Diffenbachia

isabella

Active Member
Chiquiitita, ce inalta e :eek: Daca ar fi mea eu nu as taia-o ,e frumoasa, as pulveriza-o temeinic cu apa pe tulpina, poate , poate da vreo frunza :D
Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa !
 

albela

Active Member
Nu da nici o frunza pe tulpina. Dupa parerea mea trebuie taiata. Asa a fost si a mea numai ca avea si 2 pui de jos de la radacina. E mai frumoasa dupa taiere ca are forma de tufa.
 

Chiquitita

Member
Dragilor! E pana in tavan!!! Daca pica asta pe noi... :rofl:
Glumesc! Nici tutorele nu o mai poate sprijini. Frunze mai jos nu da, asa e plantuta asta, cum ii da o frunza noua cum da jos una de la baza.
 

MihaelaV

Member
Am si eu 2 diffenbachia mari, care au frunze bazale uscate si au crescut aiurea, iar pe langa ele au crescut puiuti. Cum sa fac sa le tai si sa le replantez ca sa arate frumos?
Multumesc
 

isabella

Active Member
Draga Mihaela, daca vrei sa le tai , e foarte simplu , le tai cat vrei de inalte si le tii intr-o galetuta cu apa pana fac radacini ( in maxim 2 saptamani au radacini frumusele ) sau poti sa le pui si direct in pamant. Eu chiar saptamana asta am facut aceeasi operatiune :D Puiutii ii separi si ii pui in apa pana fac radacini .
Daca frunzele bazale nu se usuca in exces , e un proces normal ca ele sa cada :D
 

MihaelaV

Member
Multumesc mult isabella pentru raspuns. :rose:
Au 2 m inaltime si 7-8 frunze si arata nasol. O sa fac asa cum mi-ai zis tu.
 

albela

Active Member
Mihaela, am avut aceeasi problema. Am taiat tulpina in sectoare cu cate minim 2 ochi (muguri) si am lasat doar vreo 30 cm din tulpina veche si 2 pui. Acum arata ca o tufa mare si frumoasa. Sectoarele de tulpina le-am pus in pamant (orizontal) S-a prins doar unul ca pe ceilalti i-am innecat cu prea multa apa :oops: .

Acum e ditamai tufa.
 

Roxana

Active Member
Mihaela, este normal sa-i cada frunzele bazale o data cu "inaintarea in varsta". Daca vrei sa o tai, urmeaza instructiunile date de isabella si vei reusit.
Succes!
 
D

dyayzh

Guest
Anto a spus:
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema : am o diffenbachia de vreo 4 ani si pana acum nu am avut nici o problema cu ea, pana acum cateva saptamani cand am observat ca au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. Ori apare cate o pata maro, ori doar se ingalbenesc pur si simplu. Planta sta pe balcon, la aer, nu sta in soare direct si de obicei o udam 1 data pe saptamana. Cand am observat ca este bolnava, i-am schimbat pamantul si nu am mai udat-o vreo 10 zile. Am observat ca ii merge bine si am inceput sa o ud din nou. Dar problema a aparut din nou. I s-au ingalbenit deja 2 frunze intr-o saptamana. Nu am observat sa aibe daunatori sau vreo insecta. Ce ar putea avea? Multumesc.
Anto a spus:
Adaug acum si cateva poze cu plantutza mea:

 

isabella

Active Member
Roxana, au suficienta umiditate ? Pulverizarea frunzelor este o regula stricta pentru mine cand e vb de dieffe si observ ca le merge excelent :D
 

Timy

Member
Eu l-am mutat in fereasta de sud, nu primeste lumina directa, dar sunt multe plante acolo, inclusiv orchiddee-are parte de multa umiditate.
Si a inceput sa dezvolte, chiar ciudat :wink:
3 lastari pe tija :) cel de jos nu se vede:
 

Hemlock

New Member
Imi puteti spune si mie va rog cateva reguli de baza pt ingrijirea Diffenbachiei, din experienta voastra? Ce ghiveci prefera, mai mare, mai mic? Ce orientare, sol etc? Eu am de multi ani dar ori se ofileste, ori putrezeste jos la tulpina si tot asa, doar intamplari nefericite. Nu reusesc nicicum sa am o planta mare si bogata.
 
Sus