Gardenia

Roxana

Active Member
Poate nu are destula lumina. In general cresterea bobocilor este foarte lenta, poate sa dureze 2 luni pana sa se deschida floarea si este infuientata de temperatura si de lunginea zilei.
 

byby_anka_w

Member
ok.acum o am in sufra.lumina...e asa si asa.pot sa o mut in alta camera la mult mai multa lumina.dar nu se supara acum ca-i schimb locul?
 

nutilepadat

Active Member
Din ce am tot citit pe 2net" despre gardenie este o floare f.f.pretentioasa,si este bine sa nu iischimbi locul,trebuie sa o pui pe pervazul unui geam unde sa aiba lumina toata ziua dar nu soare.,si nici curenti de aer.v-am mai spus ca si eu am mai avut gardenii 3 la nr si nici uneia nu i-a mers asa bine ca la aceasta,dar pe ea am pus-o direct la geam de cand am primit-o. E adevarat ca la inceput si ei i-au cazut 2-3 boboci si cateva frunze dar acum esta la a7 a si a 8 a floare in decursde 2 saptamani :?
 

diana

New Member
si eu am o gardenia care anul trecut trecut si acum doi ani a inflorit foarte frumos dar anul asta i s-au rarit frunzele si n-a mai inflorit :(
 
D

dyayzh

Guest
Daca ai reusit cu gardenia, e posibil sa reusesti cu orice. Felicitari!
 

dana

Member
A trecut 1 sapt.de cand mi-am cumparat gardenia.Am asezat-o intr-o farfurie mare cu pietris in ea si in care am pus apa si la 2 zile o ud cu apa plata.Oare este bine?
Pozitia care am crezut ca e mai bna ptr.ea?
Pe coltul a 2 ferestre - una la nord si una la sud unde are lumina toata ziua,pe un suport asezat chiar pe colt si cam la 30 cm de ferestre.
Dimineata ridic jaluzelele de la fereastra de la vest pe care apoi le las coborate dupa ora 13,oo cand vine soarele.
Vad ca pana acum nu facenimic-nu s-a uscat nimic la ea.
Vreau sa tai un lastar sa-l pun la inradacinat.
E bine sa-l pun in banut de turba sau direct in pamant acid?
Ce sfaturi imi dati?
 
A

Anonymous

Guest
Sa stiti, ca a mea gardenie nu-i sclifosita de loc!!!! Saraca,am umblat la ea cind avea boboci(am zis ca sa-i schimb pamintul...) .Cu ocazia aia,am vazut ca sint doua plante in ghiveci,si le-am despartit.. Nu am avut pamint acid,si le-am pus turba universala. Una ,am daruit-o. Cealalta si-a vazut de treaba ei,si a inflorit. Nu o vede soarele si sta in curent permanent (casa noua nu are geamurile si usile puse,asa ca...te zboara curentul!!! ). Acum,fiindca nu imi placea cum arata,am si tuns-o. De-oi avea timp i-oi face poze.Am sa si mai umblu la ea ,ca mi-am adus pamint de conifere. Poate n-oi pati si eu ca ala cu mita:n-o murit la spalat,da' o murit la stors :wink: !
 

anaelis

Member
am si eu o gardenie care a avut flori toata primavara iar acum am vazut ca are iar bobocei micuti dar care cresc ffff greu! Oare mai apuca sa infloreasca anul asta?
 
D

dyayzh

Guest
Nuti cum o ingrijesti?? Eu am pierdut vre-o doua. Spune-mi un secret:)
 

nutilepadat

Active Member
Dya DRAGA si eu am pierdut destule :cry:
Pur si simplu nu o bag in seama are locul ei privilegiat pe pervaz la lumina multa ,nu soare si cam atat.Ce dai daca spun mai departe? :wink:
Deci sa incep cu inceputul:
Cred ca vreo 3 gardenii am cumparat si toate mi-au murit, le-am facut tot ce scria pe internet legat de ingrijirea lor,dar aceasta ultima gardenie am primit-o de ziua mea de nastere de la fratele meu cel mare(de inaltime )si cumnata mea.De cand am primit-o am pus-o pe pervaz si acolo a ramas,ghiveciul nu i l-am schimbat deloc si nici nu intentionez,(sunt sigura ca cele 3 gardenii anterioare 50 la suta au murit din cauza asta)cred ca ii place sa stea in ghiveci mic,de udat o ud cu apa statuta nu direct de la robinet ,ii pun ingrasamant la 1 saptamana(am intr-o sticla de 2 litri apa si un capacel de ingrasamant Vitaflora)
Sa nu razi de mine Dya dar mie imi place sa vb cu floricele care sunt harnice sa le laud....si asta cred ca este un secret :wink:
Cam atat de spus ,asta e parerea mea in legatura cu superba floare GARDENIA :D
 

marean

Active Member
nutilepadat a spus:
Sa nu razi de mine Dya dar mie imi place sa vb cu floricele care sunt harnice sa le laud....si asta cred ca este un secret :wink:
Pai cum sa radem :mrgreen: ...cand si noi (adica eu,cel putin) facem la fel :oops: !
Preferatii mei la mangaiat sunt cactusii care stau cuminti ,,dar nici celelalte harnicute sau bolnavioare nu scapa :wink: !
 

roxy

Member
iti tin pumnii Dya, sper sa ai mai mult noroc de data asta. daca a mea moare nu mai incerc pentru ca de anul trecut nu a mai inflorit deloc :(
 
Sus