevardului infloresc in fiecare primavara. Restul ... nexam :), nu au inflorit niciodata! Partea ciudata este ca in acelasi capat de bulevard mai sunt vreo doua wisterii uriase care infloresc primaverile in curtile oamenilor :? Sa fie solul din zona?...sa fie altceva?...nu inteleg! Sau poate ca proprietarii de wisterii din zona ies primavara si le tund si pe cele din strada - desi ma indoiesc de un asa spirit civic dezvoltat.

Se pare ca amandoua taierile si de primavara si de vara sunt foarte importante in stimularea infloririi. Faptul ca avem o planta mare nu inseamna ca avem sanse la mai multe flori. De asemenea varsta plantei e importanta si cred ca relativ la asta si predispozitia ei "personala" ... ca si femeile, unele se marita la 18 ani altele la 30, nu poti sa stii niciodata :D

Ador floarea asta dar nu mi-am cumparat-o pana acum din exact acest motiv: teoretic poti sa stai cu ea 10 ani in curte fara sa-ti infloreasca o data.
Anul asta insa, eram la Romstal Garden cu o cu totul alta treaba si ...ce vad? :eek: ... un semn ... ca e momentul sa-mi cumpar wisteria!!!
Aveau una inflorita!!! UNA! si a mea a fost!
Acum stiu sigur ca daca nu-mi infloreste la anul e numai vina mea :) .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am una cumparata acum 3 ani de la Brico - avea atunci aproape 2m. Nu a inflorit pana acum...in primul an a fost pricajita, semn ca se adapta. De-abia in vara asta a inceput sa se dezvolte mai bine dar nici acum nu am sperante sa o vad prea curand cu flori.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nici a mea nu vrea sa faca flori. Nu e foarte mare, are 3 ani. Dar am vazut si altele mai mari care nu au facut flori. Anul asta n-a fost bun pentru wisterii. Stiu o planta uriasa langa serviciu care anul trecut era plina de flori iar anul asta a facut 5 flori amarate.
 

popescu gp

Well-Known Member
Si eu am patit la fel cu wisteria mea albastra,anul acesta-2 flori ,iar cea alba nici gand sa fac o floare barem desi este de o seama cu cealalta.
 

Roxana Peled

Active Member
A mea cumparata inflorita acum o luna s-a trecut dar pare ca vrea sa infloreasca dinnou. Sunt curioasa daca o sa-si tina florile
 

zamfira

Member
A mea se comporta ciudat anul asta .Dupa ce in primavra a facut extrem de putine flori, de prin iulie e continuu inflorita si are mult mai multe flori decat in primavara.
si ca niciodata, anul asta a crescut extrem de mult... o adevarata caracatita :)
 

Roxana Peled

Active Member
zamfira a spus:
A mea se comporta ciudat anul asta .Dupa ce in primavra a facut extrem de putine flori, de prin iulie e continuu inflorita si are mult mai multe flori decat in primavara.
si ca niciodata, anul asta a crescut extrem de mult... o adevarata caracatita :)
Eu ziceam ca toate floribundele fac asa, infloresc mai putin primavara si apoi toata vara.
 

zamfira

Member
Roxana Peled a spus:
zamfira a spus:
A mea se comporta ciudat anul asta .Dupa ce in primavra a facut extrem de putine flori, de prin iulie e continuu inflorita si are mult mai multe flori decat in primavara.
si ca niciodata, anul asta a crescut extrem de mult... o adevarata caracatita :)
Eu ziceam ca toate floribundele fac asa, infloresc mai putin primavara si apoi toata vara.
Care floribunde? De ce glicina e o floribunda ? Eu stiam ca acest termen se foloseste la trandafiri
 

Roxana Peled

Active Member
zamfira a spus:
Roxana Peled a spus:
zamfira a spus:
A mea se comporta ciudat anul asta .Dupa ce in primavra a facut extrem de putine flori, de prin iulie e continuu inflorita si are mult mai multe flori decat in primavara.
si ca niciodata, anul asta a crescut extrem de mult... o adevarata caracatita :)
Eu ziceam ca toate floribundele fac asa, infloresc mai putin primavara si apoi toata vara.
Care floribunde? De ce glicina e o floribunda ? Eu stiam ca acest termen se foloseste la trandafiri
Nu iubita mea, exista wisteria sinensis si wisteria floribunda.
Prima infloreste masiv in primavara si apoi face doar frunze, a doua infloreste mai putin impresionant primavara si de regula dupa ce i-au iesit frunzele dar continua inflorirea in valuri toata vara. Le recunosti dupa cum se incolacesc pe suport. Floribunda se incolaceste in sensul acelor de ceasornic in timp ce sinensis se incolaceste invers. Parca astea sunt sensurile, sper sa nu gresesc.

A mea e floribunda :D
 

zamfira

Member
Aha .... :D ..fiind cu trandafiri in cap ..ma gandeam numai la ei :oops: Multumesc de lamurire :hug:
A mea cred ca e sinensis, mereu a inflorit primavara , abundent inainte de a-i da frunzele , si poate 1-2 flori prin august .
Dar anul asta si-a schimbat obiceiul
 
Sus