Epiphyllum

marioara

Member
Eu epyphillum il ud tot timpul in functie de temperatura de afara. Daca are boboci trebuie udat ca sa se poata dezvolta. Niciodata nu fac pauza de udare.
 
A

Anonymous

Guest
Ghia_don, dar harnici mai sint!! Al meu cel roz,abia pe la sf. de aprilie se gindeste sa fac floare.....asa a fost anul trecut...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din cei 6 boboci pe care i-am avut la planta mea a crescut unul singur care este aproape sa "se sparga" spre o floare maaaaaaaaaaare.Restul au cazut!!! :(
Poate fiindca i-am schimbat locul si nu i-a placut acest lucru??? :?

Oricum am vazut ca apar altii si m-am consolat :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca si de la mutare dar si de la schimbarile de temperatura. Ca si eu am patit la fel. E lasa, asa e iarna. Apar alte flori la momentul potrivit.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca reusesc sa le fac sa infloreasca pe cele pe care le am, trec la facut colectie. Dar nu inainte. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am luat in primavara mai multi lastari, dar inca nu stiu exact cum sunt. Au venit la pachet surpriza. Deci ... supriza pana se fac mari si infloresc.
 
D

dyayzh

Guest
Cum se inradacineaza pentru a avea cea mai mare sansa de reusita??
 

blueheart_d

Member
schlucky a spus:
a avut "saracul" parte de o iarna "grea -geroasa" .... dar se pare ca i-a facut bine, chiar imi faceam griji ca nu o sa mai prinda primavara, dar uite ce frumos a evoluat,
cel care a stat inc asa la temp. camerei, nu a facut pana acum nici o flaore daor primeste mereu crengute noi
schlucky cand spui iarna geroasa te referi chiar la grade cu minus? ca eu as duce epi meu in balcon dar nu e incalzit si inchis foarte bine asa ca sunt cu vreo 5 grade mai mult decat afara. deocamdata nu sunt probleme pt ca avem o iarna foarte moale, dar cine stie ce poate urma.
 

ghia_don

Active Member
Dya, am taiat butasi pe care i-am lasat doua zile , apoi i-am pus in pamint si nu i-am udat deloc in primele doua saptamini. Apoi apa am pus cu zgircenie cam la 3 zile, pina am vazut ca ii dau noi lastari .
 
Sus