Diffenbachia

Simona D.

Member
Sicamin are dreptate ! Butasii ar trebui sa fie pe jumatate in pamant. Ai tai sunt doar asezati pe pamant. Apasa-i putin sa-i ingropi pe jumatate.
 

albela

Active Member
Eu am o dieffenbachia de 3 ani, a crescut cam de 1.7 m si are frunze numai la varf. A avut trei pui la baza din care unul l-am pus direct in pamant si ii merge f bine. Asta vara am scos planta pe balcon si a inceput sa infloreasca timp de vreo 5-6 luni fara sa ii mai dea vreo frunza noua. Acum o luna i-am taiat florile (care sunt destul de banale) si a reinceput sa faca frunze noi, dar e cam pleostita. Ieri i-am schimbat pamantul si ghiveciul. Credeti ca ar trebui sa o tai sau sa ii fac marcotaj cum am vazut ca ati facut voi?
 

lili

Member
Albela !! :D ..... daca te deranjeaza inaltimea, batranetea si lookul pe care il are planta ta....o poti marcota. Ii poti aplica un marcotaj aerian...cel cu mansonul pe tulpina. Planta mama va produce cu mare usurinta vlastare laterale la nivelul inciziei ..adica locul marcotat.
 

albela

Active Member
Multumesc lili. Nu am facut niciodata marcotaj, dar am sa incerc sa ma iau dupa indicatiile voastre. Cand am schimbat ieri ghiveciul am constat ca dieff. mea are radacina destul de mica in comparatie cu talia ei si cu alte plante de aceleasi dimensiuni. Cred ca ar fi trebuit sa ii schimb doar pamantul nu si ghevciul dar m-a cam luat valul ....
 

acacia

Member
Aveti toti Diffenbachia de invidiat, a mea a crescut intr-o vreme, era frumoasa, pana a venit iarna, i-au cazut toate frunzele si a inceput sa se usuce. Am citit tot despre ea, i-am aplicat ca la carte ce trebuia,dar nimic.
Ea mai traieste inca , are 5 cm doar...:( din noiembrie tot asa este, nu vrea sa-i dea niciun mugure...nu mai stiu ce sa-i fac:(
 

Simona D.

Member
Acacia daca poti, pune o poza cu planta ta, sa vedem cam cum arata. Poate daca ii improvizezi o sera o ajuti putin :?
 

acacia

Member
Simona e doar o tulpina de 5 cm, am sa fac o poza, dar in week-end, ca in rest sunt la munca...de vede sefu ce fac.....o sa fiu in curand ,,gradinar somer,,:)
 

Simona D.

Member
E tulpina ramasa cu radacina? Daca da, si daca are macar un ochi, pune-i pet in cap si cum a spus Cornelia : RABDARE :) Sigur va da ! :wink:
 

acacia

Member
Da , e tulpina cu radacina. Am verificat radacina sa vad daca e ceva in neregula cu ea si nu este , e ok. I-am pus aseara un pet in cap sa stea in ,,sauna,,:D Acum ma chinui cu rabdarea... Am luat putina rabdare de la Cornelia si ii multumesc ca mi-a sarit in ajutor....sper sa-mi ajunga pana ii da un ,,muguras,, plantutei mele.
 

Roxana

Active Member
Acum am schimbat locul Dieffenbachiei si vad ca-i merge bine: ii dau frunze noi si se dezvolta frumos.
 

acacia

Member
Am primit o noua Diffenbachia,pe cea veche inca o astept sa dea un semn de viata.:)
Te invidiez Roxana :p , sa te bucuri de ea :D
 

Roxana

Active Member
Multumesc la fel!
Incerca si tu sa-i schimbi locul si va da ramificatii noi. Eu am incercat de 4 ori sa prind Dieffenbachia si cand i-am schimbat locul si-a revenit.
 

albela

Active Member
Am o nelamurire referitoare la dieffenbachia. Pe puiul pe care il am la servici apar zilnic picaturi de lichid (apa), pe frunze in general si pe frunza in devenire. Pe mama ei de acasa nu am vazut niciodata asa ceva.
 

Simona D.

Member
Il uzi cumva mai mult pe cel de la servici? Aceste picaturi apar, cred, cand solul este in permanenta umed. La mine apar pe frunzele Philodendronului. Planta nu se simte rau dar vor aparea Colembole :x
 

Simona D.

Member
Colembolele sunt ganganiile alea albe ce apar pe suprafata pamantului din ghiveci datorita umiditatii excesive. Da o cautare aici in forum si vei gasi cateva subiecte.
 
Sus