Paulownia

iraira

Member
Ai idee cam in ce zona?Am fost duminica trecuta..dar habar nu am pe unde sunt..eu nu i-am gasit...si am fost cu ochii doar dupa ei :(
 

cafeluta

Member
exact mai jos de aleea cu trandafiri
la marginea padurii
ca sa fiu mai exact cum vii de la intrarea din copou mergi pe alee cu trandafirii in stanga ( nu pe aleile dintre trandafiri )....cand faci curba aia mare din partea de jos ( trandafirii tot in stanga raman ) ai sa vezi pe dreapta niste ,,elefanti"
or mai fi si altii....dar noi la aia mergem
 

Mali_

Member
Am si eu doua paulownia, cumparate anul acesta de la Bacara din Zalau. Cea care s-a dezvoltat mai putin arata asa Pe cealalta nu am fotografiat-o inca.
 

iogamac

Member
Mali_ a spus:
Am si eu doua paulownia, cumparate anul acesta de la Bacara din Zalau. Cea care s-a dezvoltat mai putin arata asa Pe cealalta nu am fotografiat-o inca.
sa fi linistita, in 3 ani vor fi de 6 metri... :) si vor inflori
 

adrianam

Well-Known Member
Am gasit si eu un urias inflorit la mine in cartier.
Din fericire (pentru mine!) este langa o cladire publica, al carui spatiu verde nu este ingrijit prea des. Asa ca am gasit in spatele unor tufe, mai multi pui.
Am scos in urma cu o saptamana 13 pui, pe care i-am plantat a doua zi pe marginea drumului, la gradina.
In seara asta sper sa ajung sa vad daca s-au prins. Au suferit destul de mult, pentru ca nu i-am putut lua cu pamant. Dar a plouat de doua ori de atunci, asa ca sper sa arate bine. Incerc sa le fac si poze!
 

iogamac

Member
adrianam a spus:
Am gasit si eu un urias inflorit la mine in cartier.
Din fericire (pentru mine!) este langa o cladire publica, al carui spatiu verde nu este ingrijit prea des. Asa ca am gasit in spatele unor tufe, mai multi pui.
Am scos in urma cu o saptamana 13 pui, pe care i-am plantat a doua zi pe marginea drumului, la gradina.
In seara asta sper sa ajung sa vad daca s-au prins. Au suferit destul de mult, pentru ca nu i-am putut lua cu pamant. Dar a plouat de doua ori de atunci, asa ca sper sa arate bine. Incerc sa le fac si poze!
vezi ca fac o coroana cam de 6 m diametru :D
 

cafeluta

Member
dar frunzele astea mai cresc mult?
parca e brusture
cum sa fac sa creasca in inaltime?
a facut in partea de sus vreo 5 frunze care sunt imense.....si alea de jos parca se ingalbenesc si nu cresc cum trebuie
 

iogamac

Member
cafeluta a spus:
dar frunzele astea mai cresc mult?
parca e brusture
cum sa fac sa creasca in inaltime?
a facut in partea de sus vreo 5 frunze care sunt imense.....si alea de jos parca se ingalbenesc si nu cresc cum trebuie
din frunzele de jos de pe tulpina principala se vor dezvolta vitoarele ramuri. asteapta sa vezi ce se intampla...iar in privinta inaltimii nu-ti face griji. creste foarte repede.
 

fixpix

Active Member
eu nu inteleg ceva. la ale mele (2 is) le-au murit tulpinile pana la un moment dat, si acuma au alte tulpini langa... daca pana la toamna nu se dezvolta destul...se repeta istoria? ingheata pana la un punct cat e verde si la anu da iar alta tulpina? NASOL...ca atunci nu prea o sa aiba o forma cat de cat estetica...
 
iraira a spus:
Multumesc frumos :D am gasit un urias si in cartierul Tatarasi, intre blocuri...
Unde ai gasit in Tatarasi? Putem discuta si pe privat... Cei de la Gradina Botanica i-am admirat si eu saptamana trecuta, sunt superbi toti! Dar as vrea sa stiu unde e cel din Tatarasi!
 

adrianam

Well-Known Member
Am mai trecut pe la copacul din zona de unde am luat puii si am constatat ca sunt si vre-o 4-5 catalpa in zona. Am studiat frunzele si nu vad vre-o deosebire intre frunzele paulowniei si ale catalpei. Asa ca nu stiu ce pui am luat eu, dar tinand cont ca numarul catalpelor este mai mare, cred ca puii mei sunt de catalpa.
Dupa cum se prezinta, cred ca se prind 11 din cei 13 plantati.
 

fixpix

Active Member
lol adriana.
la paulow. frunzele sunt pufoase, moi, paroase si au marginile dintate.
la catalpa.... frunzele sunt mai lucioase sa zicem, mai verde-galbui cand sunt mici si forma da mai mult spre "inima" fara zimtisori mari.

sper ca te ajuta cat de cat descrierea mea..
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, astept sa mai creasca frunzele, ca le-am lasat numai mugurii din varf.
Din cate tin eu minte, unele frunze pe care le-am eliminat aveau cate un zimtisor pe fiecare latura.
Dar m-am uitat cu atentie la copaci si am vazut zimtisorul lateral atat la catalpa, cat si la paulownia.
 

tranda09

Member
fixpix a spus:
uite. frunzele de catalpa sunt asa mai rotunde... nu prea au zimtisori si cum ziceam au o culoare mai deschisa cu o tenta galbuie... si nu sunt asa paroase


Te rog, spune-mi cum va creste paulownia mea 3 m in acest an( cum spune reclama) daca are la baza doar 2-3 ramurele cu frunze, inalte de ~ 15 cm???!!! Este posibil?Si daca frunzulitele se usuca?
 

cafeluta

Member
ce sa faaac?
frunzele din varf cresc ca painea calda au ajuns de 2 palme marime
dar frunzele de mai jos incep sa se ingalbeneasca..........
 

fixpix

Active Member
lol. si ai mei sunt pui. dar stiu ca creste repede. are vreme pana la toamna (cand vine frigu) sa creasca. deci nu am experienta cu paulownia.
am doi mititei in gradina...rezistati peste iarna si unu in ghiveci. deocamdata la cel din ghiveci ii merge cel mai bine... a primit apa mai multa in seceta asta.
 

iogamac

Member
tranda09 a spus:
fixpix a spus:
uite. frunzele de catalpa sunt asa mai rotunde... nu prea au zimtisori si cum ziceam au o culoare mai deschisa cu o tenta galbuie... si nu sunt asa paroase


Te rog, spune-mi cum va creste paulownia mea 3 m in acest an( cum spune reclama) daca are la baza doar 2-3 ramurele cu frunze, inalte de ~ 15 cm???!!! Este posibil?Si daca frunzulitele se usuca?
va creste...ale mele in primul an au crescut 2,5 m. pe "batul" care l-am plantat au aparut in prima faza niste frunze - in buchet.
si din frunzele alea s-au format viitoarele ramuri, asa ca trebuie sa le rupi din faza de muguri pe cele care sunt pozitionate jos mai spre radacina...asta daca vrei sa ai copac, apoi.
 
Sus