Bletilla

CristianG

Well-Known Member
sicamin a spus:
La mine a facut doar o tija cu vreo 4 floricele si acum are doar frunze ,dar cresc in continuare.
Bravo! Bulbul se ingroapa in substrat? Cine poate sa imi spuna? Nu stiu daca am facut bine.... :?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Al meu a inflorit si ma mai asteapta o runda de vreo 6 floricele numai ca nu am avut timp sa ii fac poze.
E tare firava floarea si muuult mai mica in comparatie cu cea de Pleione dar e draguta.
Bafta mare cu ale voastre!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Al meu a inflorit si ma mai asteapta o runda de vreo 6 floricele numai ca nu am avut timp sa ii fac poze.
E tare firava floarea si muuult mai mica in comparatie cu cea de Pleione dar e draguta.
Bafta mare cu ale voastre!
Pai na,....Ar trebui sa stea in gradina nu in ghivece in casa. Deocamdata nu ma pronunt in ceea ce priveste Bletilla.Nu stiu daca o sa creasca. Am mai multe sperante in ceea ce priveste Pleione.... :) :|
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristian stai linistit ca si Bletilla isi va da drumul.Acel rizom are niste tije lunguiete si maronii din care vor iesi frunzele.In functie de temperatura, lumina, etc dureaza pana acelea din maro cum sunt se fac verzi si din ele ies frunzele.
:D
Bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Cristian stai linistit ca si Bletilla isi va da drumul.Acel rizom are niste tije lunguiete si maronii din care vor iesi frunzele.In functie de temperatura, lumina, etc dureaza pana acelea din maro cum sunt se fac verzi si din ele ies frunzele.
:D
Bafta mare!
Pai ma tot uit la tija maronie si usor verde si ma tot gandesc ca nu o sa creasca nimic si o sa se usuce de tot. Cand am cumparat rizomul era OK, avea radacini uscate pe care le-am taiat.Apoi am plantat rizomul cu tija aceea mica maronie, usor verzuie....Sa speram ca vor aparea si frunzele dupa ce o sa faca radacini. ..Bletilla ta abia a inflorit asa-i? :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
CristianG a spus:
sarselia a spus:
Cristian stai linistit ca si Bletilla isi va da drumul.Acel rizom are niste tije lunguiete si maronii din care vor iesi frunzele.In functie de temperatura, lumina, etc dureaza pana acelea din maro cum sunt se fac verzi si din ele ies frunzele.
:D
Bafta mare!
Pai ma tot uit la tija maronie si usor verde si ma tot gandesc ca nu o sa creasca nimic si o sa se usuce de tot. Cand am cumparat rizomul era OK, avea radacini uscate pe care le-am taiat.Apoi am plantat rizomul cu tija aceea mica maronie, usor verzuie....Sa speram ca vor aparea si frunzele dupa ce o sa faca radacini. ..Bletilla ta abia a inflorit asa-i? :)
Da,Cristian si a mea abia a inflorit dar trebuie sa iti spun ca ale mele au fost puse in pamant cam dupa 15 martie si abia acum au inflorit.Deci a durat ceva asa ca sunt sigura ca isi vor da drumul si ale tale.
Dureaza pana isi formeaza frunzele din care mai pe urma ies florile.

Bafta mare si asteptam vesti bune!
 

michaela

Active Member
si eu cam tot atunci am plantat rizomelul.... dar sunt niste motisori (muguri) putin mai mari decat cand am cumparat-o ;cred ca ud prea putin :) :?
am mai omorat anul trecut una din prea multa apa... :roll: offf... ce frumoasa e la sarselia :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Micha sunt sigura ca ii vei da de capat!
Apa si eu i-am pus destul de rar ca fiind in substrat de orhidee acela retinea multa umezeala.
Au nevoie de umezeala mare dar sa nu balteasca apa in substrat.
In rest pana acum o saptamana a stat in casa iar acum e afara -in ghiveci- si sta intr-un loc semi-umbrit.
Bobocii ii avea de mai demult dar am vazut ca a inceput sa si-i deschida cu spor de cand am du-o afara.

Tin pumnii sa le vad si pe ale voastre cu multe floricele!
 

Edelweiss

Active Member
Da, scoate ghiveciul la lumina. :D Are nevoie de apa, pamantul permanent umed dar nu sa balteasca. La umbra cu ea, dar totusi sa aiba lumina multa. In rest bafta cu ea :D
Cristi, poti pune o poza?
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Da, scoate ghiveciul la lumina. :D Are nevoie de apa, pamantul permanent umed dar nu sa balteasca. La umbra cu ea, dar totusi sa aiba lumina multa. In rest bafta cu ea :D
Cristi, poti pune o poza?
Deocamdata eu stropesc bletilla doar la suprafata cu pulverizatorul avand in vedere ca nu are radacini. Iata si poza cu ea.... In urmatoarea poza este pleione. Am plantat bulbul acum doua saptamani....
 
Sus