Camellia de ghiveci/container

diana999

Active Member
nu m-am putut abtzine si mi-am cumparat una.doamna care era acolo zicea s-o tzin la temperatura camerei :? eu am citit ca trebuie s-o tzin la 5,max 10 grade.are boboci.s-o pun in camera pe japonica sau pe balcon?
 

paula

Member
am primit si eu o camelie , este prima floare de camelie pe care o am , imi este c-am teama ce sa fac oare sa o scot afara ? o tin in casa nu am balcon , in casa este cald peste tot si am citit ca ii place racoarea .
este atat de frumoasa si plina de boboci de culoare roz si nu as vrea sa o pierd .
 

paula

Member
Fleur a spus:
O sa-si piarda bobocii in casa. Scoate-o pe balcon mai bine. :D
dar nu am balcon :nefericit:

Gabiuta cu voia sau fara voia mea am intrat in posesia acestei camelii deosebita , am inceput sa fiu stresata din cauza conditiilor pe care le am eu si conditiile care ar trebui sa i le ofer .
 

paula

Member
stau la bloc , apartament incalzit cu centrala , la parte fara balcon .
cred ca am s-o duc in garaj , nu prea e un loc potrivit pentru camelie dar decat sa o pierd mai bine acolo , nu ?
 

paula

Member
multumesc tare mult de sfaturi , Fleur , da am si o mica gradina linga bloc pe care am incarcat-o cu tot felul de bulbi .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Gabiuta a spus:
:dans: se inmultesc posesorii de camelii :dans:
Nu Gabiuta, numarul ramane constant, ca pe masura ce apar unii, dispar altii :cry: Toata vara m-am chinuit cu camelia mea, ca avea miscatori pe ea, si in cele din urma a decedat. :( Alta nu imi mai iau.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si cind te gindesti ca e o planta asa de frumoasa :visator: .Ce miscatori avea?Si cum de nu ai putut s-o salvezi? :cry:
 

irinabv

Active Member
Moderator
A avut niste puricei mic, mici, albi, care maroneau frunza si o uscau. Saraca, facea frunzulite noi care se umpleau si ele imediat de daunatori. Am stropit-o cu tot felul de chestii, am pus tutun in farfurioara, am dat si cu spray din comert cu tripla actiune, am spalat-o, am rugat-o, am implorat-o, nimic :nu stiu: A iesit din iarna cu multi boboci care nu s-au deschis pt. ca atunci nu va cunosteam pe voi ca sa-mi spuneti s-o tin la racoare. Speram ca anul asta s-o vad cu flori. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai stai asa:inseamna ca ai invatat cite ceva.Ne-ai cunoscut.Ai citit .Asadar e musai sa iti iei o alta ca sa o vezi cu flori :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
:roll: Mi s-a parut o planta foarte incapatinata. Mai incapatinata decat mine, si asta nu-mi place :rusine: :rofl: Ma mai gandesc :gandit:
 

lelia

Well-Known Member
Irina ,imi pare rau pentu camelia ta ,stiu cum e ,am omorat 7 bucati ,dar nu ma las .
E incapatanata si nu face compromisuri ,nu e nici foarte pretentioasa ,doar ca-ti trebuie rabdare..... s-o ingnori ,nu-i plac alintarile ,e o planta ....,,salbatica''.
Asa cum a zis Gabiuta ,acum cand am gasit acest forum chiar merita sa incercam :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Plantele carora le place sa fie ignorate sunt preferatele mele :rofl: Acum ce sa zic... Cu asa sustinere, o sa mai incerc si eu. :D Multumesc. :rose:
 

michaela

Active Member
Nu uitati ca vine perioada camelliilor............... :D - daca aveti un balcon mai rece(nu temp de interior) si luminos.........Este super pentru dragele camellii :wink: :wink: :D :D
Vom avea spectacol de culori.... :? :gandit:
 
Sus