Bougainvillea partea a II-a

miki70

Active Member
Merci! Alea ca la armata sunt pui, am o lungana cat fereastra, tb sa o chem pe Gabiuta cu foarfeca :)
 

Dea

Active Member
venerabila
si aceasta, inflorita in iunie a carei flori s-au trecut, dar sper la un al doilea val de inflorire :D
si le mai astept inca pe doua, care pana acum nu au binevoit sa infloreasca :|
 

Luciana35

Member
Sunt superbeee!
Cea variegata m-a lasat cu gura cascata :eek: . Am si eu doua care nu misca deloc, nu vad nicio evolutie, flori nici atat.
 

Dea

Active Member
Multumesc luciana!
Cea variegata este la primul ei an. Am achizitionat-o anul trecut si era o plantuta mica, care s-a dezvoltat bine si a inflorit.
 

ghia_don

Active Member
Draga Dea, da' ce le dai sa pape de au crescut ca Fat-frumos? Ca veterane am si eu dar nu-s asa viteze ca ale tale :rofl: Sa-ti traiasca toate ca-s tare mindre!!! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Dea sunt deosebit de frumoase;felicitari sincere.La ale mele doar cea mov da semne de o noua inflorire deocamdata;le astept si pe celelalte,caci asa fac spre toamna dau buchetelele din nou.
 

Dea

Active Member
ghia_don a spus:
Draga Dea, da' ce le dai sa pape de au crescut ca Fat-frumos? Ca veterane am si eu dar nu-s asa viteze ca ale tale :rofl: Sa-ti traiasca toate ca-s tare mindre!!! :D
Veterana nu am tuns-o niciodata. Are deja 5 ani. Ii tai in primavara doar ramurile ce se usuca peste iarna, iar iarna o tin la geamul cel mai luminos. In rest, fertilizator universal, de stimulare a infloririi si pentru plante cu flori. Probabil, va trebui sa-i schimb ghiveciul cu unul si mai mare. :D
 

Dea

Active Member
Daisy, Domnule Popescu, va multumesc.
Spre toamna infloresc ca nebunele, anul trecut in octombrie, veterana era plina de flori, dar s-a racit brus vremea si dupa cateva zile in casa, i-au cazut toate :(
 

Dea

Active Member
Ioana, iarna le tin la temperatura camerei, un 25 de grade ca si medie. Sufera putin din cauza aerului mai uscat, dar le mai pulverizez.
 

shanzha

Member
Nu vreau sa fac reclama (daca se considera reclama, rog pe cei in drept sa stearga acest post), dar la dedeman (cel putin la TM) au bagat bugi vera deep purple, e drept micute, cca 15cm, la vreo 18ron parca (oricum putin sub 20ron).
 

Dea

Active Member
va rog sa ma ajutati, ce tip de lastar e cel mai potrivit pentru inradacinare? semilemnificat?florifer sau nu? si cat de lung trebuie sa fie? conteaza cum e facuta taietura? Va multumesc!
 

Dea

Active Member
Multumesc Dane!
Suntem in vacanta in Corfu si e plin de bouga pe aici, cresc oriunde, de diverse culori. Sper sa reziste butasii la transport.
 
Sus