Diffenbachia

Roxana

Active Member
isabella a spus:
Roxana, au suficienta umiditate ? Pulverizarea frunzelor este o regula stricta pentru mine cand e vb de dieffe si observ ca le merge excelent :D
scuze, acum am vazut mesajul. :oops:
nu-eu nu o pulverizez, doar o ud cand se usuca pamantul si atat. O sa incerc sa o si pulverizez, sa vad cum o sa-i mearga.
 

isabella

Active Member
Hemlock a spus:
Imi puteti spune si mie va rog cateva reguli de baza pt ingrijirea Diffenbachiei, din experienta voastra?...

- nu exagera cu udarea pamantului , e suficient daca o uzi la 4 zile vara si nu trebuie sa ii pui multa apa , sa nu iasa apa in farfurioara
- neaparat stropeste-le pe frunze cu un pulverizator, iti vor multumi
-ghiveciul nu trebuie sa fie prea mare la inceput , trebuie schimbat o data cu cresterea plantei
- ii place lumina dar nu soare direct
 

isabella

Active Member
Una dintre dieffenbachiile mele a luat-o razna , da semne de inflorire :eek: Saracuta , cred ca se simte foarte bine din moment ce infloreste in toiul iernii . A avut ''lighioane '' la radacina acum circa o luna jumate si i-am schimbat pamantul , i-am spalat radacinile foarte temeinic . Nu ma asteptam sa isi revina si ea imi face surpriza sa infloreasca . Cred ca e tare bucuroasa in noul pamant :rofl:
Voi reveni cu poze :D
 

sicamin

Member
Multumesc. Este una dintre primele plante ale mele.Cred ca are vreo 10 ani ,dar tot la 2 ani o scurtez ,ca altfel ajunge pana in tavan. :rofl:
 

isabella

Active Member
Si eu am inceput tot cu dieffenbachia :D Am primit o mama cu doi puiuti care acum sunt splendoarea casei . :D
 

Blitz

Active Member
Foarte frumoase! Nu am stiut ca infloresc :oops: :oops: :oops:

Dar am o intrebare referitoare la Dieffenbachia: as putea sa la scot la sfarsitul primaverii in curte?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
 

isabella

Active Member
Blitz , dieffe nu suporta soarele direct , daca ii poti oferi un loc la umbra , atunci e in regula .
 

helisananca

Member
am sa postez si eu azi sau maine niste poze cu planta de la munca ...arata tare urat,mie mila de ea,si mai nou am descoperit ca sunt musculite in pamant si pe deasupra pamantului,nu i s-a mai schimbat pamanatul de ani de zile cred,eu am gasit-o aici la birou si din ce am inteles are in jur de 4-5 ani insa arata groaznic,primul pas este sa-i schimb pamantul cu siguranta insa dupa ce postez pozele poate mai imi dati niste sfaturi :D
 

isabella

Active Member
helisa , daca spui ca arata groaznic poate ar trebui taiata de la tulpina ( eu le tai o data la cca. 4 ani ) si ii vei schimba atunci si pamantul . :D Asteptam pozele...
 
Sus