Nu stiti ce hibiscus aveti?

cory_helen

Active Member
le cad frunzele si se usuca "pe picioare"... de cand ii bag in casa... nu stiu de ce, imi este si frica sa imi mai iau galbeni...

am mai avut si ciclam si nici el nu a rezistat... probabil sunt mai sensibili decat cei rosii... care sunt mai robusti...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu care ma dadeam cu pumnu-n piept ca nu vreau hibiscusi,tocmai ca sa nu dau in boala...

Multumesc Tina!!! :hug:
 

iza1202

Member
cory_helen a spus:
le cad frunzele si se usuca "pe picioare"... de cand ii bag in casa... nu stiu de ce, imi este si frica sa imi mai iau galbeni...

am mai avut si ciclam si nici el nu a rezistat... probabil sunt mai sensibili decat cei rosii... care sunt mai robusti...
E clar ca nu le plac conditiile din casa. Ai grija sa fie la lumina si protejeaza-i de sursele de caldura. Acum daca nu mai are frunze fi precauta cu apa, nu mai are cine s-o consume si iti poate putrezi.

Daca nu gasesti culorile pe care ti le doresti adu-mi aminte in primavara, eu le am dar acum astia nu sunt infloriti si nu stiu din care sa tai.
 

Tina

Active Member
Am si eu unul nou si mare.. stie cineva cum il cheama, va rog ? E luat de la o sera, nu are eticheta.. :oops: :oops:
 

daisy111

Active Member
Astazi am iesit cu catelul afara si in fata blocului pe iarba am gasit un trandafir cu radacini cu tot,avea 2frunzulite rupte langa el,iar o ramurica cu frunze in cap la fel rupta tot langa el si eu l-am luat,l-am curata de pamantul ud ce-l avea,i-am mai taiat putin din varf si acum sta asezat frumos langa celelalte.Astept cu nerabdare sa vad,daca mi se prinde,ce fel de hibi o fi,ce flori imi face:
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C00197.jpg
acesta este :D
 

Tina

Active Member
Am si eu un "no-name".. poate stie cineva ce e cu el.. va rog..


Si.. daca mai vedeti neidentificati pe la mine prin album si stiti ce sunt.. va rog, scoateti-ma din ceata... :wink:
 

cory_helen

Active Member
mie mi-a murit... nu facuse deloc radacini... nu stiu ce a avut...
acum am la prins unul ciclam si unul galben-portocaliu... dar nu stiu inca daca se vor si prinde...

ieri am pus unul direct in turba si cativa rosu batut-care nu facusera mustati...

o sa-i observ sa vedem ce se mai intampla... :D
 
Sus