Paulownia

cafeluta

Member
dar daca trebuie tinuta in casa primul an ...si creste 2 metri pe an...cum o tinem??
:)
vorbim cu vecinu de sus ?
:)
 

fixpix

Active Member
cafeluta a spus:
dar daca trebuie tinuta in casa primul an ...si creste 2 metri pe an...cum o tinem??
:)
vorbim cu vecinu de sus ?
:)
lol cafelutzo... nu creste el asa repede, n-ai grija. mai ales daca e mic si mai ales in ghiveci!!!

:rofl:
 

tranda09

Member
io am 2 in curte, au cam 8 ani si o inaltzine de vreo 12m daca socot io bine
nu-l taia1
[/quote]

Eu nu am putut sa ajung sa-l vad dar am telefonat si mi s-a spus ca nu are niciun mugure, nimic, este la fel cum l-am plantat. Cred ca nu e normal. Nu?
 

iogamac

Member
tranda09 a spus:
io am 2 in curte, au cam 8 ani si o inaltzine de vreo 12m daca socot io bine
nu-l taia1
Eu nu am putut sa ajung sa-l vad dar am telefonat si mi s-a spus ca nu are niciun mugure, nimic, este la fel cum l-am plantat. Cred ca nu e normal. Nu?[/quote]

la mine au stat vreo 2 luni si apoi au inmugurit.
 

tranda09

Member
[quote="iogamac"
la mine au stat vreo 2 luni si apoi au inmugurit.[/quote]

Aceasta info e imbucuratoare. In acest caz nu-mi pierd speranta. Multumesc!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Scuze,nu stiu ce=a fost in capul meu de am incurcat anotimpurile,rectific primavara si florile cu un parfum suav.
 

ghia_don

Active Member
fixpix a spus:
iaca ce am descoperit in pauza de masa .... prin plimbarica mea AZI:



si mamicile si taticii .... infloresc:

IZA a spus:
:wink: Ce frumuseste de copac!!! Il vanez si eu si ca tot am vazut ca ai gasit tu puisori cred ca o asa merg si eu sa caut . :) La Timisoara, ca sunt si acolo cativa superbi. M-am gandit eu ca nu are rost sa ma chinui cu semintele :)
fixpix a spus:
daaa....dar cauta pe unde nici nu gandesti... pe trepte, prin colturi... unde nici pamant nu este... asa le place sa rasara!
 
A

Anonymous

Guest
mihai63 a spus:
Chiar asa 12 metri inaltime?
din calculele mele cam asha are,ca depasheste casa si casa are parter si etaj si ceva pod....acu daca are 11 si ceva sau 12 ,1........ce sa-i fac? :)
ca sa le masor cu meru e cam greu.....imi trebe o macara sa urc prajina si o masor! :)
pt exemplificare potzi sa vizitezi gradina botanica din bucuresti,in dreapta portii de intrare cam la vreo 5 m,e o paulownie ,io acolo am vazut prima data si am pandit-o sa iau seminte
mai exista si in parcul izvor cateva ,dar alea-s mai mititele
cresc repede cam din al 5 an de viatza,bineinteles daca au conditzii si sunt iubite!
 

iraira

Member
Cred ca primavara...da ma gandeam sa culeg semintele anul asta si sa le pun la primavara...da mai intai sa identific un copac :)
 

iraira

Member
INMULTIRE-
- prin seminte, in sera sau rasadnita calda, in ladite ( semintele sunt foarte mici), imediat dupa recoltare; se repica, la fel cu speciile floricole
- prin butasi de radacina (in sera)
- prin drajoni
Fructele sunt capsule de 3-4 cm, brune, persista mult timp pe arbore

Germinarea este usoara, in ghiveci, si necesita lumina, caldura, umiditate si putina fertilizare (prea multa ar ucide semintele).
 

gomez99

Well-Known Member
semintele germineaza bine si dupa doi ani. eu am un set de 3 ani pe care il testez acum si nu am observat nici o diferenta fata de cele de anul trecut.
 
Sus