Campsis radicans

gty

Member
salutare
cum sunt ai vostri campsis?
care aveti ceva butasi in plus
as vrea sa pun si eu la bloc sa moara vecini de invidie
pot sa si platesc ptr unii mititei
va rog - help
 

gabiee

Active Member
deocamdata lastarii noi nu au rasarit , mai incolo pe la sfarsitul lui aprilie , prin mai daca tin eu bine minte , incepeau sa apara si numai scapam de ei ....
planta batrana eu am tuns-o in toamna dar nu asa drastic ca in alti ani , am lasat lastarii principali vreo 2,5-3 m , chiar ieri m-am uitat la ea si am vazut ceva muguri mititele , sper sa infloreasca anul acesta
daca nu faci rost pana atunci - sa-mi aduci aminte ... :D
 

gty

Member
ok
ms o sa incerc sa te mai trag de maneca
poate mai sunt si altii pina atunci care mai au
 

gty

Member
am retinut de la cineva din curte tufa de camsis de anul trecut
dar anul asta in primavara a tunso si nu mai stiu exact daca e cea reala , de unde am luat niste butasi
i-am pus sub pet si uitati ce a iesit pina acum:


ce ziceti l-am nimerit
sper sa fie asta si sa tina in continuare
 

gty

Member
tufa de care povestisem ca o vazusem la cineva in curte era de fapt Punica

exact asa arata floarea , cerata pe margini si rosie , e superba
si eu crezusem ca era Camsis :rofl:
si butasii de mai inainte sper sa fie din Punica
o sa indraznesc sa bat la usa omului si sa-l intreb daca mai are :oops:
 

sorina

Active Member
Campsisii mei se prezinta asa ; cel galben (scuzati dezordinea din fundal ...urmeaza curatenia ) care anul trecut a facut vreo 3-4 flori , acum pare ca sunt mai multe
si cel rosu care are aceeasi varsta cu cel galben dar nu a crescut la fel de bine deoarece l-am tot mutat dar aici vad ca-i place si are si citiva boboci , anul trecut nu a avut niciunul
 
  • Like
Reactions: ica

gty

Member
e e ee lasal ca face el flori , mai ai putintica rabdare
si eu astept sa vad florile de la ai vostrii
 

mymo

Active Member
Aoleu mama! pai daca a vostrii ca-s cat China de mari nu infloresc,eu ce naiba ma fac cu ai mei? sunt pui :rofl:
 

victoria222

Active Member
Noroc cu forumul ca am inteles care-i treaba cu planta asta. Tare-i frumoasa, in Herestrau face un spectacol... dar obraznica, din cate am inteles :gandit:
Totusi, i-as putea gasi un loc in spatele casei sa imbrace o parte din gard de la tarcul cateilor. Acolo se poate intinde cat ii pofteste inima, cred ca n-are cum sa treaca pe sub casa si sa rasara in stratul cu flori. In orice caz, lansez un apel catre fericitii posesori ai acestei plantute, ca la toamna, cand vor face curatenie in gradina, sa-mi dea si mie un drajon, sau cum se numeste.. si gasesc si eu ceva dragut sa ofer la schimb :D
 

victoria222

Active Member
Mg, multumesc tare tare mult :D O sa va aduc aminte neaparat prin septembrie, banuiesc ca atunci se poate umbla la radacinile plantelor :D
 

mg

Member
Deja am ceva la inradacinat . Vad ca merg bine si sint niste lastari pusi de citeva luni . Ii voi scoate si ii voi pune intr-un ghiveci mai mare pentru a se dezvolta acolo si a putea fi transplantati cu pamint cu tot .
Daca nu va place asa , va pot da si sub alta forma , doar sa-mi spuneti . Eu ma gindeam sa mai pun si niste lastari ' la apa " ...
Deci daca pot face ceva de pe acum pt a mai scurta timpul , spuneti !
:arrow: planta ' mama ' . Aici este dupa ploaia torentiala , multe flori sint scuturate . Planta este de citiva ani dar din cauza reconstructiei gardului , si a faptului ca vreau sa pun policarbonat , am tinut-o din scurt ...
:arrow: .
Deci asta este " marfa " . Imi spuneti cum procedam sau ce doriti sa va pregatesc .
Foarte important : sa nu se inteleaga gresit . Asa cum am mai procedat cu alte persoane , nu cer schimburi obligatorii sau bani . Nu va costa nimic si va pot aduce la adresa dvs . Cine a mai primit ceva de la mine va poate confirma .
 

victoria222

Active Member
Mg, sunteti foarte amabil. Va multumesc mult pentru interes :D Cred ca putem face in felul urmator: in momentul in care stabilim o intalnire, sa luati plantuta din pamant cu putin pamant in jurul radacinii si sa o puneti intr-o punga, ca sa nu pierdem vremea cu ghivece si transplantari, dupa intalnire, eu o aduc acasa si o plasez direct in noua locuinta :) ..o ud din belsug si am mare grija de ea. Ne auzim pe Pm. Multumesc :D
 
Sus