Epiphyllum

schlucky

Member
cornelia....cum am spus, poate de aceea e asa rosu -ca focul- caci a avut "saracul" parte de o iarna "grea -geroasa" .... dar se pare ca i-a facut bine, chiar imi faceam griji ca nu o sa mai prinda primavara, dar uite ce frumos a evoluat,
cel care a stat inc asa la temp. camerei, nu a facut pana acum nici o flaore daor primeste mereu crengute noi
 

Gabriela

Member
Eu m-am ales cu aceasta floare de la unchiul meu(mare iubitor de flori)care a plecat din tara si si-a donat colectia.se cam codea toata lumea sa ia planta asta pt ca era destul de mare si parea cam "dezlanata".am luat-o eu.asta se intampla prin martie...iar prin septembrie m-a raspaltit cu niste minunatii de flori galbene.in 2005. de atunci n-a mai facut nici o floare.din cate am citit aici cred ca nu i-am acordat perioada de repaus.
daca ma prind cum se posteaza pozele aici( :evil: )va arat si poze cu minunatiile de atunci
 
A

Anonymous

Guest
Sunt un vis... Dar mie mi se par albe. Sunt galbene sau galbui (adica mai spre alb). Oricum sunt de mare exceptie. Trebuie musai anul asta sa-l faci sa infloreasca :wink: .

Si hai sa-ti mai spun un sectret: in josul paginii, la poza ai o optiune "post in a forum. Daca copiezi adresa aceea si o pui in mesaj... sa vezi atunci
 

Gabriela

Member
bobocul e ca o gheruta rosie iar cand se deschide..... surpriza maxima...la inceput sunt galben intens apoi pe masura ce se apropie de final se face un galben albicios
 
A

Anonymous

Guest
Vrem si noi!!!!
Ai citit mesajul meu de mai sus tot?
 

Gabriela

Member
nu eram sigura ca am inteles.
daca imi spui exact cum sa iau lastari si cum sa-ti trimit cu cea mai mare placere
 
D

dyayzh

Guest
as dori si eu un lastar..iti dau la schimb lastar cu floare rosie, e ok?? apropo, din ce oras esti??
 

Gabriela

Member
acum 1 an jumate m-am mutat impreuna cu viitorul meu sot. sau mai bine spus el s-a mutat cu mine si cu colectia mea de flori :D .
nu stiu de ce, pe floricica aceasta i-a casunat si tot imi spune ca e urata, ca poate o donam cuiva...etc...singurele care l-au convins au fost cele doua poze din album...si de atunci asteapta rabdator sa o vada inflorind...si ea nu vrea sa infloreasca.. :twisted:
ce mai, floare cu personalitate :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gubby spune-i domnului tau ca planta e o frumusete. Eu am vreo 11 de diferite culori, in devenire. Si abia astept sa le vad mari si pline de flori. Daca o dati va fi o adevarata pierdere. E una dintre cele mai spectaculoase plante din cate am vazut de cand m-a lovit mania cu plantele. Si crede-ma ca am vazut multe.
 

Gabriela

Member
stai linistita ca planta nu paraseste casa....si el chiar daca zice asa...in sufletul lui stiu ca iubeste toate florile pe care le am...pt ca uneori e mai grijuliu ca mine cu ele.si sa stii ca ai mare dreptate...dintre toate florile pe care le am(si nu sunt putine)asta m-a impresionat cel mai tare...mai ales ca am luat-o "de suflet" cand nimeni nu o voia. si a fost cam ca ratusca cea urata transformata in lebaduta :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asa se intampla cu cei mai multi cactusi: pana nu-i vezi infloriti, nu-ti dai seama ce frumuseti ai.
 
A

Anonymous

Guest
GUBBY, este supeeer!!!! Dau la schimb lastari de epiphilim roz. Ce zici?
Ca sa infloreasca,trebuie tinut iarna la racoare; max 10 - 12 grade. Nici al meu cel roz nu a inflorit mai multi ani,dar iarna asta a stat la racoare si el m-a bucurat.
 

IULIA

Active Member
pot sa ma inscriu si eu pt un lastar? pot oferi orice la schimb din album.
multumesc.
IULIA :rofl:
 

Gabriela

Member
n-am stiut ce comoara am in casa....si drept sa va spun nu ma asteptam la o asa avalansa de cereri.am trimis azi prima tura de lastari si promit ca voi mai trimite.am sa incerc sa satisfac toate cererile...doar ca va trebui sa aveti putintica rabdare...si poate ma vor ajuta la "raspandire" si cei care au primit deja lastarii de la mine
 

masha

Member
udatul ca udatul, dar cum e cu pamintul? asa-i ca trebuie pamint de cactusi? sa fie asta oare problema pt care la mine nu infloreste un epiphyllum cumparat (dintr-o piata, dna zicea ca face floare alba... :roll: ) acum vreo 2 ani? e prea tinar sau nu are pamint prielnic? :cry: ca ma tot rog de el si degeaba...ma lasa cu ochii in soare... :? multumesc muuult...
 
Sus