Bougainvillea partea a II-a

tamara

Member
Dea, poate reusesti sa iei niste lastarei din aceea mov inchis :) eu nu am reusit anul trecut, nu stiu cum se facea, ca era jandarmul cu mine cand gaseam cate una :rofl:
Concediu placut in continuare, ati ales o destinatie superba!
Si nu uita si de leandrii :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dea a spus:
Suntem in vacanta in Corfu si e plin de bouga pe aici, cresc oriunde, de diverse culori. Sper sa reziste butasii la transport.
Eu am adus inveliti exact ca si cum i-as fi trimis in tara.Vata multa uda,folie aluminiu si punga de plastic bine rasucita in jurul lor.O sa vezi ca ajungi cu ei impecabil. Rezista cu brio citeva zile.Daca poti sa ii tai exact inainte de plecare ar fi ideal.Si cit mai multi :tavalit: :tavalit: :tavalit:



Succes!
 

Dea

Active Member
Va multumesc! Din ce am observat, predomina cei ciclam, mov inchis este chiar aici unde suntem cazati, asa ca voi incerca sa iau mai multi. Am mai vazut o varietate d roz pal, superba, plina de flori, incerc sa iau si din aia. Am inchiriat un atv si astfel vizitam diverse locuri si sate, este superb! Leandri sunt doar 4 varietati: roz, alb,rosu si un roz mai inchs. Va salut pe toti si va multumesc pentru sfaturi!
 

tamara

Member
Daca ajungi in Cavos, sunt unele superbe

Din pacate, nu mi s-a prins niciun lastar (i-am tratat cam cu indiferenta) :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: cind le vad asa imense si frumos formate mai ca ma apuca sa reiau colectia :tavalit: noroc ca imi revin repede :)
 

Dea

Active Member
Tamara, le-am vazut si eu pe acestea. Azi am luat cativa lastarei, dar verzi, nelemnificati. Sper sa reusesc sa-i prind, cand ajung acasa. Sunt superbe. Am fost si la o sera, unde erau si niste bougi albe pline, dar foarte inalte si nu le pot transporta. Am luat o bouga mai mica,interesanta.
 

camic

Member
Si eu mi-am adus de doua ori lastari de bouga din Spania...nimic, au murit. Am luat si lemnificati si verzi dar nu au vrut si pace.
Anul trecut am luat un ghveci mititel cu o planta de ~20cm. Cum nu am putut sa o inghesui in bagaj am lasat-o acolo la prietenii nostri, ei au pus-o la masina prin noiembrie. Am crezut ca mor de inima, cand, o saptamana mai tarziu, am vazut coletul cu floricica mea uscata.
Sincer eu am vrut sa o arunc, erau doar crengile golase, am ciupit din ele si pareau uscate. Sotul a insistat sa o pun in ghiveci si sa o tund "periuta" ... si-a revenit asa de frumos de nu pot spune...si la cat de mica este, a fost toata vara inflorita.
 

Dea

Active Member
Am ajuns acasa, de la 35 de grade, la 20 aici :cry: . Butasii au rezistat oarecum bine. Am tot citit referitor la inmultirea acestora. Voi cum procedati? Sau cum imi recomandati sa procedez?
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Bouga mea nu a inflorit deloc anul asta. Pe tulpina veche nici nu a mai facut frunze prea multe si i-au dat vreo doua crengi luungi cu cateva frunze verzi. Oare o pot taia?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,tai-o.Ea va inflori la anul pe lastarii noi.Asa va avea vreme sa creasca lastarii pina va trebui s ainfloreasca.
 
Sus