Bougainvillea partea a II-a

danero2004

Well-Known Member
Moderator
depinde de specie , dar...

Magic si Don mario , cel putin ultimul de cum a dat soarele a facut flori la greu , doar o sapt pauza sa creeze ceva lastari noi si apoi acum are iar flori

Orange Ice de ex s-a facut frumoasa dar e mai fudula la flori , putine si inca astept tura doi dupa lastarire

...asa pe scurt o parere
 

tamara

Member
Mamaaa, ce tema ne-ati dat :rofl:
Raspund, dupa ce am luat la analizat pozele de anul trecut : plantele mature, care nu au fost tunse primavara, au inflorit din aprilie pana in decembrie, chiar si ianuarie (cea galbena), cu mici pauze. Puiutii, cumparati prin mai, au inflorit din iulie pana in decembrie. Destul de mult, nu?
Anul asta am vrut sa le dau o alta forma, de copacel, tufa, numai sa nu le mai vad lungite pana la tavan si le-am tot frezat, ciupit, pana am renuntat, ca le vroiam inflorite (si bineinteles, sunt tot lungane!). Asa ca multe din ele sunt inca neinflorite, dar urmeaza. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Tamara tu nu le dai pauza de loc sa inteleg.Infloresc non-stop aproape.
Le tii la caldura(geam sudic banuiesc)deci si lumina multa.Le pui ingrasamint?Le dai apa de la chiuveta sau altfel de apa ?
Eu am renuntat la ele din mai multe considerentee si evident ca nu ma reapuc de crescutul lor dar sunt curioasa fiindca unul din motivele renuntarii a fost urmarirea lor pe timp de iarna cu udarea ( pauza hibernala era destul de mare) si inflorirea tirzie dupa ce le scoteam afara primavara.
Practic daca stau si ma gindesc,adunind zilele sau saptaminile infloreau cca.2 luni jumate pe an.
Asa ca e interesant de aflat amanunte legate de aceste infloriri bogate.
In afara de Tamara eu nu am mai citit pe aici despre infloriri indelungate.
 

tamara

Member
Gabiuta a spus:
Tamara tu nu le dai pauza de loc sa inteleg.Infloresc non-stop aproape.
Le tii la caldura(geam sudic banuiesc)deci si lumina multa.Le pui ingrasamint?Le dai apa de la chiuveta sau altfel de apa ?
Eu am renuntat la ele din mai multe considerentee si evident ca nu ma reapuc de crescutul lor dar sunt curioasa fiindca unul din motivele renuntarii a fost urmarirea lor pe timp de iarna cu udarea ( pauza hibernala era destul de mare) si inflorirea tirzie dupa ce le scoteam afara primavara.
Practic daca stau si ma gindesc,adunind zilele sau saptaminile infloreau cca.2 luni jumate pe an.
Asa ca e interesant de aflat amanunte legate de aceste infloriri bogate.
In afara de Tamara eu nu am mai citit pe aici despre infloriri indelungate.
Doamna Gabiuta, asta-i avantajul ca stau la bloc :rofl:
Intr-adevar, au multa lumina, tot timpul, balconul fiind pe est. Le ud cu apa de la chiuveta, tinuta in sticle de pe o zi pe alta, iar ingrasamant f. rar le dau, ce am. De ex. acum folosesc Guano.
Iarna le tin in acelasi balcon, inchis, nu au nicio sursa de caldura, numai cand e f. ger las deschisa pe timpul noptii usa de camera.
Poate, daca as sta la curte, alta ar fi situatiunea dar, din pacate sau din fericire, stau la bloc. :)
Cam asta ar fi secretul infloririi indelungate.
Am uitat sa va zic, puisorii ii tin iarna la caldurica ( 24-25 de grade), la fereastra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai atunci draga mea are fi si pacat sa nu cultivi aceasta planta infloritoare.Trebuie sa iti faci o colectie daca ai spatiu suficient.Felicitari si la cit mai multe exemplare :D .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator






culorile sunt mai inchiise dar pe "smartphone" urile astea nu vad prea multe setari...

tura doi la Magic si la Don Mario


 

popescu gp

Well-Known Member
Danero si Tamara felicitari pentru frumuseti;la mine au fost inflorite de la sf.iernii o parte si apoi pe rand au inflorit altele cand le-am scos afara;acum vad ca cele ce au fost inflorite se pregatesc din nou.Le tin iarna in bucataria de vara transformata in sera cu expunere partial vesticacu incalzire centrala si lumina,dar au pierdut din frunze ,insa au inflorit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
va multumesc de aprecieri , intradevar cand sunt inflorite sunt un spectacol iar daca le dai la timp ce vor au grij sa nu te dezamageasca

Ioana , ghivecele sunt de 7 L majoritatea si 1-2 de 10 l

o seara buna
 
Sus