Epiphyllum

Roxana

Active Member
Epiphyllum

Inflorirea se realizeaza de prin noiembrie pana in ianuarie-februarie. Da, pamantul trebuie sa fie unul de cactusi: pamant de flori amestecat cu nisip (mai mult nisip decat pamant). O alta cauza a neinfloririi Epiphyllum-ului poate fi ghiveciul prea mare si inalt sau aerul rece pe timpul iernii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Masha sa stii ca nici la mine. Probabil ca e prea tanar. Daca n-a crescut prea mult in timpul asta, probabil va trebui sa mai astepti.
 

dorinas

Member
Si eu am unul care nu vrea sa infloresca chiar daca i-am creeat toate conditiile necesare: l-am tinut iarna la racoare, e batran, obtinut dintr-o planta care a inflorit, udare corespunzatoare. Creste ca nebunul dar flori nu vrea si pace.Uneori pot fi tare incapatanati, asa ca...
 

Gabriela

Member
bine bine si pe mine cine ma lamureste cu udarea...ca pana acum saracul a tras-o din greu in pamant de gradina udat pana a facut purici :oops: acum l-am mutat in pamant de cactusi am inlaturat radacinile care mai putrezisera...dar cum il ud....ca nu as vrea sa mai gresesc :(
 

dorinas

Member
Il uzi atunci cand se usuca pamantul la suprafata dar ai grija ca la suprafata poate parea uscat iar in profunzime poate fi umed. Vara eu il ud la 3 zile iar iarna 1 data pe luna foarte putin, dar depinde de temperatura si de vasul in care e pus.
 

Hariclea

Member
eu tin pe epi afara pe balcon si il ud in fiecare zi, ca se usuca pamantul, stand afara. i-au dat muguri noi, ceea ce inseamna ca se simte bine... de inflorit... mai am de asteptat, ca de-abia la primavara face 2 anisori... a trecut saracul prin toate vijeliile acestei veri, si-a mai pierdut din lastari... dar pare ok...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

sunt tare mindra de ei!!!
De mult mi-i doream ...acum le fac intrarea...asa ca la bal :rofl:
Aoleu...mutati va roooooog la galerie de imagini!!!!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gabiuta nu sunt prea clare pozele si nu-mi dau seama ce sunt, ca sa stiu unde sa-ti mut postul. E vorba de Chloropythum? Cryptanthus??
 

Hariclea

Member
Epi al meu are boboc!!!!!!!! :eek:
Incredibil, dar adevarat... nici macar nu are doi ani impliniti!!!
L-am pozat, ca sa imi confirmati voi daca intr-adevar este boboc:


Si ce sa ii fac? Sa il aduc in casa? Ca pana acum a stat afara...
 
A

Anonymous

Guest
Gabriela,puiul de la tine e tot in faza in care l-ai trimis....nici nu moare,dar nici nu da semne ca s-ar fi prins...Al tau sa-ti bucure inima mai departe ca frumos mai e!!!
Hariclea,sari in sus de bucurie!!! Aia-s bobocii!!!
 

dana_m

Member
da, haricleea sunt boboci. Vor face niste flori superbe. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de frumusetea florilor.
 

Hariclea

Member
Iupiiiiiiiiiiiii :rofl:
Dar spuneti-mi ce sa fac: sa il las afara in continuare, sau sa il bag in casa? :?:
 

dorinas

Member
Eu zic sa-l lasi unde e ca daca a facut boboc face si floarea. Daca-l muti pana se acomodeaza cu noul loc s-ar putea sa piarda bobocul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu sta afara.............e in camera cactusilor!Racoare cam 6-7 grade.Oare sa-i dau ceva sa bea in timpul bobocilor? :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:x Mai incerc odata:intrebare: :?: :arrow: oare sa o ud usor acum cind are boboci???Ii ajuta sau dimpotriva?
:?
Multumnesc............ :incapatanat:
 
Sus