Zephyranthes

instructor

Member
Va rog sa-mi spuneti ,iarna se taie frunzele la zephyranthes?sau se lasa asa cum sunt stau la lumina sau la intuneric?va multumesc
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Taierea nu e obligatorie si ca orice bulbos iarna intra in repaus sau oricum au nevoie de un repaus ca sa poata inflori urmatorul sezon.Asa ca il poti duce la somn si el isi vede de treaba.Lumina nu e necesara .
 
D

dyayzh

Guest
Chestia cu inflorirea e tare relativa :rofl: La mine nici cel alb, nici cel roz nu inflorira de 2 ani :rofl: Te pomenesti ca vor inflori la anu galben :? :rofl: ....asa...de ciuda :rofl:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Deci pot sa pun bulboasele cu tot cu ghiveci intr-o cutie si duse la intuneric si uitate acolo?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Dya chiar te rog da-ma pe spate cu cel galben 8) .De ciiiiiiiiiiind astept :) Inflorirea nu pozitia culcat :evil:
 

cory_helen

Active Member
zephy alb a inflorit toata vara... dovezile maine... si acum mai are cativa boboci...

as vrea sa intreb daca mai are cineva alte culori... pentru la primavara... dau si eu alb...

e superba floricica asta... :D
 

popescu gp

Well-Known Member
zephirantes

In cateva zile voi aduga la albumul meu si zephirantes galben care de altfel a facut si seminte.Eu am obtinut bulbisori de zephirantes galben din seminte. dupa 2 asni.La alb si roz nu am reusit sa obtin seminte,Probabil acestia se inmultesac doar prin bulbi.
 

cory_helen

Active Member
victoria, poate facem un schimb de bulbi... la primavara am sa umblu la zephy alb si iti dau vreo 5 bulbi. as vrea roz de la tine... vb mai in februarie-martie... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
In sfarsit am aflat cum se numeste o planta pe care o am de vreo 3 ani. Ati ghicit, e Zephyrantes candida !!! :) Puteti rade :) :)
Problema mea e urmatoarea: nestiind o iota despre ea, am tinut-o in aceleasi conditii, si vara si iarna (in casa). Evident, anul trecut nu a inflorit! :cry: Recunosc ca a fost putin neglijata, dar a supravietuit. Acum cateva zile i-am schimbat pamantul si am rarit bulbisorii ca cred ca erau vreo 30 inghesuiti in ghiveci! Da' acuma am aflat ca trebuie sa doarma iarna! Ce fac, o pun la somn sau o las in pace anul asta?
Am citit ca e o planta care rezista afara pana pe la -17 grade (USDA zone 7) si ca ii place sa aiba si un pic de soare. A rezistat la cineva in gradina? Ca-mi sta mintea sa transfer in gradina la primavara.

P.S. Am vazut ca in luna octombrie Popescu Gp avea Zephyrantes galben disponibil. Mai e valabila oferta?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca este cea mai cumsecade bulboasa.Nu e neaparat necesar sa o lasi la somn iar acum nici vorba sa o pui la nani.Las-o asa si scoate-o la soare cind o fi :mrgreen: .
In gradi nu rezista peste iarna asa ca daca vrei sa incerci fa-o cu citiva bulbi si ne anunti si pe noi :)
Pe Dl.Popescu intreba-l pe MP.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Cred ca este cea mai cumsecade bulboasa.Nu e neaparat necesar sa o lasi la somn iar acum nici vorba sa o pui la nani.Las-o asa si scoate-o la soare cind o fi :mrgreen: .
In gradi nu rezista peste iarna asa ca daca vrei sa incerci fa-o cu citiva bulbi si ne anunti si pe noi :)
Pe Dl.Popescu intreba-l pe MP.

Mersi! O sa incerc, ca, de mila lor, sa nu-i arunc, am plantat o gramada de bulbisori in niste ghivece si le-am pus pe casa scarilor! Asa ca aia o sa duc cativa in gradina la primavara, poate daca ii musuroiesc bine... :) Bine ca m-am dumirit si eu cum e cu ei :oops:
 

dana_rusu

Member
:rugaciune: clau vreau si eu cativa bulbisori ,an avut si eu dar i-am pierdut lasandu-i afara intr-o toamna.
 

sicamin

Member
Din experienta mea iti spun ca la mine au rezistat si in gradina peste iarna si au inflorit mai abundent. Anul acesta este a doua iarna cand ii las afara si sant curioasa daca au rezistat si la -23 grade. Doar din cei albi am lasat in gradina,nu alte culori. Mai am in ghveci de rezerva. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sicamin a spus:
Din experienta mea iti spun ca la mine au rezistat si in gradina peste iarna si au inflorit mai abundent. Anul acesta este a doua iarna cand ii las afara si sant curioasa daca au rezistat si la -23 grade. Doar din cei albi am lasat in gradina,nu alte culori. Mai am in ghveci de rezerva. :rofl:

Sicamin, ma bucur sa aflu asta, da un semn daca rasar in primavara asta, ar fi super!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dana_rusu a spus:
:rugaciune: clau vreau si eu cativa bulbisori ,an avut si eu dar i-am pierdut lasandu-i afara intr-o toamna.
Dana, cu mare placere dar din moment ce i-am transplantat de o saptamana, oare rezista sa-i scot iar? :? Oare cum ar trebui sa procedez cu ei? Eventual sa-i tund? :? Daca te pricepi la ei, spune-mi care-i modalitatea
 
Sus