Camellia de ghiveci/container

Fleur

Active Member
Le-am dus si eu in mansarda de cateva zile fiindca ma gandeam ca nu le-o place atata umezeala la radacini. Mi-a fost teama ca vor cadea de pe pervaz asa ca le-am le-am lasat pe balcon si batea ploaia pe ele.
 

v.cristina

Active Member
a mea este mititica rau dar este plina de bobocei ..abia astept sa infloreasca sa vad ce culoare si forma au :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Fleur

Active Member
Si ale mele sunt cu boboci :D una e rosie iar cealalta ar trebui sa fie alba si e cumparata din primavara dar a crescut cat cealalta care are un an mai mult.
 

v.cristina

Active Member
:gandit: :gandit: :gandit: cum ai reusit sa faci sa creasca?? asa cum am mai spus a mea e mititica rau si nu a crescut forte mult anul acest are numai 30 de cm :( :( ..dar e un proverb ..mica mica da ridica :rofl: :rofl: :rofl: adaptat in cazul meu poate o sa ma uimesca printr-o inflorire abundenta ...unde-ar fi norocul?

chiar zilele trecute i-am pus un ingrasamant bobite pt acidofile sa infloreasca mai frumos :) :) :)
 

Fleur

Active Member
Si a mea tot vreo 30 de cm are dar cand am luat-o avea vreo 10-12 cm, deci e un progres mare :marfa:
 

michaela

Active Member
Ceva nu i-a placut Cristina, daca nu a crescut deloc :? oare prea putina lumina?...
-in fine cand sunt ok la nivelul radacinilor.. odata incep sa lastareasca de te miri :D
Camellile mele de ghiveci datorita vijeliilor din vara, multe au zburat si am vazut o camellie careia o ramurica rupta - s-a ingrosat de zici ca-i altoita.... :rofl: si a crescut asa, ciudat :) o sa-i fac o pozica sa v-o arat :wink: , deci daca sunt ok lastaresc ba mai si lupta sa-si pastreze crengutele tinere (cum a fost in cazul meu :rofl: )

Fleur la mine glafurile la exterior sunt sub streasina casei ca sa zic asa, deci raman neudate cu toate ploile :rofl: si trebuie sa nu uit eu si de ele- adica sa le pun apa sau........ sa le scot in ploaie :wink: , dar inca arata bine-nu le duc deocamdata in casa- le las la frig, ca sunt o rea :evil:
 

michaela

Active Member
Inca nu....... daca ele sunt incantate, eu doar le urmaresc indeaproape :wink: ca la copii stau la distanta si privesc- sa se descurce si singuri :rofl: :wink: :rofl:
Acum lasand gluma de-o parte: inca arata super -daca dau semne, fuga cu ele in pod :wink: nu sunt afara -15 grade inca :rofl:
 

Fleur

Active Member
Nu este tocmai frig afara si daca nu erau zilele alea in care ploaia nu se mai oprea le mai lasam si eu. Le-as fi scos iar dar mi-a fost teama sa nu le cada bobocii de atata plimbat :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fals si am mai spus-o dupa ce am discutat cu persoane avizate .Plimbatul plantelor nu duce la caderea bobocilor.Mai mult:iarna plantele se misca dupa razele soarelui.Este important ca sa le vada soarele in acest anotimp.Pina la temperaturi cu minus multe grade este de preferat sa fie tinute afara.NU miscatul lor este cauza caderii bobocilor. .Altele pot fi cauzele.
 

michaela

Active Member
........diferenta de temperatura si lipsa luminii as adauga la ce zice Gabiuta, deci Fleur daca ai dus-o in interior- las-o acolo :wink:
 

Fleur

Active Member
La diferentele de temperatura ma gandeam si eu ca lumina au destula fiindca sunt puse in dreptul unui geam mare iar temperatura este in general constanta; am 12-15 grade acum in mansarda.
 

michaela

Active Member
Fred Sander.... incepe sa deschida bobocel... :wink:
Petalele sunt dantelate, nu cred ca reusesc sa-i realizez poza ok :( , dar sper sa se vada ceva... :wink:
 

v.cristina

Active Member
la mine din pacate au luat lucrurile o intorsatura foarte neplacuta

pana sa o bag in casa floricica mea era plina de bobocei , mititica dar plina de bobocei

prima data am incercat sa-i gasesc locul in bucatrie dar dupa 2 saptamani am observat ca nu-i prea place si m-am gandit ca este prea cald asa ca am mutat-o in antreu unde temeratura ajunge undeva la 15 -16 grade si are lumina din belsug

din pacate ii merge din rau in mai rau si o mare parte s-a uscat , cu tot cu boboci :cry: :cry: :cry: nu va inchipuiti cat am fost de suparat, si inca mai sunt

eram asa de nerabdatoare sa-i vad floricelele, dar in ritmul acesta cred ca o sa ajunga la groapa :cry: :cry:
 

michaela

Active Member
v.cristina imi pare asa de rau.......... insa nu temp a fost cauza... ci umiditate exccesiva corelata cu temp, daca lasai sa se usuce putin substratul ar fi fost ok, Spun asta pentru ca si eu tin 2 camellii acum in bucatarie deci la o temp ridicata si le merge bine(e un experiment, care merge foarte bine pana acum , deja apar florile :wink: ), pe un pervaz luminos dar nu le ud foarte tare... sa zicem cum le udam in vara la exterior, pentru ca la interior si aerul este mai stagnant sau sa zic asa nu sunt curenti de aer deci o favorizare la dezvoltarea ciupercilor pe radacini :(
Ca sfat.... eu as lasa substratul sa se usuce intre doua udari si as largi gaurile ghiveciului..... poate poate
 

diana999

Active Member
pacat de ea.si eu am luat-o ca experiment.m-am cam ingrozit cand am citit cat de sensibila este.eu am pus-o pe balcon,inchis dar nu termopan.nu-i prea dau atentzie.cand mai trec pe-acolo mai verific pamantul si cand e uscat,o mai ud.nu stiu din ce cauza unii boboci se innegresc si cad...dar daca planta traieste,eu ma bucur.frunzele par putzin lasate....poate mi se pare.abia astept sa-i vad florile!!!
 

mirela06

Active Member
A mea este afara. A prins-o asa , destul de mica si gerul din acest an, plus, ditamai zapada.
Am sa postez poze, doar cu zapada. Si de asta mi-e frica. A fost atit de mare si atit de grea .
Dupa topire am vazut, ce s-a putut vedea ca a culcat o multime de arbusti. Trebuie sa fac un control cind pot sa vad ce si cum este cu plantutele.
Deocamdata voi posta pozele cu ”plapuma” de zapada.
Afara nu am putut iesi din cauza operatiei, ca sa vad cum se prezinta, iar pe sot am uitat sa-l pun sa verifice.
Cum pot imi fac curaj sa cobor sacrile, voi face cercetari si poze. :D
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/SD ... ZCZVSKOGRE
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/NX ... NYFEEJHMJU
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/DU ... OKGJRVWIYA
 

mirela06

Active Member
Multumesc daraga mea.
Am inceput sa fac deja ”piruiete”... prin casa :rofl:
Sotul este cel mai fericit, dar inca nu am avut curajul sa ma aventurez mai departe de usa casei. Maine o voi face, adica azi, cu siguranta, cu conditia sa nu ploua sau sa ninga pt. ca inca nu-i asa de sigur muschiul. :)
 
Sus