Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E frumoasa! Sa te bucuri de ea. Am remarcat-o si eu si am invartit de cateva ori ghivecelul prin mana dar pana la urma m-am decis sa nu o iau. Ma bucur ca a ajuns la tine! :D

Mi-am luat si eu pana la urma una. Dupa ce am platit toate plantele alese si ziceam ca de data asta reusesc sa ies de acolo fara nici o orhidee mi-a atras atentia o phale alba cu labelumul portocaliu si cu pistrui maro pe sepalele inferioare care era pe biroul de la casa. E complet inflorita si din pacate are frunzele cam moi, dar sper sa isi revina la mine. Batea tare frumos soarele in ea si nu i-am rezistat :rofl: Mi-a lasat impresia ca este un hibrid indepartat de Stuartiana. Are chiar si niste urme marmorate si abia vizibile pe frunze. Maine sper sa pot pune si eu poze ;-)
 

giulia

Member
Caramell , tot ma intrebam daca tu ai fost prima , sau eu .i-ai dat cumva vanzatoarei , sfaturi privind ingrijirea vandelor ? banuiesc ca da .
cand am fost eu , vanda portocalie cred ca avea pretul de 83, 5 iar cele mov 135 . la orhideele mari cu flori din spate era una cu 2-3 tije de un roz foarte placut insa avea doar o frunza si a luat-o la cassa pentru ca tocmai vanduse una de acolo .din cauza " invartirii ghivecelor " am stat si eu destul si as mai fii avut bani de una dar n-am reusit sa ma hotarasc .
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ca sa vezi, chiar ne-am petrecut acolo :rofl:. Imi pare rau ca nu am vorbit!

Da, i-am dat vanzatoarei cateva sfaturi legate de ingrijirea vandelor, pentru ca in momentul in care le-am vazut, vasele de sticla in care se aflau vandele erau 3 sferturi pline cu apa si m-am speriat cand le-am vazut asa. Fata mi-a zis ca le-a primit fara apa dar nu stia cum sa aiba grija de ele si si-a imaginat ca trebuiesc udate. Ma bucur insa ca a aruncat repede apa din vase. :D

Eu nu am vazut pretul decat la vanda portocalie, si am crezut ca toate costa la fel. :oops:
 

giulia

Member
intr-adevar , nu mai era apa in vazele alea , cea portocalie era in margine si se vedeau radacinile cam ...
 

giulia

Member
pareau mai subtirele / stafidite ? dar nu putrezite , in schimb mi-a atras atentia si una ( radacina ) exagerat de groasa chiar m-am uitat - putea fii o tija care avusese flori ? era verde oricum .
comparativ cele 2 culori - portocalie si mov , cea mov ( cele ) aratau mult mai bine si la radacini si la flori , sau asa o fii genul ? cea portocalie mi s-a parut ca avea florile cam intredeschise , dar nu parea acest lucru natural .
Caramell , eu am fost la 13, 07 ca am bonul de la card
 

Vioras

Member
Buna ziua,sunt foarte curioasa in legatura cu noua mea orhidee.Este foarte mica,mucuta chiar,o bijuterie.Dar are deja o tija cu flori,de cand am cumparat-o.Frunzulitele sunt putin ingalbenite...si la cat de mica e...mi se pare tare ciudat ca a facut flori.
Nu cumva aceste miniorhidee sunt tratate cu hormoni,si e un risc foarte mare ca ele sa moara?
Multumesc

Edit:
Ghiveciul in care este plantata este si el foarte mic.
Cum am pamant de orhidee,ce spuneti sa o mut?
Sau e prea stresant pentru ea acum.
Ma ingrijoreaza putin culoare frunzelor ei.
Eu am inca o phale,am avut probleme cu frunzele,a ramas in 3,are tija de 2 luni,inca nu a facut flori,si cu toate acestea,este giganta pe langa cea noua :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Vioras, exista varietatea mini la phalaenopsis. Sunt foarte gingase si frumusele. In general orice planta pusa in vanzare este tratata cu diverse substante pentru a fi obligate sa infloreasca, insa cu siguranta nu acesta este motivul pentru care orhideea ta are probleme. Mai degraba inclin sa cred ca este vorba de o dereglare de udare. Te-ai uitat la radacini? Cum arata? Ce culoare au (verzi, albe, maronii)? Sunt tari sau mai degraba par putrezite? Ghivecelel este transparent?
 

Vioras

Member
iata si o poza cu ea Caramell
http://i269.photobucket.com/albums/jj56 ... orchid.jpg
radacinile sunt verzi,ferme,au colonizat tot ghiveciul si acum ies si pe afara,ghiveciul este transparent.cateva frunze ingalbenite.
Parca este totul prea mic...ca sa reziste.
Poate fi de la udare?
Sa ii schimb ghiveciul?
Un lucru alarmant.Batul care sustinea tija florala era...mucegait.
Rusine celor ce comercializeaza asa ceva,urasc mucegaiul,pot spune ca am o fobie fata de el.O sa am probleme pe viitor?
Mucegaiul nu era alb,era verde,probabil penicillium.Imi este greu sa mi dau seama daca pamantul are probleme,oricum pamantul e de fapt muschi :D
Multumesc pentru raspunsul prompt,apropo
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca poti, mai fa niste poze in care sa se vada mai bine ghiveciul cu radacinutele si substratul. Daca orhideea ta este pusa in muschi si nu in scoarta, umezeala se pastreaza mai mult timp in substrat si trebuie udata mai rar. In acest caz, va trebui sa ii schimbi la un moment dat substratul cu scoarta (eventual in amestec cu muschi). De obicei acest lucru se face dupa ce ii trec florile, dar in cazuri de urgenta in care este vorba de supravietuirea plantei se poate schimba substratul chiar daca planta are flori.

Astept poze cu ghivecelul si radacinile.
 

marean

Active Member
Buna Vioras !
Din cate am vazut in poza anterioara,orhideea ta e plantata in muschi sphagnum. Acesta se foloseste cu succes cand e proaspat,la plantele micute,in sere.Cu timpul,se degradeaza si retine foarte multa apa ,sufocand radacinile.
Din cate situ eu,phalae mini vandute la noi se vand exclusiv in sphagnum.
Eu iti recomand,in cazul in care am dreptate si e in sphagnum sa ii schimbi substratul rapid , cauta scoarta speciala (parca zicea Iulia ca au una buna la Romstal :? ) si replanteaza-ti orhideea .
Nu uzi o saptamana,apoi poti pulveriza apa la suprafata ,putina ,nu multa,ca peste vreo 2 saptamani abia sa o poti uda . Phalae sunt rezistente,asa ca nu m-as mira sa reziste florile fara probleme .
Atentie ,la mutare verifica atent radacinile,daca e ceva stricat,taie si pudreaza cu praf de carbune (de gratar) .
Daca reusesti sa nu ranesti radacinile si toate sunt sanatoase si voioase,atunci poti tine scoarta 12 ore la inmuiat in apa (se adauga si un fungicid in apa respectiva,daca gasesti ) si ziua urmatoare,dupa ce ai scurs scoarta de excesul de apa cateva ore, poti planta phalaele direct in acea scoarta,de data asta nemaiudand minim 2 saptamani (vezi cand se usuca substratul si radacinile devin sidefii) .
Nu-mi daus eama cat de mare e ghiveciul,insa eu l-as folosi tot pe acela,dupa ce l-am spalat bine,phalae sunt epifite,nu au nevoie de ghivece mari,ele cresc pe scoarta copacilor,radacinile avand rol de fixare si absorbtie a nutrientilor din apa de ploaie si din mediu . Un ghiveci prea mare ar ramane cu substratul umed prea mult timp .
Mult noroc !
 

Vioras

Member
Marean am amestec de scoarta cu muschi ce l-am folosit cu succes la phale a mea gigant.As putea sa o transplantez chiar maine,ce ma sfatuiesti?sa transplantez cu tot cu muschiul in care a venit? sau sa arunc muschiul?
Amestecul meu pe langa scoarta si muschi contine si ceva ce pare a polistiren?
 

marean

Active Member
Daca ai mai folosit amestecul acela cu succes,as zice ca e bun si pt mini :wink: ,eu nu am experienta cu scoarta si muschi ,dar daca la tine a mers,atunci te descurci bine cu el .
Prefer sa o mai fotografiezi,detaliat,astfel incat sa se vada substratul si radacinile .
Muschiul in care a venit nu il mai pui ,daca nu ar fi deteriorat,ai putea sa-l folosesti,dupa spalare si uscare,pt a inradacina diverse,printre care si puiuti de orhidee :wink: .
Amestecul poate contine si perlit,si polistiren,nu-i bai,e pt a fi mai usor,mai aerisit,e foarte bun si asa .
 

IULIA

Active Member
da.
Vioras, e pusa in muschi.
acum, la acest stadiu nu ii foloseste la nimik acela. scoate repede, spala planta pe radacini, taie ce e maron sau galben, ca sigur va avea.
apoi da un fungicid pe suprafatza radacinilor, spray, de la distanta.
foloseste doar scoarta cu perlit.
scoarta e bine sa fie umezita bine anterior plantarii. in cazul minilor sau midilor, nr de radacini e mai redus decit la phale normale sau XXL.
lasa planta sa se zvinte putin si apoi planteaza. atentie la radacinile ramasa, sa le orientezi in sensul cresterii prin ghiveci.
apoi nu mai uzi 2 sapt. dupa perioada aceea, doar pulverizezi exteriorul 1 data la 2 zile, cam o sapt.
dupa aceea uzi la 4-6 zile,fct de amplasarea plantei.
apropo de asta, ii trebe acum un loc luminos. :D

aaa, planta e o midi, minile sint mult mai mici. :D
 

Vioras

Member
Apropo fetelor
cam cat este speranta de viata la o phalaenopsis?
cea mai veche orhidee din colectia voastra cati ani are?
 

IULIA

Active Member
eu stiu la cineva una de 10 ani. e uriasa.
are cam 1 metru in inaltime, fara ghiveci. nu pot sa spun ca e estetica, dar e ciudata. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus