Diffenbachia

Roxana

Active Member
deci eu trebuie sa mai astept minim cinci ani pana infloreste a mea. am inteles ca daca o las sa infloresca trebuie taiat varful.
 

marean

Active Member
A mea a inflorit in fiecare an,s-a intamplat si de 2 ori ,mereu 2-3 flori,cat am avut-o,insa nu mai retin cat am asteptat pana la prima floare ...acum am renuntat la varianta care creste foarte inalta,am din cea pitica,iar anul asta a inflorit si ea .Niciodata,niciuneia nu i-am taiat varful,au crescut fara probleme in continuare,varful se taie pt a stimula ramificarea si a stopa cresterea tulpinii principale ! :wink:
 

Roxana

Active Member
ce floare frumoasa :eek: parca este cala. deci nu are probleme daca o sa o las infloreasca :rofl: dar pana atuci mai am de asteptat.
 

albela

Active Member
Dupa parerea mea, e o floare banala. Si mie mi-a inflorit o vara intreaga diffenbachia, si nu s-a oprit pana nu i-am taiat toti bobocii. In timpul infloririi nu a mai facut nici o frunza noua :( .
 

albela

Active Member
Acum, dupa ce tulpina principala (care avea cam 1.5 metri si doar cateva fruze in varf) a fost taiata, are forma de tufa si e foarte frumoasa.
 
Daca nu e altceva doamne fereste lipsa clorofilei este de la lumina insuficienta.cred ca socul afost mare cand ai mutat-o din balcon de la foarte multa lumina la mai putina.ce zici?
 

daisy111

Active Member
Mica =) Marea ta colectie e superba,sa-ti traiasca :clap: Cand va mai face pui si ai de dat,ma abonez si eu la unul :oops: :*
 

Roxana

Active Member
si mie imi plac foarte mult Dieffenbachiile, dr am numai una. dupa cati ani a inflorit Dieffenbachia ta?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa colectie!!!Sa-ti traiasca toate si sa te bucuri de ele. :D
Una am avut si eu si nu a vrut sa imi traiasca :( dar nici nu am mai incercat .
Sunt plante decorative :D
 

isabella

Active Member
Roxana , ambele dieffenbachii mari au inflorit deodata , au 4 ani . Daca ai si tu iti doresc sa infloreasca , e o mare surpriza si bucurie sa le vezi inflorite :D

Daisy si Gabiuta , multumesc frumos , sa traiasca si plantutele voastre si sa se umple de flori :D


Mymo , intr-adevar fac flori doar o data pe an ( daca sunt bine ingrijite ) dar sunt plante cu un colorit al frunzelor foarte deosebit :D
 
Sus