Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
multumesc Mirelush eu o voi planta in week end-ul asta, sper sa se prinda si sa-mi faca multe flori pt ca imi place planta asta in mod deosebit.
 

carmenn

Member
nici nu stiu care e mai frumoasa intre ele...
oricum stelata m-a dat gata.
Eu abia ce le-am plantat pe ale mele, deci nu prea cred ca ma pot bucura de flori anul asta... :)
 

angela draganoiu

Active Member
si mie imi place stelata oare cit de mare creste. am vazut la Hornbach la preturi destul de accesibile si as fi luat da' nu stiu cit de mare creste.
 

carmenn

Member
Chiar daca pot atinge dimensiunile unui copac, cred ca prin taieri periodice se poate tine sub control...
Stelata miroase?
 

carmenn

Member
Pai atunci poti sa-i tai ramurile laterale, pana incepe sa creasca doar in sus...
Insa nu arunca lastarii taiati :)
 

angela draganoiu

Active Member
Carmenn magnolia mea nu e stelata. e doar o magnolie obisnuita cu floare alba, nu stiu si nu cred ca e stalata, nenea care mi-a vindut-o zicea ca e "de iunie'. acum n-are ramuri e doar un bat cu citeva ramurele in virf.
 

carmenn

Member
Ce fain de tine...ca e de iunie...
A mea una mi-a vandut-o drept stelata, dar n-am eticheta sa verific, iar a 2-a mi-a spus ca nu e stelata, sigur - sigur. Deci cine stie ce magnolii am cumparat si eu 8)
 

angela draganoiu

Active Member
asta pot sa spun si eu, tin pumnii strinsi pina o inflori mai ales ca n-am cumparat o "olandeza" ci este indigena. oricum ar fi mie imi place pt ca n-am de nici un fel.
 

albela

Active Member
Da. Esta o folie speciala. Nu stiu cum se cheama, dar scie pe pachet ca este pentru protectia plantelor pe timp de iarna.
 

mirelush

Member
Magnolia stellata este parfumata. Floarea abia deschisa are parfum doar o zi , dupa care acesta dispare. Cel putin asa este a mea.

Persoana care mi le-a vandut mi-a spus ca magnoliile nu se tund.
 

Alexa81

Member
Da, asa e, singurele taieri care se fac sunt cele pt indepartarea uscaturilor si eventual de infrumusetate. E oerecum si logic, magnolia avand crestere lenta.
Of, cred ca o sa ma duc la sera sa imi comand si poate pana in primavara viitoare o sa imi gaseasca soiul ala mic.
 

radu

Member
Magnolia se mai poate planta acum in gradina ? Stiu ca e c-am tarziu dar ce pot face in cazul acesta si ce solutii aveti ?

Multumesc !!!
 

Alexa81

Member
Poate e mai bine sa o lasi in vasul ei pana in primavara urmatoare, ma gandesc cia daca vine cald si nu o sa poata sa isi regleze temp prin transpiratie, radacinile nefiind functionale 100% ca sa poata asigura absortie si transport , sunt sanse sa se usuce.
Poate gresesc. Asteapta si alte raspunsuri.
 

angela draganoiu

Active Member
Radu eu am de gind s-o plantez vineri sau simbata. cel de la care am cumparat-o mi-a spus ca se poate planta acum. eu o duc la Campina si deci, cum spunea Albela, e inca rece si mai umed acum iar pina vine caldura mare (prin iunie) isi va regla radacinile si se va adapta la mediu. oricum o voi pune cu tot balotul de pamint in care este. la tine cred ca e si mai rece deci cred ca poti s-o pui in gradina.
magnolia mea nu este de import ci este crescuta in tara din butasi inradacinati, se vede dupa ghiveciul in care a fost plantata.
 

miki70

Active Member
Socrii mei au pus pt mine la marcotaj o creanga de magnolie acum 2 ani. Magnolia e clasica , roz. Anul acesta au spus ca se vor uita sa vada dc a facut radacini si o vor separa. Eu sunt sigura ca a facut radacini pt ca am vazut ca e prinsa bine in pamant. La anul in primavara au spus ca mi-o vor da . Este bine? In ce luna ar fi ideal sa o plantez? Socrii stau in judetul Valcea deci acolo e mult mai racoare decat la mine in Craiova. Sfarsitul lui februarie e bine?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus