Camellia de ghiveci/container

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Michaela, este superba camelia ta, felicitari!
Mirela, nu stiu toata povestea dar din ce vad pe forum banuiesc ca ai avut ceva probleme de sanatatate in ultima vreme de aceea iti doresc insanatosire grabnica! :hug:

Eu am trei camelii in gradina - una maricuta careia de la ger cred i s-au ondulat frunzele si s-au si maronit :( . I-am pus eu o folie de protectie dar cred ca nu e mare lucru...am ales o folie de polietilena perforata pe care scria ca e protectie pt rosii...nu cred ca face fata la frigul asta.
Si anul trecuta, saraca, tot asa a patimit: si-a ingalbenit frunzele, au inceput sa se onduleze, sa se chirceasca...si n-a mai inflorit.

Mi-am mai luat o camelie zilele trecute de la Baumax - era la reduceri dar arata bine, cu frunzulite noi. Pe asta o tin in casa ca tare as vrea sa vad si eu flori de la dumneaei.
 

lelia

Well-Known Member
Micchaela ,e superba !!!! sa-ti traiasca toate si sa-ti infloreasca mereu :D

Imi era dor de eleganta florilor de camelie ,am mers in albumul tau si mi-am delectat privirea ,multumesc :D

Desi voiam sa fiu prima ,camelia mea mi-a dat peste nas :rofl: nu stiu de ce se chinuie atat ,de anul trecut bobocii sunt mari ,dar nu vor sa se deschida ,poate temp. este prea scazuta 5 grade ,insa e asa frumoasa si eleganta, ca mor de dragul ei :indragostit:

Cristina ,imi pare rau ,eu am pierdut 7 bucati ,pentru ca sunt indragostita de aceasta planta si le-am omorat ...din dragoste :(
Aceasta e la distanta si a scapat .

Madalina ,imi doream sa reusesti ,sa le faci sa infloreasca in gradina ,insa vremea anul acesta a fost aiurea ,cald-rece-cald ,cred ca si alte plante vor fi afectate :(
Poate totusi isi vor reveni si te vor surprinde :rugaciune:
 

mirela06

Active Member
Da, fetelor. Sunt ele adaptate frigului, na ca la ele cam asa su, dar la noi este temperatura atit de oscilanta ca le ”ameteste” si afecteaza.
Anul trecut asa am patit cu una. Anul acesta , trebuie sa vad ce-i cu cealalta.Nu-i mare .Nici 70 cm nu cred ca are, dar a fost o viteaza. Azi incerc sa o controlez si sa-i pun ceva pe linga ea, ca am uitata de asta toamna. Oricum nu vreau s-o invat cocolosita, dar macar, acolo, cava.
Foliile sunt rele. Mai aburesc si daca da frigul se lipesc de frunze.
Probleme au fost Gradinaruco, cu o operatie la picior. Eh, nu mare lucru. In rest... cu una cu alta ca na , asa-i cind mai dai de cite unele :rofl:
Acum sunt bine si-ti multumesc de urari :)
 

michaela

Active Member
Mirela- daca este acoperita de zapada, las-o- o fereste de ger, e ok :wink:
gradinar1- si ale mele de la exterior cand au fost cele -14 au stat neprotejate(n-am fost langa ele sa le ganguresc :oops: , insa dupa ce le-am acoperit cu folie(notorie-din piata transparenta) si-au desfacut frunzele-am scris in topicul celor de exterior-acum vad in primavara, insa de aratat arata ok :wink:
lelia- pentru tine...... mai am o surpriza :D
Azi in inspectia mea la plantele din pod am gasit-o pe Margaret Davis...... :visator: (asta-i partea proasta cu plantele mele ce le tin la rece.... uneori le pierd inflorirea :cry:
Am tras-o in poza si o urmaresc, poate o prind la maxim :wink:
Unele ... nu mai au boboci-al meu "pici" le culea inca din toamna :x

:x Pozele nu sunt foarte reusite....Ca descriere arata ca si cum ar fi fost cufundata varful petalelor in rose restul fiind alb/crem dar culoarea se pierde in "stropi" - este eleganta :wink:

Asa cum am zis anul asta experimentez continuarea "habitatului "la interior-deci 2 buc(Fred Sander si Your Truly) stau in bucatarie la temp 19-20*C permanent eu tin un mic geam deschis. Le merge bine si lor/ chiar nu au pierdut nici frunze si boboci.
Acum vedem le "omor" sau ma omoara ele pe mine :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Micha, la tine m-am gandit cand le-am acoperit cu folie ca mi-am amintit experimentul tau :D
In alta ordine de idei, e tare frumoasa Margaretutza ta :visator:
 

michaela

Active Member
Ce ma bucur ca a fost de folos experimentul :wink:

Sa va arat o ramura care s-a "sudat singurica ba mai mult are si cativa boboci :? N-am taiat-o cunoscandu-mi esecul in a le inmulti :)
Uff cat am incercat eu sa le inmultesc si ea........... zau daca le inteleg! :(


este lastar de la Margaret Davis
 

mymo

Active Member
Foarte frumoasa Margareta ta,lastarul rupt l-ai legat cu ceva pana cand s-a sudat?
Super!
 

michaela

Active Member
Nu! Pur si simplu singur a facut totul! :) :oops: De-asta sutura este una "rupta" :) se vede la o dimensiune mai mare a pozei /daca vreau sa-l alipesc practic il rup:wink:
Eu, in vara am vazut ca s-a rupt in urma unei furtuni care a aruncat toate ghivecele din plastic, insa am uitat de el... ulterior am vazut ca nu s-a uscat si iar am uitat de el :) .... Acum am vazut ca singurel a facut totul sau... ajutat de mamica lui tulpina :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Zilele astea se va deschide si bobocul de la camelia mea alba :dans: .O s-o fac curind vedeta ca merita :D
Restul isi umfla in pene bobocii dar sed si..............asteapta :)
 

lelia

Well-Known Member
michaela a spus:
Mirela- daca este acoperita de zapada, las-o- o fereste de ger, e ok :wink:
gradinar1- si ale mele de la exterior cand au fost cele -14 au stat neprotejate(n-am fost langa ele sa le ganguresc :oops: , insa dupa ce le-am acoperit cu folie(notorie-din piata transparenta) si-au desfacut frunzele-am scris in topicul celor de exterior-acum vad in primavara, insa de aratat arata ok :wink:
lelia- pentru tine...... mai am o surpriza :D
Azi in inspectia mea la plantele din pod am gasit-o pe Margaret Davis...... :visator: (asta-i partea proasta cu plantele mele ce le tin la rece.... uneori le pierd inflorirea :cry:
Am tras-o in poza si o urmaresc, poate o prind la maxim :wink:
Unele ... nu mai au boboci-al meu "pici" le culegea inca din toamna :x

:x Pozele nu sunt foarte reusite....Ca descriere arata ca si cum ar fi fost cufundata varful petalelor in rose restul fiind alb/crem dar culoarea se pierde in "stropi" - este eleganta :wink:

Asa cum am zis anul asta experimentez continuarea "habitatului "la interior-deci 2 buc(Fred Sander si Your Truly) stau in bucatarie la temp 19-20*C permanent eu tin un mic geam deschis. Le merge bine si lor/ chiar nu au pierdut nici frunze si boboci.
Acum vedem le "omor" sau ma omoara ele pe mine :)
Multumesc draga mea :hug:
E deosebita !!! o incantare pentru ochi si suflet ,domne cat le iubesc :visator:

Gabiuta ,asteptam poze cu vedetele :D
Saptamana viitoare ,sper sa va arat si vedeta mea .
 

lelia

Well-Known Member
Cat e de frumoasa si cat de eleganta !!!
Parca-i o printesa :visator:
Gbiuta ma bucur pentru tine ,felicitari pt reusita :marfa:
Sa-ti traiasa si sa infloreasca in fiecare an ,multi ani de acum incolo :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoasa e Gabiuto! Superba...vreau si eu.... :cry:
Mai am o speranta de la camelia pe care o am in casa dar aia saracuta nu are nici muguri florali inca. Poate la anul :astept:
 
Sus