Azaleea

schlucky

Member
am cumparat saptamana trecuta, iar, o azalee :? adusa acasa mama a primit instructiunile: pe ea, gardenie si bonsai sa nu le ude ca e treaba si experimentul meu...toate bune si frumoase...doar ca dintr-o neintelegere de comunicare, a ramas saraca cateva zile fara apa si florile s-au pleostit sau poate vestejit, frunzele lasadu-se

azi si-a primit portia de apa plata prin scufundarea ghiveciului si am avut ideea sa o scot pe terasa .... doar ca acum s-a pus pe ploaie .... asa de toamna, .....ce credeti sa o aduc iar in casa? afara sunt 12°C, cum i-ar fi mai bine?

mersi
 

Roxana

Active Member
Gardenia

Apa de ploaie ii face bine, dar cu cat este mai cald cu atat ii merge mai bine (se dezvolta lastarii si bobocii) :roll:
Nu stiu cum ar fi mai bine.
 

schlucky

Member
nu vreau sa intru in polemici...mai ales ca nu sunt 100% sigura....dar stiam ca azaleea prefera racoarea atat vara cat si iarna.....curiozitatea mea era daca acum afara la 12°C e deja sub granita ei de preferinte .... mai ales ca inca are flori si boboci si nu este in perioada de iernare
 

Roxana

Active Member
Gardenia

Daca o muti risti sa-i cada bobocii si florile. 12gr. celsius mi se pare cam putin pentru ea. :roll:
 

angela draganoiu

Active Member
azaleele, la originea lor, sint plante de munte si prin urmare le place la mai rece si umed. nu cred ca se vor supara la 12 grade C.
 

Hariclea

Member
Asa tind sa cred si eu, ... desi n-am experimentat asta niciodata!

Oricum nu prea ai ce face: decat sa alegi din doua "rele" pe cea mai putin rea: daca o aduci in casa, s-ar putea sa "lesine", daca o lasi afara, s-ar putea sa fie prea racoare pentru boboci; asa ca mai bine alegi a doua varianta! :wink:
 

schlucky

Member
am lasat-o afara bobocii nu stiu daca mai rezista, asta tinand cont ca a suferit de sete destul de rau, dar frunzele s-au ridicat binisor .... o voi lasa un timp acolo eventual o voi muta undeva unde daca bate soarele sa nu o bata in cap toata ziua

mersi de sfaturi! sper sa salvez planta caci atunci mai am sanse sa mai visez la alti boboci :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am constatat ca la mine toate azaleele au mers bine.Le-am transferat in casa cind au fost caldurile mari fiindca acolo era mai racoare oricum.Si acolo au ramas!
Dar fiindca m-au necajit peste poate :suparat: si nu au vrut nici macar boboci sa faca le-am pus pe toate intr-un singur ghiveci :shock: .Dupa transplantare vad ca parca le merge mai bine. :D .Daca se vor hotari sa infloreasca voi avea azalee multicolore :rofl: :rofl: :rofl:
Si fiindca sunt de la munte si le place si umezeala....stropirea pe frunze a fost obligatorie.Iar apa numai in farfurioara.
 

angela draganoiu

Active Member
Schlucky iti urez succes. eu le tin intr-o camera mai ferita de caldura, desi intr-un apartament e cam greu asta, si au inceput sa infloreasca am de gind ca pe la sfirsit de octombrie sa le mut in balcon pt ca noaptea e rece acolo si sigur o sa le placa.
 

Hariclea

Member
Eu am tinut azaleele afara, pe canicula care a fost pe aici si ele nu s-au plans, ba chiar erau pline de flori si boboci... si acum mai au flori... dar in soare nu au prea stat, decat poate o ora maxim... :roll:
 

Bluecloud

New Member
Cam de o luna m-am "innoit" si eu cu o azalee si o ingrijesc dupa recomandarile de pe forum (multumesc tuturor cu ocazia asta). Nu am incercat inca varianta cu ghivechiul scufundat in totalitate in apa, ca nu au mai fost calduri chiar asa de mari, dar o ud cam la doua zile in farfuriuta. Cand am luat avea 2 flori si cativa bobocei. Acum arata cam asa: http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... ddH_ph.jpg si sper sa o tina tot la fel :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
Bluecloud e foarte frumoasa sa te bucure multa vreme cu florile ei.
eu cred ca azaleele trebuie cumparate acum cind vine sezonul rece, desi cred ca sint mai scumpe, si nu primavara pt ca acum ziua temperaturile scad fata de primavara cind, din cauza temperaturilor ridicate, florile se scutura mult mai repede. sigur primavara sintem tentati sa le luam pt ca sint mult mai ieftine si pt ca sint foarte frumoase asa inflorite dar florile nu tin prea mult.
 

NicoletaN

New Member
Am si eu o intrebare. Azaleea care am cumparat-o recent s-a pleostit dupa cateva zile de cand am adus-o acasa. Ce pot sa-i fac sa-si revina?
 

Hariclea

Member
Ai udat-o prea mult? Sau prea putin? Spune-ne cum ai ingrijit-o de cand o ai: unde sta, cand si cum o uzi.
 

NicoletaN

New Member
Cred ca am udat-o prea putin...oricum m-am documentat mai mult si am scufundat-o in apa de cateva ori si si-a revenit incredibil ... chiar si florile.
 

carmenn

Member
am citit topicul asta, caci mi-am intregit colectia cu 2 azalee, una alba, una roz...
se pare ca ar fi sensibile....asa si trebuie, doar sunt frumoase...
eram curioasa daca pot sa-i tai acum cregile crescute aiurea...
si daca butasul taiat se poate prinde direct in pamant ?
 

angela draganoiu

Active Member
Carmen perioada de taiat lastarii crescuti prost este pina in iunie pt ca apoi incepe formarea bobocilor pt noul sezon de inflorire.
azaleea se poate prinde din lastari nelemnificati (din aceia care se indoaie usor) pusi in pamint cu sticla in cap.
 

carmenn

Member
aha, mersi..am sa astept atunci pt la anul operatiunea....
imi ramane doar sa le transplantez....

nu stii, au radacini sensibile , sau le pot deranaja si acum....
caci am vazut in pozele voastre 2 culori sau 3 de azaleea in acelasi ghiveci....iar ale mele par a fi cate 2 pui intr-un ghiveci, deci ar merge o combinatie, nu?
 
Sus