Combaterea cartitelor

veti da din cap impreuna....
incearca TNT, High Voltage, Highway to hell, Back in black ... s-ar putea sa le intelegeti amandoi mesajul intr-un mod cu totul special .... :tavalit:
 

iuli

Member
eu am planta asta dar ce sa fac cu ea ? o rup si o bag pe canale sau o plantez in mai multe locuri?
 

adiadi

Member
...ce planta? ai o varianta salvatoare?

pot sa enumar toate variantele pe care le-am incercat in combaterea cartitelor....si n-au avut rezultate? :cry:
asta ca sa nu va mai chinuiti si voi. :( :( :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ati mai aflat ceva impotriva cartitelor? Daca la primavara nu-mi rasar floricelele, fac infarct :cry: Oare otrava de soareci nu merge? :?
 

melimeli

Active Member
avem de furca si noi(eu+cumnata)cu afurisitele de cartite
eu sunt un pic mai fericita ca nu am tot timpul :D
ea in schimb a incercat multe variante pt. a le combate insa fara rezultat :(
are 4 aparate cu ultrasunete
a pus in canale carbit
fumigene speciale pt. cartite si nimic :x
ceea mai eficienta metoda panda si prinse cu sapa :rofl:
in primavara ea a prins asa 3 iar eu 1,peste vara situatia a fost sub control :rofl: au cam disparut acum iar e dezastru :eek:f: bulbi mancati trandafiri care stau cu radacinile in aer,tufe etc.
am vz aici o planta care ar fi ok pt. terminarea lor :oops: de unde putem face rost :gandit:
 

thea

Member
Nu am citit decat aceasta ultima pagina daca repet acest sfat imi cer scuze.
Acum este momentul sa se cultive bulbi de Fritillaria imperialis;pe langa faptul ca este o planta superba primavara se spune ca alunga cartitele.
Eu cred acest lucru pt. ca pana sa o plantez mi-a umplut camara cu un miros tare ca de usturoi.
Incercarea merita daca nu alunga cartitele cel putin veti avea asa zisa "Coroana imparatului" rege in gradina.
 

riana

Active Member
am fost sa cumpar otrava si mi-au zis ca nu se gaseste ca acest animalut e protejat ca sunt pe cale de disparitie. de unde pot lua pastilele ca sunt disperata :cry: am ajuns sa stau la panda sa prind cartite :cry:
 

riana

Active Member
thea a spus:
Nu am citit decat aceasta ultima pagina daca repet acest sfat imi cer scuze.
Acum este momentul sa se cultive bulbi de Fritillaria imperialis;pe langa faptul ca este o planta superba primavara se spune ca alunga cartitele.
Eu cred acest lucru pt. ca pana sa o plantez mi-a umplut camara cu un miros tare ca de usturoi.
Incercarea merita daca nu alunga cartitele cel putin veti avea asa zisa "Coroana imparatului" rege in gradina.

bulbi de Fritillaria am foarte multi dar nu le deranjeaza

:(
 

elmo

Member
eu bag furtunul de la butelie si dau drumul la gaz, nu stiu daca le omor, ce pot spune e ca o vreme dispar.
 

riana

Active Member
da, dar asta inseamna sa-mi dau foc la radacinile de la plante oare nu le afecteaza?
 

riana

Active Member
eee acum m-am prins nu dai si foc dupa aceea :rofl: poate faceam asa si saream in aer cu tot cu cartite :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus