Cyclamen

dana

Member
Incearca sa-i asiguri apa necesara doar prin pulverizare peste tot-frunze si flori dar in asa fel incat apa sa patrunda si la baza frunzelor astfel incat sa nu mai fie nevoie sa ii pui apa in farfuriuta.
In mediul ei natural cyclama este de fapt o planta care creste la baza altora avand astfel un mediu umed- de cand au dat caldurile mari la noi eu o ud astfel la 2 zile si incontinuu face frunze noi;florile nu au restat mai mult de 4-5 zile si le topea caldura.
Cyclama de la serviciu a intrat in repaus de 1 saptamana iar cea de acasa tot nu vrea.
Daca vezi ca are frunzele vechi foarte mari,incerca sa i le rupi ptr.ca astfel o fortezi sa-i dea frunze noi si planta nu consuma resurse multe ptr.intretinerea celor vechi.Procedezi ca la violete - raresti frunza incepand cu cele vechi - e posibil ca frunzele care s-au ingalbenit sa fie din acestea.
 

albela

Active Member
Multumesc mult de sfaturi. mai am o singura intrebare. Sa ii schimb ghiveciul? Acum tulpinile umplu ghiveciul actual (destul de mititel), dar nu se vad radacini care sa iasa din acesta.
 

dana

Member
Lasa-l asa.Eu am cyclama de 2 ani si jumatate,nu a intrat niciodata in repaus dar nici nu i-am schimbat ghiveciul.
Daca vrea sa se culce,atunci ii vei scoate bulbul din ghiveci si tura urmatoare il pui in ceva putin mai mare.
Dupa atat timp,la mine,dintr-un bulb am in ghivechi 2 dar inca mie frica sa-i scot.
 

Cristiana

Member
Fetelor, am primit o cyclama superba, dar din pacate, din cauza voiajului a ajuns cam "ciufulita" la mine. Am observat ca are multe frunze cu maginile indoite inspre interior, oare a fost expusa la prea multa lumina? Florile s-au pierdut, dar are alti bobocei, e o varietate splendida, roz, cu marginile franjurate.

Pot sa-i fac ceva ca sa-i indrept frunzele sau o las in pace?
 

dana

Member
Las-o asa dar daca frunzele indoite au inceput sa paleasca,rupele cat mai aproape de bulb.
Apa la 2 zile numai in farfuriuta iar dupa vreo 1/2 ora ce ramane o arunci ptr. ca este in perioada de inflorire si daca este foarte cald,dusuita pe frunze.
Daca nu are flori,poti sa o uzi si mai rar dar asigura-i umezeala.
Mie imi este destul de incomod sa o pun pe pietricele ptr.ca : una la mana inca nu am cumparat , a 2 la mana, ce pietricele am sunt destul de neuniforme si au ca destinatie gardenia.
 

Cristiana

Member
Dana, multumesc de raspuns. Ieri am curatat tot ce era de curatat la ea, si am si udat-o, i-a priit fiindca am vazut-o vioaie aseara, frunzele ridicate frumos si tari. De cald... nu e cald deloc la noi, sunt vreo 9 grade afara. Am preferat sa o las afara la aer umed decat in casa, e protejata insa de ploaie fiind asezata pe un raft la scarile de la intrarea in casa. Sper cat de repede sa infloreasca, ca sa ma laud cu "coafata" mea.
 

Cristiana

Member
Sa ma laud cu 'tzigancile" mele achizitionate in ultima perioada:



Prima e la mine deja de la inceputul lunii, ba nu, de la sfarsitul lui august, se pare ca ne impacam inca :D . Deocamdata le tratez cu raceala, sunt afara pe un raft adapostit, vad ca le place racoarea!
 

v.cristina

Active Member
Cristiana a spus:
Sa ma laud cu 'tzigancile" mele achizitionate in ultima perioada:



Prima e la mine deja de la inceputul lunii, ba nu, de la sfarsitul lui august, se pare ca ne impacam inca :D . Deocamdata le tratez cu raceala, sunt afara pe un raft adapostit, vad ca le place racoarea!
dupa ce m-ai facut rusinica :x m-am pus pe documentat si am citit tot ce am prins de ciufulitele tale
ceea ce mi s-a parut foarte interesnt perioada de inflorire cand toate mor ea atunci e in plina inflorire
adevarul este ca atunci cand vezi cum toate iti mor te apuca depresia iar aceste micute ciufulite iti mai coloreaza viatza ...ce pot spune??!! foarte haioase :wink: :wink: :wink:
 

daisy111

Active Member
buna ziua,
Ma ajutati si pe mine?am si eu un cyclam roz,l-am primit acum 2luni inflorit si mi-a tinut florile o perioada si apoi nu au mai dat altele.Am tinut-o toata vara la geamul ce da in balcon,nu a ajuns soarele la ea.Am tinut-o verde pana acum,ba chiar dadea semn ca ar vrea sa infloreasca din nou,dar de fiecare data ii mureau pana sa creasca prea mari si sa se deschida :( Zilele trecute m-am enervat si am scos-o pe balcon unde e mai rece,crezand ca e mai bine dupa cum ma documentasem eu ca ar avea nevoie de temp mai scazuta:( ...dar de dimineata am constatat ca aproape toate frunzele sau muiat,sau facut apoase si nu se mai tin :( doar acea micuta floare ce vroia sa iasa nu a patit inca nimic si cateva frunze din mijloc ce ii iesise recent si inca nu se deschisese suficient....oare am gresit ca am scoso acolo,o sa moara? :cry: Ce sa fac cu ea?sa o bag in casa? :rugaciune: Ce ma sfatuiti?
Cu drag,
 

Leanna

Member
daisy111 , posibil s-o fi udat prea mult..ca orice planta cu bulb...tubercul etc..e sensibila la exces de apa. Asta ar fi explicatia frunzelor moi :? In rest...de ce mureau bobocii...nu stiu ce sa-ti spun. Fii atenta sa nu expui planta la curenti. Sper ca-si va reveni :wink:
 

daisy111

Active Member
buna,multumesc de raspuns Leanna. :wink: Nu am sa-i mai pun apa o perioada,desi dupa parerea mea nu am udat-o asa mult :( Am bagat-o din nou in casa pt ca nu mai ramanea cu frunze daca o mai tineam pe balcon :(nu am pus-o la geam pt ca nu mai am unde,dar sta langa geam jos si are ceva lumina :? Nu stiu daca o sa reusesc sa o scot din iarna pt ca se pare ca nu-i acord ingrijirea necesara :oops: si asta pt ca nu am mai avut pana acum :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Daisy, tu incearca sa-i oferii cele mai bune conditii in limita posibilitatilor tale. Sunt plante, care cu cat le "dadacesti" mai mult, cu atat devin mai mofturoase. Cyclamul este o planta care se comporta diferit de la persoana la persoana. Bafta!
 

angela draganoiu

Active Member
daisy111 a spus:
buna,multumesc de raspuns Leanna. :wink: Nu am sa-i mai pun apa o perioada,desi dupa parerea mea nu am udat-o asa mult :( Am bagat-o din nou in casa pt ca nu mai ramanea cu frunze daca o mai tineam pe balcon :(nu am pus-o la geam pt ca nu mai am unde,dar sta langa geam jos si are ceva lumina :? Nu stiu daca o sa reusesc sa o scot din iarna pt ca se pare ca nu-i acord ingrijirea necesara :oops: si asta pt ca nu am mai avut pana acum :cry:
Daisy cyclamenul nu este planta mofturoasa insa nu-i place apa multa. probabil i-ai pus apa mai multa si acum se vad rezultatele, o fi putrezit bulbul. ii place la temperaturi scazute insa la noi nu prea ai cum sa-i oferi asa ceva decit daca ai o terasa inchisa si neincalzita.
parerea mea este s-o scoti afara la rece, s-o uzi cu zgircenie si doar in farfurie. deocamdata n-o mai uda las-o sa vezi ce face in continuare ca poate isi revine si abia atunci sa reiei udarile.
 

dana

Member
A dat cel de sus si dupa 2 1/2 ani cyclama mea a intrat la somn.
Incet-incet frunzele mari s-au ingalbenit si s-au muiat; le-am rupt si apoi frunzele mici n-au mai crescut si s-au uscat una cate una.
Din acel moment am incetat udatul si de 1 saptamana sunt bagate in birou la intuneric si racoare.
Azi am vazut ca are un inceput de mot rozaliu desi doarme doar de o saptamana.Am sa incerc sa nu o ud si daca vad ca totusi insista cu moatele voi relua udatul desi mi-i se pare cam mica perioada de repaus.
Dar la cat de harnica a fost nu m-as mira deloc !
 

dana

Member
Teoretic - dar ce te faci cu practica?
Cand afara erau 30 grade a mea era toata numai flori.
O fi obosit mititica taman acum !
Trebuie sa-i respectam somnul de frumusete !
 

daisy111

Active Member
Buna,
Va multumesc mult fetelor de sfaturi :* .Asa am sa fac,nu o sa o mai ud deloc,desi am avut perioade in care era pamantul super uscat(cam prin iulie-august),dar nu se supara,....acum poate intradevar am exagerat cu apa. :( Dar mai ramane sa vad cum se comporta in casa,ca am bagat-o de vreo 3zile,sa vad daca isi revine,daca nu o scot iar pe balconul inchis si acolo o las :(
 

daisy111

Active Member
:x Astazi m-am uitat mai atent la ea,in special am vrut sa vad bulbul si cand am dat pamantul de langa ea am vazut ca avea multe radacini dar sanatoase :? Nu ziceati ca are bulb?Oare de ce am gasit radacini? :roll: :eek:f:
 

Leanna

Member
daisy111 , poate faci o poza si ne arati si noua :wink:

Bulbu nu e neaparat mare...Pe ce creste motzu de frunzulite acela e bulbu, si respectiv are si radacini multe
 
Sus