Nu stiti ce hibiscus aveti?

cornelia

Fondator
Membru staff
Cristina sunt mai multi factori care influenteaza forma florilor. Unul este intensitatea luminii. Altul ar putea sa fie pH-ul solului si cel al apei. Ai observat vreo asociere intre aceste modificari si anotimp?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acest dragut a inflorit din nou:

Floarea e ceva mai mica, dar si temperatura e mult prea mica. Brrr vreo 16.5 gr C.

Inca n-am reusit sa-l indentific. Poate stie cineva.
 

nutilepadat

Active Member
Acum si ai mei sunt in stadiu de pridere sub pet dar am sa va bombardez si eu cu intrebari.... multe,unul am vazut ca a facut radacini :D
 

cristinah

New Member
Va multumesc pentru raspuns. Singura schimbare a fost probabil anotimpul. Nu imi amintesc exact dar sunt sigura ca nu i-am schimbat locul, pamantul si nici apa... Voi fi atenta data viitoare cand va face flori simple.
 

cristinah

New Member
Aveti dreptate. M-am uitat la data la care au fost facute pozele. Florile simple au fost facute primavara devreme. Asta inseamna cu vreo 30 grade mai putin decat vara... Are logica...
 

ghia_don

Active Member
Am si eu unul din seria Sunny Cities dar pe eticheta nu scria si denumirea, asa ca presupun ca e Lissabon...sau nu?

La prima inflorire ,afara
si acum, in casa
 

Roxana

Active Member
sunt foarte frumosi! sa-ti traiasca! dar nu stiu de care este. seamana cu al meu :? (sau nu)
 

ghia_don

Active Member
Tina, multumesc, nu eram sigura, ca al meu are culoarea mai inspre roz si la Lissabon parca e mai mult portocalie. :D
 

Tina

Active Member
Cu placere, Ghia, sa stii ca eu nu sunt chiar "expert" :oops: .. Saporro e mai spre siclam, Lissbon e mai spre portocaliu-corai.. :wink:
 

albela

Active Member
Inca ceva. Toti hibi mei sunt plini de boboci. E normal sa mai infloreasca si acum cand vine iarna? Eu inca le mai pun ingresamant. E bine sau sa intrerup pana la primavara ca sa se mai odihneasca si ei?
 

cory_helen

Active Member
va multumesc... m-ati lasat fara grai ce flori frumoase aveti... am si eu unul galben, insa si-a pierdut toate frunzele si mi-e tare teama ca am sa-l pierd...

l-am pus aseara sub o sticla, poate isi revine... daca imi puteti oferi si mie niste lastari... mi-au placut mult cei orange si culoarea somonului...

eu am rosu batut, doi si am pus multi lastari la prins... daca doreste cineva, ii stau la dispozitie...

ce ingrasamant sa folosesc? eu le pun substral... am incercat si pokon, dar nu le-a mers f bine...

insa, din pacate, iarna... cei galbeni imi mor... sunt aproape disperata... sufar mult cand imi moare o planta...

va multumesc si am sa postez si eu poze... deocamdata nu am un album, insa urmeaza sa fac...

va pup, cory. :rose:
 
Sus