Camellia de ghiveci/container

Viovett

Member
Asa arata frunzele


E infestata zdravan - asa arata radacinile afectate


In orice caz am executat pufaiala antifungica la o saptamana de la prima stropire cu Topsin, i-am schimbat ghiveciul/substratul.

De acum depinde de dumneaei :)
 

michaela

Active Member
E infestata.... dar ai prins-o! :wink: , adica..... are sanse de revenire.... o buna parte din radacinute sunt insa sanatoase. Bafta dumneaei! ... si tie Vio s-o poti avea in continuare :D
 

Viovett

Member
Micha, am mari indoieli c-o voi salva...sunt putine radacini sanatoase :(
Curios este ca e singura infestata - poate pt ca e luata de la noi ?
Cel mai greu imi este s-o izolez de alte plante si la loc ferit de ploaie - ca sa nu-i spele frunzele de fungicid si... stiti si voi cum e :rofl:

Cu oleaca de fatalism am hotarat ca daca e sa fie a mea va fi, nu ? :)
 

michaela

Active Member
Lavinia Maggi are boboci ... unii chiar maricei.... :D , oare sa vrea sa infloreasca mai devreme?, pe caldurile astea... :roll: ; iar eu mai si plec in concediu... :gandit:
 

Viovett

Member
E f posibil sa infloreasca si acum.
Am vazut sasanqua inflorita in mai :eek: , la vreo sase luni dupa ce fusese luata din sera. Abia dupa un an de acomodare cu noile conditii de viata intra in normal si va inflori ...la vremea ei....
Pana atunci bucura-te :D
Dupa cum arata bobocii mai dureaza vreo doua/trei saptamani - desi daca e cald...nu se mai aplica nici o regula.
La celelalte s-au format boboci ? Noi inca nu producem decat seminte...
 

michaela

Active Member
Da.... si celelalte, insa sunt mici.... adica normali pentru perioada asta, dar Lavinia m-a uimit! nu ma asteptam ... iar ???? - pentru ca a mai inflorit odata, ce-i drept acum vreo 7-8 luni :)
P.S- sunt bune si semintele........ dar nu s-au copt inca? - la seminte m-ai terminat! n-am avut niciodata........ :rofl: , nu stiu cat timp... ce fel... etc.... :oops:
 

michaela

Active Member
Se pare ca ploile din ultimul timp....amintesc camelliilor de Anglia.... :rofl:
boboceii Laviniei acum........
un buchet....

al doilea buchet.... asa imi place de ea..... :visator:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Micha, e tare frumoasa, am admirat-o si eu indelung...cred ca florile vor fi roz cu dungulite fine rosii???? de-abia astept sa postezi poze cu ea inflorita!
O tii in ghiveci sau afara???
 

michaela

Active Member
Da, roz cu dumgulite.... :wink:
Sta in ghiveci, afara :D
V-o arat, cum nu ca deh.... merita sa fie vedeta :oops: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
M-am uitat si eu pe net sa o vad cam cum ar fi la Micha in gradina :D .superba!E superba!
Si eu am pus cameliile si stephanotisul sub cires.Nu ca le merge bine ci excelent.Le "vizitez" zilnic cu privirea fiindca ciresul este in dreptul ferestrei dormitorului :) Le dau binete ca asa e politicos :wink:
Da,cred ca le aminteste de U.K. sau Germanica.....mai stii?
 

lelia

Well-Known Member
Michaela, e deosebita rozalia ta ,sa-ti traiasca si sa infloreasca mereu :D


Si piticuta mea s-a umplut de bumbisori,mititei ce-i drept dar de v-a rezista ,va fi o nebunie :rugaciune:

 

michaela

Active Member
lelia , frumoasa si sanatoasa si camellioanta ta :wink: ........ spor la treaba si te asteptam cu drag ori de cate ori ai timp :D :hug:
 

v.cristina

Active Member
la mine nici gand de bobocei eu ma bucur ca a inceput sa creasca asta este un semn ca-i place la mine si dupa lungi luni de asteptare s-a acomodat .....este un inceput promitator :mrgreen:

 

michaela

Active Member
Asa de rau imi pare ca n-am prins bobocii infloriti......... eram in concediu......... :cry: dar mi s-a comunicat ca au fost foarte frumoase florile... :rofl:
Ehh....... astept acum restul bobocilor din buchetele sa se deschida....... caci caldurile astea.......... :x
 
si cine s-a bucurat de frumusetea lor nu a putut sa-ti faca si tie o pozica, sa vezi si tu ce ai pierdut? eu as fi lasat instructiuni precise ( pe langa modul de ingrijire, obligatoriu pozici) :)
 

michaela

Active Member
Problema e ca pe cine am lasat cu grija casei......nu sta bine la capitolul "tehnica" :rofl: :)
dar nu-i bai trebuie sa infloreasca iar..... o astept.... :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce va mai fac cameliile???Voi putinii posesori ai acestor frumuseti cu ce va mai laudati la ele?Cum ati trecut vara?
Dupa ce aflu raspunsurile voastre o sa ma laud si eu un pic :oops:
 

valentyna

Member
si mie imi plac tare mult cameliile.in romania nu am.are sotul la locuinta de servici din franta si nu vrea sa-mi aduca :cry: :cry: :cry: ,zice ca se fac mari si fac multa mizerie.i-am zis ca la craciun ,daca vine fara lastari sau puiut ,nu-l mai primesc acasa.... :rofl: :rofl: :rofl: sa va traiasca si sa va bucure cu multe flori splendide...
 
Sus