Paulownia

iraira

Member
probabil ca da..incercarea moarte n-are.S-ar putea sa fie din cele de anul trecut...ramase pe copac, deci sunt sigur coapte
 

iogamac

Member
uitati-va prin jurul lor si daca au pui, luati un pui gata crescut....sau puneti semintele in ghiveci in casa si la primavara veti avea un lastar.
 

gomez99

Well-Known Member
eu pom matur n-am vazut inca - decit in poze. da zic ca daca acele capsule par uscate si inchise, inseamna ca ar putea avea seminte in interior. si daca au, sanse mari sa germineze.
 

iogamac

Member
gomez99 a spus:
eu pom matur n-am vazut inca - decit in poze. da zic ca daca acele capsule par uscate si inchise, inseamna ca ar putea avea seminte in interior. si daca au, sanse mari sa germineze.
eu am avut 2 lastari cam de 80 cm, intr-un an s-au facut ditamai pomii de 4 m
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de sfaturi Gomez. este un pom matur pe o straduta in apropiere de piata Floreasca. n-are pui ca as fi cerut, dar seminte pot sa iau ca mai cad capsule pe trotuar.
 
A

Anonymous

Guest
angela draganoiu a spus:
dar cind sint bune de pus in pamint semintele ? ca eu trec zilnic pe linga unul.
toamna se culeg,daca ai spatiu in casa le potzi pune si atunci(pana in primavara se face copacelul cam de un lat de palma daca-i merge bine
 
A

Anonymous

Guest
iogamac a spus:
ia uitati la paulownia mea...ua din ele, caci am doua...au 3 ani!
poate are 3 ani de cand ai pus-o in pamant
ma cam indoiesc ca are 3 ani de cand a ieshit din samantza! :D
 
A

Anonymous

Guest
angela draganoiu a spus:
multumesc Elf esti o draguta. am sa iau semnitele la toamna.
daca mai gasesti acum in "gaoacele" alea vechi ,unele nepocnite potzi incerca acum
dupa cum am mai zis te apara si de tzantzari
 
A

Anonymous

Guest
angela draganoiu a spus:
multumesc Elf esti o draguta. am sa iau semnitele la toamna.
daca ai timp incearca si in parcul izvor,partea dinspre ministere.cine stie poate gasesti pui la baza paulowniilor,sau la facultatea de biologie,tot pe splai
eu incerc o marcotare a lastarilor care le dau la radacina,dar culmea ca atunci cand le dau lastari de radacina,deja sunt lemnificatzi
ash mai pune catzeva paulownii spre strada,cresc inalte,protejeaza de praf ,miros placut si papa tzantzari........adevarate minuni naturale
 
A

Anonymous

Guest
iraira a spus:
Cred ca primavara...da ma gandeam sa culeg semintele anul asta si sa le pun la primavara...da mai intai sa identific un copac :)
frunza lata,verde crus si in forma de inima si putzin pufoasa
copacul are coaza neteda si de culoare gri
intai infloreste cam in aprilie-mai in functie de zona si dupa aia ii dau frunzele
florile sunt sub forma de "candelabre" ca la castan ,niste clopotzei lila!
daca memoria ma mai ajuta(n-am mai dat de vreo 25 de ani prin iashi) in parcul de langa teatru erau unele(daca nu cumva sunt catalpe,ca le-am vazut vara)
daca nu acolo,sigur la gradina botanica trebuie sa fie
 

gomez99

Well-Known Member
cit e mica, paulownia e sensibila la umezeala. daca frunzele stau umede ceva mai mult timp, se innegresc si cad. una dintre plantele mele a stat lipita de hgeam care a facut condens. am pierdut in 2 zile toate frunzele de pe partea aceea.
am vazut poze la un cultivator rus cu niste frunze cam de 40 cm. acopereau capul unui copil ca o umbrela.
 

cafeluta

Member
Elf_a a spus:
iraira a spus:
Cred ca primavara...da ma gandeam sa culeg semintele anul asta si sa le pun la primavara...da mai intai sa identific un copac :)
frunza lata,verde crus si in forma de inima si putzin pufoasa
copacul are coaza neteda si de culoare gri
intai infloreste cam in aprilie-mai in functie de zona si dupa aia ii dau frunzele
florile sunt sub forma de "candelabre" ca la castan ,niste clopotzei lila!
daca memoria ma mai ajuta(n-am mai dat de vreo 25 de ani prin iashi) in parcul de langa teatru erau unele(daca nu cumva sunt catalpe,ca le-am vazut vara)
daca nu acolo,sigur la gradina botanica trebuie sa fie
la gradina botanica sunt destui
:)
giganti
 
Sus