Oxalis

ghia_don

Active Member
Rodica, anul trecut era un singur bulb in ghiveci, in primavara asta i-am schimbat pamintul si nu mi s-a parut sa aiba puiuti. Acum daca ma uit mai bine, par mai multi in ghiveci.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Acum incercam sa-ti trimit pm ca sa te rog sa-mi dai si mie un bulb mic,foarte mic din cel cu frunza verde. :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Iudit rabdare ca acusica vorbim......
Nu e nevoie de atit timp Dya.O sa vezi peste o luna ca am dreptate :)
 

angela draganoiu

Active Member
pina la urma cum ii place oxalisului la umbra sau la soare ?
al meu e la soare si e inflorit dar cam putin insa la mama, are unul cu frunze verzi, sta in plin soare si e plin de flori. nu mai inteleg nimic.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sunt varietati la care le place la soare si la care nu.La mine,cel verde cu ochi maro,cat a fost la soare,nu i-a placut,de cand e la umbra ,creste si infloreste tot mereu.
 
azi am vazut o gradina plina de oxalis...cred ca am vazut si ceva flori roz...cred ca este din cel cu frunza verde simpla...si flori roz...
zilele urmatoare o sa cercetez mai bine...nu era deloc ingrijit..crestea ca si iarba...cu niste frunze foarte mari...poate reusesc sa fac si ceva poze.
 

v.cristina

Active Member
rodica05 a spus:
Oxalis rubra


Si un site de unde voi cumpara cativa Oxalisi :) :
http://www.telosrarebulbs.com/OxalisA.html

Rodica

sunt cei mai frumosi oxalis pe care i am vazut pana acum si iti multumesc pentru adresa de site
am plantat si eu oxalis din bulbi in acesta primavara in niste ghivece iar ieri i-am mutat in straturi in gradina
sunt curioasa daca o sa le merga bine
am si o intrebare la toamna trebuie sa scot bulbii sa ii bag la adapost ?
 

rodica05

Member
Multumesc, Cristina.
v.cristina a spus:
am si o intrebare la toamna trebuie sa scot bulbii sa ii bag la adapost ?
Eu ii tin in balconul deschis. Toamna tarziu isi pierd toate frunzele si intra in hibernare. Nu vad de ce ar trebui sa-i muti din gradina, ar fi cam acelasi lucru...
Acum, insa, cred ca va trebui sa te documentezi in privinta speciilor pe care le ai tu. Cu siguranta sunt si specii care nu rezista la temperaturi negative.

Rodica
 

Roxana

Active Member
Substratul este un amestec de pamant cu nisip dar nu cred ca asta e problema (a stat in acelasi substrat si a inflorit). Il tin langa muscate, pe pervaz, la soare direct dimineata.
 

rodica05

Member
Muta-l la umbra, nu-i displace deloc! Il uzi numai cand s-a uscat de tot pamnatul si pune-i si ceva ingrasaminte...
Substratul mi se pare intr-adevar bun. Acelasi il folosesc si eu: nisipos.

Rodica
 
Sus