Palmieri din seminte

mihai_c

Member
Multe specii de palmier nu supravietuiesc daca le rupi varful radacinii atunci cand sunt foarte mici. Nu stiu exact cum e la Bismarkia; oricum, sa-i scoti din pamant sa-i verifici nu ajuta oricum la nimic.
 

Cornel

Member
scd a spus:
in general semintele de palmieri se tin in apa calda timp de 1 -3 zile.
temperatura trebuie sa fie undeva in jur de 30 - 35 grade. Dupa aceasta perioada se decojesc semintele la care a crapat coaja , dupa care se pun la germinat.
spor la treaba

PS: daca am grasit sa ma corecteze cineva
Din samburi de curmal tinuti in apa calduta 24 de ore, fara decojire ulterioara, la mine au rasarit plantutze in 3 sapt
 

lukyeug2005

New Member
seminte palmier

Ma poate ajuta si pe mine cineva? :cry: Am 2 seminte de palmier, le`am primit ieri si nu stiu ce fel de palmier este? Ma ajutati sa il identific dupa seminte (din poza) si unde si cum sa le plantez. Persoana care mi le-a dat le-a tinut 1 saptamana in nisip si le`a udat zilnic? Astept sfaturi!! Multumesc.

[/url][/img]
[/url][/img]
 

Cornel

Member
Lasa identificatul pe mai tarziu ca s-ar putea sa identifici niste samburi morti. Ocupa-te de plantat. Ghivece de 10 cm diametru , mai inalte decat late, cate un sambure in fiecare ghiveci. In ghiveci pamant d eflori cu nisip 1/4 iar la fund 1-2 cm pietricele. Ghivecele sa aiba gauri de scurgere.
Asta e tot. Ulterior pui poze pe aici poate le identificam.
 

lukyeug2005

New Member
Le-am pus aseara intr-un borcan cu apa calda (vazand pe internet cum au procedat si altii ) .... le mai tin si maine in apa calda apoi le pun in pamant. Am procedat corect? Cand le plantez in pamant sa le decojesc sau le las asa?
 

Cornel

Member
lukyeug2005 a spus:
Le-am pus aseara intr-un borcan cu apa calda (vazand pe internet cum au procedat si altii ) .... le mai tin si maine in apa calda apoi le pun in pamant. Am procedat corect? Cand le plantez in pamant sa le decojesc sau le las asa?
Nu erau incoltite? Daca erau incoltite faza cu apa nu mai era necesara. Nu le decoji cand le plantezi , mai ales ca le-ai tinut in apa.
La plantare atentie la muguri, sunt f importanti si plapanzi! Cand asezi samburele pe pamant lase mugurele culcat lateral!
 

lukyeug2005

New Member
Una dintre seminte era incoltita... avea ca un bob de orez iesit din ea.... Am cumparat pamant FLORASOL, l-am amestecat cu putin nisip si l-am plantat intr-un ghiveci mic. Seminta am plantat`o cam la 0,5 cm adancime, cu coltisorul in lateral, varful coltisorului fiind indreptat in sus! Am procedat corect? Cealalta seminta am lasat`o in apa... aceasta nu are inca coltisor... a avut dar persoana care mi`a dat semintele l-a rupt din gresala si nu stiu daca o sa mai dea unul :( ... ce spuneti?
 

Cornel

Member
Ai procedat destul de bine. Pe cealalta scoate-o din apa si pune-o in pamant. Se mai pot intampla minuni.Sanse mici totusi sa iasa ceva din amandoua. Poate incerci sa vorbesti cu persoana de la care le-ai primit sa iti dea altele, fara sa le puna la incoltit.
 

Cornel

Member
daca mugurele a fost afectat e complicat de spus, ar putea sa nu mai apara deloc.
Daca nu a fost afectat ar trebui sa iasa la suprafata poate in 2 sapt , depinde de conditii. Incearca sa pui deasupra ghiveciului o bucata de sticla si sa uzi rar, pericol de putrezire.
 

lukyeug2005

New Member
A incoltit si "palmierul" meu :rofl: dupa 2 saptamani de asteptare.... imi spune si mie cineva cum sa il ud si unde sa il tin? ... :)

[/url][/img]
 

Cornel

Member
Minunea s-a intamplat ! Bravo :) Acum tre sa ai grija sa nu il uzi prea des. pamantul tre sa se usuci putin la supraf intre doua udari. Tine-l la lumina dar nu soare direct.
 

lukyeug2005

New Member
da, s-a intamplat minunea... si pe zi ce trece creste cate putin :D ... am inceput sa i pun si Vitaflora 3, pt plante ornamentale :p ... si vad k i place :) ... cam in cat timp o sa ajunga la 0,5m?
 

michaela

Active Member
Re: seminte palmier

lukyeug2005 a spus:
Ma poate ajuta si pe mine cineva? :cry: Am 2 seminte de palmier, le`am primit ieri si nu stiu ce fel de palmier este? Ma ajutati sa il identific dupa seminte (din poza) si unde si cum sa le plantez. Persoana care mi le-a dat le-a tinut 1 saptamana in nisip si le`a udat zilnic? Astept sfaturi!! Multumesc.

[/url][/img]
[/url][/img]
Dupa mine..... par Phoenix :gandit: , dar arata bine, au si germinat.... bafta! :D
 

Cornel

Member
lukyeug2005 a spus:
da, s-a intamplat minunea... si pe zi ce trece creste cate putin :D ... am inceput sa i pun si Vitaflora 3, pt plante ornamentale :p ... si vad k i place :) ... cam in cat timp o sa ajunga la 0,5m?
Eu stiu ca puii nu se ingrasa pana nu isi consolideaza radacinile. Asa ca lasa Vitaflora. La inceput oricum va creste repede. La 0,5 m va ajunge posibil pana in toamna dar nu e asta important ci cate frunze va face.
 
Sus