Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

giulia

Member
fetelor , cum raman toate florile inflorite la o phale ? asa cum a cumparat-o Caramell ? chiar si a mea cea mica are toate florile pe cele 2 tije , asa fiind cumparata ?
 

karmenutza

Member
Pai raman.....pana se ofilesc. Cred ca depinde de mai multe conditii: La mine cand era cald in preajma ei s-au ofilit florile in 2 - 3 saptamani. Acuma daca e mai racoare in casa ca am mai oprit caldura, am una inflorita de 2 luni.
 

giulia

Member
poate nu m-am exprimat bine .cele pe care le-am cumparat gata inflorite au toate florile inflorite , cele pe care le am eu - una facand exceptie , nu tin mai mult de 4-5 flori odata , daca se deschide un boboc - se usuca prima floare inflorita
 

IULIA

Active Member
e numai de temperatura povestea aici.
idealul 22 grade.
minimul 19.
pt a tine florile mult. :D
 

giulia

Member
multumesc :D. toate cele pe care le-am cumparat la reduse cu un rest de tija - toate au tije florale plecate din tija veche .
 

shoarece

New Member
acum ceva vreme va ceream ajutorul in legatura cu o phale...am urmat sfaturile voastre si acum arata asa: .Va multumesc!
Aceasta e noua achizitie de ziua mea:
Mi-a intrat microbul in sange :oops:
Va doresc sa aveti flori cat mai multe si mai frumoase.
 

georgianamihai

New Member
buna ! sunt noua printre voi si incepatoare intre ale florilor, dar imi plac ft mult. phale a mea am cumparat-o in iarna ,,,arata minunt dar dp ce am adus-o acasa , la 4-5 zile florile au picat de la schimbarea climatului si de la socul termic. acum incerc sa o pastrez si am respectat indicatiile fisei si ale voastre, adica am asteptat cca 2-3 luni sa vad dc mai infloreste dar in zadar, asa ca i-am taiat tijele de la al 2-lea nod si i-am curat radacinile uscate . ii dau frunze noi si am obesrvat ca are 2 mugurasi la baza rozetei si nu stiu ce sunt...tije :D sau radacini :( . eu atasez poze cu ea si astept cu mare interes sa imi spuneti dc mai am sanse sa ii mai vad floricele pe tije vreodata. si ce trebuie sa ii fac. multumesc

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... EUT_ph.jpg

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... SEF_ph.jpg
 

marean

Active Member
Bine te-am gasit !
Din pacate,plantuta ta nu e prea vesela !
Din poze cred ca te referi la cele 2 radacini noi,sanatoase . E foarte bine ca face radacini,mai ales ca majoritatea i-au murit si oricum daca ar fi facut tije acestea ar fi trebuit taiate,din moment ce planta arata cum arata si nu a fi putut sustine florile .
Trebuie replantat in scoarta noua,cu grija sa nu vatamezi radacinile noi si cele vechi,sanatoase la replantare . Scoarta noua o pui inainte de plantare la inmuiat ,in apa,timp de cateva ore (se recomanda pana la 12 ore pt scoarta foarte tare ) ; daca nu ai scoarta si refolosesti una veche (dsi nu te sfatuiesc ) ,ai putea sa o speli foarte bine si apoi sa o bagi 10-15 minute la cuptor / microunde , ,umezita usor (cu un fas-fas pt geamuri umplut cu apa o poti pulveriza usor,uniform)apoi sa o refolosesti ,neudand minim 2 saptamani . Dupa aceasta perioada poti uda usor,repetand udarea mai rar la inceput,pt a nu incuraja putrezirea radacinilor ranite .
Vad ca si frunzele au inceput sa se ingalbeneasca,inseamna ca a avut probleme la radacini vreme indelungata ,probabil ca acestea vor cadea .
Succes !
 

georgianamihai

New Member
multumesc frumos pt rasp . sa vad unde gasesc scoarta si o sa o replantez dupa indicatii. chiar aseara (cand am facut si pozele) am scos-o am curatat-o si am pus-o cu grija la loc .scoarta este destul de umeda . o s astept sa se usuce sa nu cumva sa provoc putrezirea si a radacinilor ramase si sa vad ce mai vrea sa faca in continuare. ms frumos de rasp
 

oncilica

Member
Sa ne tii la curent :)
Plantuta isi va reveni cu siguranta daca este ingrijita cum trebuie!
De multe ori, din prea multa dragoste, le udam in exces...
 

angela draganoiu

Active Member
e tija sigur. sa ne arati si noua florile ca sa ne mai clatim ochisorii. radacinile au alta forma si culoare cind sint atit de mici.
 

karmenutza

Member
Radacini am mai vazut cum ies, ca a scos vreo 2 noi. Dar au iesit mai jos, sub frunze. :dans: :dans: Asta e prima pe care am cumparat-o, in ianuarie. Si mai are o tija verde de atunci, care are un motz in varf. E galbena cu stropi mov.
 

Aly

New Member
am o phalaenopsis de 2 zile:-? si dupa ce am cumparat-o am observat ca radacinile care sunt la suprafata sunt foarte ofilite :(
ce ar trebui sa fac? sa le tai? :?:
 

marean

Active Member
Buna Aly !
Trebuie sa faci cateva poze ca sa putem vedea ce e cu ele,de fapt .
E posibil sa trebuiasca doar pulverizate cu apa ca sa se hidrateze putin .
In principiu,daca sunt uscate se pot lasa acolo fara probleme , mult mai bine decat sa le tai chiar si cand ele mai ar putea fi functionale !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus