Cyclamen

rodica05

Member
Cu cat planta este mai batrana, cu atat bulbul este mai mare (desi eu l-as numi mai degraba caudex, ca-i lemnos si tinde sa iasa din pamant - bulbii sunt 'cepe'). Daca planta ta este tanara, nu a format inca bulb.
 

v.cristina

Active Member
cu toate ca nu mi se parea o floare prea atragatoare cand am vazut in metro atatea culori am hotarat sa achizitionez una si iato!!


asa cum este normal dupa ce am cumparat-o am inceput ca caut cat mai multe informatii despre cresterea ei pentru a-i oferii un mediu cat mai placut.........dar ce sa vezi??? cyclamen se inscrie pe lista celor mai pretentioase plante de interior iar mofturoasa cred ca este prea puti spus

pe scurt cel mai important este de stiut faptul ca nu trebuiesc udate decat in farfuriuta dar sa nu se lase apa acolo nu stiu cat timp si sa taga prea multa umezeala ci se pun intr-un bol cu apa timp de 20 de minute maxim in rest nu preau au voie sa intre in contact cu apa ...cate nazuri pe ele!!! si bineinteles ca nu orice tip de apa ...nu agreaza clorul ca marea majoritate de altfel

un alt aspect mai important, din ce am retinut eu, este ca planta trebuie foarte bine curatata adica atunci cand se usuca florile si frunzele trebuiesc smulse nu taiate pentru ca de nu resturile ramase in floare putrezesc si o afecteaza

oare trebuie sa mai spun??? ca ma apuca deja pe mine groaza ..ma intreb oare cat o sa reziste la mine aceata mica floricica tinand cont ca nu am asa un renume de buna ingrijitoare :(

aceasta floare este pentru mine a adevarata provoare dar poate ma contaziceti voi si ma convingeti ca de fapt am citit numai baliverne si este o floare tare de treaba!!! :wink:
 

byby_anka_w

Member
nici pe mine nu ma impresona prea tare aceasta floare pana acum cand am vazut in germania o gramada de modele si culori.parca ma bate gandul si pe mine sa "culeg" cateva
 

Leanna

Member
Cristina, nu e o planta atit de pretentioasa. Eu o ud direct in ghiveci si nu am probleme. Cumnata mea are 3 plante din astea...si crede-ma ca nu le ofera cine stie ce atentie...si infloresc. Mai uita de ele, afara...pina se ofileau....s-apoi nepotelu le mai uda...generos... :rofl: Si sunt frumoase :) de la plantele ei am cules seminte :) Cyclamenul meu e mai lenos, nu a vrut sa ma bucure cu seminte.
 

tinaM

Member
Si mie mi se pare nepretentios. Si stiu sigur ca e un supravietuitor. Pana anul trecut si eu eram de parerea Cristinei, dar am cunoscut pe cineva care avea mania sa innece orice floare care avea nefericirea sa-i sara-n ochi la supermarket. Sa nu credeti ca exagerez, la uda din belsug, si mai mult decat atat, zilnic, cu apa de la robinet, desi ele se straduiau sa intre in repaos; ba chiar s-au incapatanat la asta, asa ca dupa ce au ramas fara frunze, babuta le-a aruncat la gunoi. Le-am salvat de acolo si acum am doua floricici din astea, educate sa mearga la timp la culcare. Cu celelalte 2, e alta poveste, de dragoste la prima vedere...
Curaj Cristina, Brasovul e un oras racoros, numai potrivit pentru cyclamen :D
 

roxy

Member
nepretentios :? ...? al meu mi-a mancat zilele. primit in martie a rezistat eroic pana in toamna cand si-a pierdut toate frunzele. l-am lasat totusi in ghiveci sperand sa ii dea vreo frunzulita, asta pana cand l-a prins ploaia si a trebuit sa il scot din ghiveci pentru a se usca. acum o sa il replantez...poate, poate.....
 

v.cristina

Active Member
sa inteleg ca parerile sunt impartite :gandit: :gandit:

eu totusi sunt foarte curioasa cat o sa reziste la mine!!! :?

tinaM cred ca esti o persoana foarte rabdatoare, felicitari pentru reusita cred ca satisfactia a fost pe masura :clap:
 

tinaM

Member
:rofl: Eu nu as zice ca-s prea rabdatoare, doar ca incerc sa ma stapanesc... :oops: Cand e vorba de flori, cred ca este altceva: ne straduim noi sa "educam" florile, dar, de cele mai multe ori, ne educa ele pe noi.
Va prezint pervazul de la fereastra de vest, dominat acum de cyclamen:



Aparatul nu reda culorile reale, din pacate, pentru ca cel rosu este de fapt grena in intregime iar cel cu petale garnisite cu alb este rosu cu alb.
 

nutilepadat

Active Member
TinaM felicitari ce frumoase sunt toateeeeeeeee,am si eu o colega care spune ca are un cyclamen de vreo 2 ani si ii infloreste tot timpul dar ea spune ca dupa trecerea florilor ea il pune la repaus 3 saptamani fara apa si lumina ,apoi reincepe treptat cu udatul si lumina.Ce frumos este si aeschinantusul tau sper sa mi se prinda si mie lastarii de la tine
 

tinaM

Member
Cei doi care se trezesc acum ii am de 2 ani, cel grena din toamna trecuta, bicolorul din vara. In perioada de repaos nu i-am mutat din loc, doar am uitat sa-i mai ud o perioada.

Off topic!!
Nuti, pune lastarii de columneea (cei cu frunzele pufoase) in apa, fac foarte repede radacini; eu ii pun, de obicei direct in pamant, merge si asa, dar trebuie ca pamantul sa fie mai mereu usor umezit. Prefera pamant usor, din cel obisnuit in amestec cu radacini tocate de ferigi, muschi, frunze, chiar lemn putred(din scorburi sau cioate). Soarele, preferabil de dimineata, da o culoare spre roscat frunzelor.
 

nutilepadat

Active Member
TinaM sa stii ca acum la mine e plin de lastari care in apa care in banuti de turba nici nu mai am loc pe unde sa ii pun .De s-ar prinde toti :?
 

daisy111

Active Member
Fetelor va spuneam acum 2saptamani ca nu stiu sa-i dau de cap la al meu :( M-am uitat in pamant,am scos toata planta afara si arata destul de bine in sol(zic eu care nu am mai avut pana acum),dar ii putrezise toate frunzele. :cry: Acum sta curatata de tot si bagata in ghiveci la loc,pe balconul cu alte flori si astept :astept: Pana acum nu a miscat deloc,oare o sa mai dea ceva din el? :roll:
 

v.cristina

Active Member
acum eu nu stiu daca este adevarat sau nu dar din cate am citit planta dupa ce infloreste intra intr-o perioada de repaus de cateva saptamani perioada in care poti sa o pui intr-un loc intunecat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi place aceasta planta extraordinar de mult dar eu personal nu am reusit sa o tin in viata oricit am incercat.Nu i-am gasit inca chichitza :( .
Cred ca are dreptate Cristina desi citind topicul poate fi contrazisa de cei care le au mai de mult.
 
Sus