Zephyranthes

D

dyayzh

Guest
Eu am si albi si roz si galben. Doar o floricica roz am vazut :( Cel galben are frunzele subtiri ca firul ierbii sanatoase :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
zehpy al meu a inflorit in primavara devreme apoi s-au uscat toate frunzele de am crezut ca a murit, acum a scos alte frunze si se pregateste sa reinfloreasca, cam prin august. si ai vostrii se comporta asa ?
 

Roxana

Active Member
Din cate stiu eu Zephyrantesul este o planta verde tot timpul anului si nu cred ca este normal sa-i cada frunzele in perioada de vegetatie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Dya am un bulbulutz miculutz daca intelegi ce vreau sa zic :wink: care sta de un an si ceva fara sa miste......face la radaciiiiiiiinii..........si el nimic.Nici nu creste in volum macar desi i-am dat si ingrasamint :(
Cum nu mi-a inflorit de loc cel alb ;in schimb cel roz a doua oara este in floare :dans:
 

vali

Active Member
Moderator
Si-al meu se pregateste de inflorit , parca mai devreme anul acesta. De obicei, incepea prin septembrie si o tinea asa pana prin noiembrie.
Este doar alb, desi cel de la care l-am luat m-a asigurat ca sunt bulbi diferiti (alb/roz/galben).
Dar, vorba lui bunicu-meu, D-zeu sa-l odihneasca, "De la omu' dracu' iei ce-ti da!" :)
 
D

dyayzh

Guest
Mie imi plac foarte mult prin gingasia lor :oops: Albul nu mi-a inflorit niciodata, dar cel roz, da :D
 

oana_oana

Member
Ce se intamapla cu zephi meu...un singur bulb mai are firicele ceilalti 2 au chelit. Cer sa-i duc la nani sau sunt bolnaviori?
Unde sa-i tin(mai la soare, lumina, umbra, cald, frig) ? Doar cel roz se manifesta asa, cel alb este la fel.
Are cineva ingrasamant pentru bulbi?
 

victoria

Active Member
E posibil sa nu il uzi destul.Eu am unul roz si am observat ca ,daca nu ii dau apa nu misca deloc.De cand il ud mereu,cat sa stea pamantul in permanenta umed,a facut din nou frunze.
 
Sus