Gardenia

armeana

Member
Dana sa o stropesti zilnic cu apa statuta pe frunze dar sa nu faci gresala sa ii schimbi pozitia,sa o rotesti,pt. ca este ff sensibila.Asta ti-o spun din proprie experienta,daca o deranjezi i-si leapada bobocii.
 

blueheart_d

Member
mersi Armeana! de stropit, le stropesc aproape zilnic, si sa sti ca m-am gandit sa-i mut locul acum ca se pune pe inflorit, dar daca e atat de sensibila, mai bine nu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
n-am rezistat la pretul de azi (6 lei).Nu-i asa ca merita???Nu stiu culoarea dar chiar nu imi pasa :roll: fiindca este mare si frumoasa si o voi face sa infloreasca :p
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai dragelor :oops: .......vazui eu cu ochisorii mei cu dioptrii ,tot la Romstal,tot asa mare,INFLORITA MUUUUUUUULT dar acum ceva timp ce-i drept si galbioara.Sa fi palit intre timp??????????????? :oops:


Sau am vazut galben cind am vazut si pretul??? :evil: Ca de obicei gardeniile asa mari sunt cam scumpute :rofl:.Ei???Asa sa fie???
 

nutilepadat

Active Member
plante de interior

Salut toata lumea iubitoare de flori :D ,sa va spun si eu povestea gardeniilor mele.Am avut vreo 3 la numar si toate mi-au murit , :cry: le-am aplicat tot felul de tratamente dar degeaba,insa anul acesta de ziua mea pe 17 mai ,am primit cadou ,de la cumnata si fratele meu cel mare , o gardenie :D .La inceput m-am bucurat mai ales ca avea si o floare care mirosea de iti venea sa stai cu nasul numai in ea,dar in sufletul meu eram mahnita ca o sa o pierd.Am pus-o pe geam la lumina si am lasat-o in pace.I-au cazut cativa bobocei 2-3 frunze. dar spre minunea mea intr-o dimineata acum 2 saptamani 4 flori inflorite :eek: , mirosea asa de frumos in casa de nu imi veenea sa cred.Am fost foarte fericita iar acum 3 zile a mai facut 2 flori si a treia este pe drum sa se deschida(pozele care sunt in albumul meu sunt dim ultima inflorire).Acum daca va vrea sa mai ramana alaturi de mine sunt bucuroasa,iar de va fi sa moara ca si celelelte sunt fericita ca am vazut-o inflorind in casa noastra si ne-a delectat cu parfumul ei. :) .Va doresc si voua dragele mele multe infloriri :rose: :*
 

dana_m

Member
Sper din toata inima sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea. Este foarte frumoasa, iar florile miros diafan (se simte mirosul in toata camera). Din pacate si eu am avut aceeasi problema de cateva ori (4 la numar), dar deocamdata am renuntat la ea. Nu-mi place sa moara la mine (ma doare sufletul).Am avut parte de una timp de 2 ani, care m-a bucurat cu florile ei, dupa care a decis ca nu-i mai place la mine :(
 

v.cristina

Active Member
Re: plante de interior

nutilepadat a spus:
Salut toata lumea iubitoare de flori :D ,sa va spun si eu povestea gardeniilor mele. ... :*

Stai linistita ca nu este tarziu ca sa moara ......:evil:
Si eu sunt experta in ucis plante si nu numai gardenii
Pe o perioada de timp destul de lunga, 1 an poate chiar si 2, le merge excelent la gardenii si fara nici un motiv, prea evident pentru mine, se usucau
Ce ma surprinde este ca fara nici un fel de avertisment adica sa paleasca o frunza sau 2 ci dintr-o data se palesc toate frunzele si se usuca in decurs de 1 sap sau 2 de zici ca ai pus acid pe ea
Pana acuma eu nu am reusit sa depistez care este motivul si pot sa spun cu durere in suflet ca am pierdut vreo 4 buc :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Va salut cu onor ucigaselor de gardenia :rofl: :rofl: :rofl:
Credeti ca sunteti asa de capul vostru??Singurele???Hmmm..........daca ati sti cite dintre noi va mai pot tine companie :wink: :evil:

Acum......Nuti are dreptate.Nu e asta.....va fi alta...... :p dar asta numai daca tineti foarte mult la aceata planta si numai in cazul in care chiar va veti napusti asupra lor sa le cumparati :incapatanat:

Si in alta ordine de idei:daca nu am la indemina pamint de acidofile si chiar nu am chef sa dau o fuga sa cumpar :oops: pamint obisnuit oare ar merge???Asta ca sa schimb planta cumparata alataieri din ghiveciul cu turba innamolita :( Si......... ud apoi cu apa cu otet :mrgreen: .
Ce ar fi????
 

nutilepadat

Active Member
Gabiuta ,parerea mea este sa dai fuga sa cumperi pamant ca am citit undeva aici pe forum chestia cu apa cu otet si se scria ca nu este buna ci dimpotriva face rau plantei.Si apoi cum vrei sa te rasplateasca planta aceea cu minunate flori cand tu o acresti :rofl:
 

Hariclea

Member
Gabiuta! incearca sa cauti niste ace de brad, de oricare: prin parcuri, paduri, eu asa am adaugat la pamantul obisnuit la gardenia mea si a inflorit si o duce bine, stand afara.
 

dana_m

Member
Felicitari sa-ti traiasca si la mai multe flori.Sa te bucuri cat mai mult timp de frumusetea ei.
De acum le admir la voi si in magazine...caci nu mai am curaj sa cumpar.Am omorat patru pana acum si ma doare sufletul.
 

nutilepadat

Active Member
Multumesc de urari Dana_msper sa ma descurc sa pun si eu poze pe forum(nu stiu daca m-am exprimat bine)sa vi le arat :?
 
Sus