Crini

AngelEyes

Member
Am scos azi bulbul de crin si am vazut viermisori mici si albi care misunau prin el,la suprafata bulbului.Cu ce ii pot omora ?
 

IULIA

Active Member
nuu, e clar, voi vreti sa ma omoriti.
la mine nu s-au facut asa frumosi, ba unii bulbi nici nu au catadicsit sa dea ceva.
bravo! :clap:
 

IULIA

Active Member
Violeta, ia-ma si pe mine. ma incadrez perfect in descriere. si ochii bulbucati si capu dat pe spate...... :rofl: :rofl:
 

ghia_don

Active Member
popgeo a spus:
popgeo a spus:
Au mai inflorit, urmeaza inca citeva poze



Uitatzi-va pe albumele mele si o sa vedeti sute de feluri, probabil multi dintre ei sint disonibili pt ca s-au inmultit.
nimf3 a spus:
popgeo a spus:
nimf3 a spus:


Crinul tau se numeste Red Dutch, e un orienpet si e destul de rezistent si putzin pretentios. In gradina ii sta cel mai bine.
popgeo a spus:
Au mai inflorit



De acum pina la sfirsitul lui Iulie e simfonie, in fiecare zi aproape se deschide alt soi/soiuri si se lumineaza gradina de culori.
popgeo a spus:
Lilum Pardalinum este al doilea. In anii buni creste si 2M si face 30 de flori, dar in general e cam la 1.3-1.5 m
Da este foarte aspectuos.
AngelEyes a spus:
Absolut superbi Geo ! Mai ales al2lea :indragostit:
alina pacioianu a spus:
am si eu :)

dar e mic anul asta, poate la anul. Il am de la popgeo, ca sa nu va intrebati...
popgeo a spus:
AngelEyes a spus:
N-am vazut niciodata un crin de 2 m ... nici macar unul peste 1 m :eek: Cei mai inalti pe care i-am vazut sunt cei albi..nu stiu cum se numesc.Sunt infloriti in perioada asta si au niste tije luungi :)
Asta e bright star:



Parintzii au cam 1.6 m..crinul de acolo are probabil peste 2.5 m....si a avut anul trecut 60 de boboci. Altul ar fi Sheherezade



La fiecare din crinii astia le trebuie cam 3 ani de la transplantare sa ajunga la dezvoltarea optima. Nu le prea place sa fie mutati, dar se refac in decurs de 2-3 ani si daca le place locul in care i-ai pus o sa creasca mari.

Crinii albi pe care ii pomenesti se numesc Lilium Candidum.
AngelEyes a spus:
Multumesc pentru poze Geo,uite asa mai invat cate ceva :rofl: Din pacate eu nu ma pricep la crini....sau am avut ghinion,nu stiu.Am un singur bulb de Star Gazer si l-am avut plantat in gradina in 2 locuri prima data,acum il am pe balcon in ghiveci...si nimic.Nu vrea sa creasca si pace :( In gradina a mucegait putin si l-am curatat inainte sa il pun in ghiveci.Acum astept...nu e mucegait dar nici nu creste.Unde gresesc oare?
popgeo a spus:
AngelEyes a spus:
Multumesc pentru poze Geo,uite asa mai invat cate ceva :rofl: Din pacate eu nu ma pricep la crini....sau am avut ghinion,nu stiu.Am un singur bulb de Star Gazer si l-am avut plantat in gradina in 2 locuri prima data,acum il am pe balcon in ghiveci...si nimic.Nu vrea sa creasca si pace :( In gradina a mucegait putin si l-am curatat inainte sa il pun in ghiveci.Acum astept...nu e mucegait dar nici nu creste.Unde gresesc oare?
Stargazer e un crin oriental, destul de pretentios in ceea ce priveste calitatea pamintului. Daca pamintul contine calcar sau e mai mult bazic aproape nici un crin oriental nu va supravietzui.

Depinde si de sursa de unde iei crini, incepe mai intii cu crini asiatici, Longiflorum-Asiatic (LA) si si trompeta . Sint mult mai rezistenti si mai putin pretentiosi.
AngelEyes a spus:
L-am luat din Practiker in primavara,o data cu trandafirii,pomii fructiferi si alte flori si seminte.Mi-a placut foarte mult cum arata pe ambalaj si mi-am amintit ca acest crin l-am primit de multe ori ca floare taiata si mirosea superb,pe langa faptul ca arata foarte bine.Pretul a fost mai mult simbolic,insa imi pare tare rau ca nu a crescut...in privinta pamantului ce pot face mai exact ?De care sa-i pun sau ce sa amestec? Multumesc mult de tot :D
popgeo a spus:
Au mai inflorit:



 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
AngelEyes a spus:
Geo tu vrei sa ne omori...sigur !!! :rofl: :eek: :visator:
Da, sigur va omor cu frumosul, eventual cu parfum..;-) Va pun intr-o camera fara geamuri, incihsa ermetic in care sint numai crini puternic mirositori si int-o ora -doua e rzolvata treaba...;-)
Apropos, luasem la un moment dat citiva crini si i-am pus in masina si am condus cu ei sa ii duc acasa citeva sute de km, unul avea un miros discret dar in masina mirosul a devenit de nesuportat. Dupa max o ora a trebuit sa ma dau jos si mi-a fost rau...mirosul era intoxicant. Si ala era unul cu miros discret....
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Crinii Orienpet sint in perioada de apogeu, mai sint si ceva asiatici mai intirziati:





 
Sus