Epiphyllum

simonag

Member
Florile apar pe frunze noi sau vechi? Asta-vara epiphillum-ul meu a avut frunzele arse de soare, inestetice, si exasperata l-am tuns. I-au crescut frunze noi si as vrea sa stiu daca va inflori in vara asta.
 

ghia_don

Active Member
Face flori si pe cele vechi si pe cele noi.Daca te uiti bine la epiphillum-ul meu, are si el frunze arse ca sta in soare de dimineata pina seara, dar si acelea au boboci.
  • Si acum ultima achizitie
:wink:
 
D

dyayzh

Guest
Doina te rog sa-mi spui de unde ai cumparat-o, multumesc mult..poate cumpar si eu:)
 

ghia_don

Active Member
L-am cumparat din piata cu 10 lei , dar nu are mai multi boboci deocamdata...important este ca acum am planta :wink: :D .
  • Dya, pot sa-ti dau un lastar din planta mea, sa-mi spui numai daca vrei sa-l inradacinez eu sau ti-l dau fara radacini.
 
D

dyayzh

Guest
Eu pot sa-ti dau lastar rosu daca te intereseaza...si da, vreu...dar sa-l inradacinezi tu ca ai mana tare bun...la tine si buoga se prinde:)...si sa-mi spui ce as putea sa-ti dau la schimb te rog
 

schlucky

Member
si al meu se intrece pe el, anul acesta, [( a fost tinut la frig) cel tinut in casa nu are nici urma de boboc] .....sunt tare mandra de el, mai ales ca multi intorc capul dupa el si intreaba cei ii fac de a "explodat" asa :rofl:

.... rosu ca focu, sa-i surada norocul ....

 

ghia_don

Active Member
Foarte frumos, ba chiar mai frumos ca al meu!!! Si ai dreptate, fara frigul din iarna n-ar fi inflorit asa :wink:
 

schlucky

Member
mersi ..... toti sunt frumosi.... doar ca lipsa de spatiu si amrimea lui m-au determinat sa il cam las de caruta, ceea ce s-a dovedit o adevarata binefacere pt. el ..... e asa de deosebit fiindca e asa de plin de flori si boboci.... nici nu stiu din ce parte sa ma uit la el sau sa il fotografiez :)

P.S. poza cu libella este de nota 10, din p.m.d.v.,
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iata si lastarasii mei plantati in ghiveci suspendat. 2 dintre ei au mici cresteri noi, iar altii au niste muguri dolofani de parca se formeaza boboc.



Si cel mai vechi dar care inca n-a inflorit (nu e poza noua):
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E putin probabil. Lastarii aia sunt doar lastari, chiar daca sunt luati de la planta mama matura. Eu ma bucur ca dau semne imbucuratoare in comparatie cu cel pe care il am de 2 ani. Cred ca il voi pune si pe el in ghiveci suspendat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei bobocul e mai dolofan decat chestia aia micuta. Aia pare mai degraba un nou tronson. Dar la alti lastari, pe zimtisorii laterali sunt muguri albiciosi si inca mici. Insa, si mie si Ninei ni s-a parut ca sunt totusi boboci in formare. Daca se va dovedi adevarat, am sa topai de bucurie. Iti dai seama. :wink: :D
 

ghia_don

Active Member
Cornelia, e adevarat ca bobocii apar pe zimtisorii laterali si la inceput arata ca niste mugurasi albiciosi si pufosi care se umfla pe zi ce trece. In pozele tale si mie mi s-a parut ca vad " inceputuri" de boboci. Rabdare..rabdare...si mult soare... :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai asta e problema, lastarii sunt pusi in ghiveci suspendat in balcon si nu ajunge soarele la ei. E balcon cu orientare nord-vest. Daca sa zicem ca le gasesc loc pe pervazul cu ore de soare .. ii va arde soarele cu siguranta. Si nu vreau asta. :|
 

schlucky

Member
si al meu este la NV, ba chair il ajunge soarele dupa ora 17, ce mai ramane din soare .... vad ca e multumit asa :rofl:
 
Sus